REKLAMA

Prezes NRL: Obostrzenia w Polsce należało wprowadzić tydzień lub dwa wcześniej

2020-10-25 10:14
publikacja
2020-10-25 10:14
fot. Robert Woźniak / / FORUM

Obostrzenia w naszym kraju należało wprowadzić dużo wcześniej, o tydzień lub dwa - ocenił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) prof. Andrzej Matyja. Jak dodał, mamy polski scenariusz epidemii, który jest chyba jeszcze bardziej tragiczny, niż ten z początku epidemii we Włoszech.

Od soboty cała Polska jest czerwoną strefą, w życie weszły nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Restrykcje dotyczą działalności szkół, restauracji, sanatoriów, sklepów, transportu, zgromadzeń.

"Nie było innego wyjścia. Początkowo też byłem większym optymistą, że uda nam się to zrobić. Patrząc nie tylko na nasze polskie podwórko, ale i na europejskie podwórko, kiedy ta ilość zachorowań z dnia na dzień rośnie, ż rośnie ilość zgonów, te restrykcje były i są konieczne. Mam tylko wątpliwość czy zostały we właściwym czasie podjęte. Należało je podjąć dużo, dużo wcześniej, chociażby o tydzień, czy o dwa tygodnie" - powiedział w niedzielę w Radiu ZET prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Matyja był pytany o strategię rządu na jesień dotycząca walki z epidemią. "Myśmy chcieli, jako środowisko lekarskie, uczestniczyć w opracowywaniu tej strategii" - zaznaczył profesor. Jego zdaniem, osoby, które odpowiadały za jej opracowanie nie przewidziały tego, co się może dziać i co się dzieje w tej chwili. "To nie jest żadna strategia" - wskazał. "Myśmy nie uczestniczyli w pracach, opracowywaniu tej strategii, w związku z tym nie wiemy tak naprawdę jakie były dyskusje. Efekt mamy, to co omamy. Strategia się nie sprawdziła" - podkreślił.

Zdaniem szefa NRL "już nie mówmy o scenariuszu włoskim". "Mówmy o scenariuszu polskim - on jest chyba jeszcze bardziej tragiczny, niż ten z początku epidemii we Włoszech. Naprawdę brak jakiejkolwiek koordynacji na szczeblu nie centralnym, czasami nawet wydaje się, że z pokoju, gabinetu wojewody to fajnie wygląda. Ale rzeczywistość, jak wygląda to najlepiej ocenić, chociażby na nagraniach (publikowanych przez media - PAP), jakie dramatyczne głosy z karetek. A to nie wynika z tego, że my się lenimy i pijemy kawę po dyżurkach, tylko po prostu fizycznie nie dajemy rady, fizycznie nie ma respiratora, łóżka" - mówił profesor.

Matyja przyznał, że w ochronie zdrowia zawsze był chaos, zawsze było gaszenie pożaru. "W tej chwili ta pandemia roznieciła taki pożar, że ten chaos jest zdecydowanie jeszcze większy. Władza, wydaje mi się, przestała panować nad epidemią. (...) Ta szybkość infekcji, liczba pacjentów wymagających hospitalizacji, tlenoterapii przerosła wszelkie oczekiwania rządzących i myślę nas wszystkich" - powiedział.

Szef NRL był pytany, czy pacjenci, którzy nie chorują na koronawirusa, a na inne choroby, mogą czuć się bezpieczni.

"To najbardziej tragiczna sytuacja. Brakowało personelu, brakuje, w tej chwili jeszcze personel zakażony. Ta strategia nie pomyślała o tych chorych. Myśmy się rzucili wszyscy - i słusznie - do walki z COVID-em, tylko mam wrażenie, że zapomniano, o pozostałych pacjentach, gdzie dostępność do terapii praktycznie w niektórych miejscach przestała istnieć. Nie tylko są braki w dostępności i wydłużanie się kolejki" - zauważył profesor. Jak dodał, "choroby nowotworowe nie ustąpiły COVID -19, one dalej istnieją, tylko ten szczyt zachorowań będziemy obserwować za kilka miesięcy".

