Prezes NIK-u Krzysztof Kwiatkowski został wiceprzewodniczącym EUROSAI

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski został wiceprzewodniczącym Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (EUROSAI) - poinformowała NIK w nadesłanym PAP komunikacie.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

EUROSAI m.in. ujednolica metodykę kontroli różnych instytucji i koordynuje współpracę z instytucjami międzynarodowymi.

Odbywający się co trzy lata kongres EUROSAI jest zgromadzeniem szefów 50 izb kontroli, urzędów oraz trybunałów obrachunkowych (odpowiedników polskiej NIK) z całej Europy oraz Izraela, Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii, Kazachstanu, Turcji oraz Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Na Kongresie wybrano nowy ośmioosobowy zarząd, który na pierwszym posiedzeniu jednogłośnie wybrał na wiceprzewodniczącego EUROSAI prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego. Przewodniczącym został szef tureckiego najwyższego organu kontroli - Seyit Ahmet Bas.

Cytowany w komunikacie Kwiatkowski podkreślił, że znaczenie EUROSAI ma "niebagatelne" znaczenie, ponieważ może "wychodzić z inicjatywą kontroli w określonych obszarach, wpływać na ich tematykę, dobór państw do kontroli, czy termin ich realizacji".

"Funkcja wiceprzewodniczącego EUROSAI to nie tylko prestiż, a bardzo ważne narzędzie realnego wpływu, promocji i przedstawiania polskiego punktu widzenia w obszarze kontroli i audytu" - podkreślił prezes NIK.

Jako przykład podał to, że polska NIK koordynuje kontrolę jakości powietrza w Europie. "W jej ramach możemy sprawdzić w kilkunastu krajach, kiedy wprowadzono i jakie normy jakości paliwa (węgla), wymagania technicznych dla pieców i jakie to dało efekty w postaci ograniczania zanieczyszczenia, to dla Polski kapitalna wiedza. Wiemy, że rocznie umiera przedwcześnie prawie 50 tys. Polek i Polaków, bo mieszkają w zanieczyszczonym środowisku. Pozyskanie wiarygodnych europejskich danych z państw, w których udało