Wyrok TK to nieodpowiedzialne prowokowanie obywateli do manifestacji

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący aborcji eugenicznej jest nieodpowiedzialnym prowokowaniem obywateli do manifestacji, protestów w trudnym dla nas wszystkim okresie jakim jest rozwój pandemii - ocenił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja. Dodał, że jako lekarz jest wściekły.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok TK wywołał protesty w polskich miastach, w tym w Warszawie pod domem szefa PiS i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

"Decyzja TK dotyczy nie tylko zasad uprawiania zawodu, ale dotyczy przede wszystkim naszych pacjentek. Muszę powiedzieć, że podjęcie takiej decyzji jest nieodpowiedzialnym prowokowaniem obywateli do manifestacji, do protestów w tak trudnym dla nas wszystkim okresie jakim jest rozwój pandemii. Przecież wszyscy wiemy, że masowe protesty publiczne, to niemożliwe utrzymanie rygoru sanitarnego, rygoru bezpieczeństwa, a przecież to jest w tej chwili głównym elementem walki premiera, rządu z opanowaniem pandemii. Jest to decyzja wbrew - myślę - woli rządzących" - powiedział w niedzielę w Radiu ZET prezes NRL.

Dodał, że jako lekarz jest wściekły. "Jestem wściekły, jako lekarz. Myślę, że nie tylko ja, że wszyscy lekarze, ponieważ podejmowane są decyzji w tak trudnym dla społeczeństwa okresie, jakby nie było innych problemów. To nie protestują pojedyncze osoby, na ulice wyszło tysiące osób. To jest dla mnie prowokacja" - podkreślił Matyja.

Zdaniem szefa NRL, trzymywanie ciąży z uwagi na ciężkie, nieodwracalne wady płodu "to znamiona uporczywej terapii". "My mamy jasne kryteria śmierci mózgu. (...) W tej sytuacji praktycznie badania prenatalne będą niepotrzebne, bo skoro one nie prowadzą do niczego, to tylko by były elementem badań naukowych" - zauważył profesor.

Pytany, co się stanie z pacjentkami, które oczekują na terminację ciąży z powodów, których dotyczy wyrok TK, powiedział, że nie dziwi się decyzjom administracyjnym szpitali, które będą wstrzymywać te zabiegi, ponieważ nie chcą ponosić odpowiedzialności.

"Dość tej odpowiedzialności próbuje się zrzucić na środowisko lekarskie" - oświadczył. Jako przykład podał nowelizację Kodeksu Karnego. W ocenie prezesa NRL kobiety lepiej uposażone finansowo w jakiś sposób sobie dadzą radę, "chociaż w okresie epidemii też to będzie trudne". "Tak, to jest kolejne dzielenie społeczeństwa na biednych i bogatych. Nie mówiąc o ogromnym stresie, który będą przeżywać dodatkowo panie i całe ich rodziny" - wskazał Matyja.

autor: Aneta Oksiuta

aop/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (32)

dodaj komentarz
carlito1
Zobaczcie sobie filmik na faceryju lub YouTube jak wygląda zaawansowana budowa szpitala widmo na narodowym... Hahaha nawet ochrona nie wie o co chodzi..
carlito1
Tragedia to jest stado owiec w rządzie
marszalek2020
Stado wilków już mieliśmy.
Przyjemnie było płacić 50 miliardów rocznie ZUS-u i innych podatków na pokrycie wyłudzonego VAT?
I rozkradzione OFE?
pazdzioch_indastries
zastraszony warchlak biega i wykrzykuje o końcu świata, strasząc wszystkich ludzi
nagrali cie tumanie jak korzystasz z prostytutki ?czy bawisz się z dzieciakiem?
że robisz wodę z mózgu wszystkim

ja w ofensywie polecam wam obejrzeć i kupić książkę:
https://www.youtube.com/watch?v=_FMHr2GuV10

stop
zastraszony warchlak biega i wykrzykuje o końcu świata, strasząc wszystkich ludzi
nagrali cie tumanie jak korzystasz z prostytutki ?czy bawisz się z dzieciakiem?
że robisz wodę z mózgu wszystkim

ja w ofensywie polecam wam obejrzeć i kupić książkę:
https://www.youtube.com/watch?v=_FMHr2GuV10

stop zastraszaniu!
jarek393
Kolejny manipulant, pseudo-lekarz. Zdecydowana większość zabójstw dzieci z tzw. przesłanki eugenicznej towarzyszy dzieci z zespołem Downa i Aspargera, czyli osób, które przy otoczeniu miłością i opieką są w stanie całkiem normalnie funkcjonować, łączyć się w pary i być szczęśliwe w dorosłym życiu.
mjwhite
A co rząd powinien zrobić Pana zdaniem Panie profesorze? Respiratory i łóżka można kupić ale skąd wziąć personel medyczny w ciągu 2-3 miesięcy? Da się w tym czasie nauczyć/wyszkolić lekarza?
Prawda jest taka że nie da się przygotować na pandemię ogólno światową. Jedynie prewencja w zachowaniu, poszukiwanie
A co rząd powinien zrobić Pana zdaniem Panie profesorze? Respiratory i łóżka można kupić ale skąd wziąć personel medyczny w ciągu 2-3 miesięcy? Da się w tym czasie nauczyć/wyszkolić lekarza?
Prawda jest taka że nie da się przygotować na pandemię ogólno światową. Jedynie prewencja w zachowaniu, poszukiwanie szczepionki/leku i .... czekanie.
marszalek2020
Ekspert TVN. Cóż on mógł innego powiedzieć :)
marszalek2020
za zwalczanie pandemii wzięli się bezmaseczkowcy i jak zwykle doprowadzili do tego że zamiast nosić maseczki w sklepie ich zwolennicy muszą nosić maseczki wszędzie :)
Jak trzeba mieć poukładane w głowie, żeby uwierzyć kolejny raz takim ludziom? :)
I jeszcze ta Konfederacja. Ludzie ze świecznika robią miliony -
za zwalczanie pandemii wzięli się bezmaseczkowcy i jak zwykle doprowadzili do tego że zamiast nosić maseczki w sklepie ich zwolennicy muszą nosić maseczki wszędzie :)
Jak trzeba mieć poukładane w głowie, żeby uwierzyć kolejny raz takim ludziom? :)
I jeszcze ta Konfederacja. Ludzie ze świecznika robią miliony - Giertych, a doły stoją na mrozie i wykrzykują niedorzeczne hasła i ledwo wiążą koniec z końcem, a na koniec będą jeszcze z tych marnych pensji płacić podatki na setki miliardów wydane przez nienoszenie maseczek :)
pstrzezek
Sytuacja we Włoszech od początku była tragiczna. Ale mimo to nikt tam nie wciskał ludziom kitu że wirusa już nie ma. Po to tylko by wypchnąć emerytów do urn (dosłownie zresztą)
artureg
Kolejny co nie ma żadnego pomysłu, bo pomysł zamknięcia wszystkiego nie jest żadnym rozwiązaniem. Rząd przespał wakacje i nie przygotował, ani szpitali, nie miejsc dla chorych, ani sprzętu, ani nie przeszkolił WOTu czy wojska. Gdyby to było przygotowane moglibyśmy normalnie to przechorować, bo innego wyjścia nie ma.Kolejny co nie ma żadnego pomysłu, bo pomysł zamknięcia wszystkiego nie jest żadnym rozwiązaniem. Rząd przespał wakacje i nie przygotował, ani szpitali, nie miejsc dla chorych, ani sprzętu, ani nie przeszkolił WOTu czy wojska. Gdyby to było przygotowane moglibyśmy normalnie to przechorować, bo innego wyjścia nie ma. I tak 70-80% musi się zarazić, czy teraz, czy wiosną czy za rok.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki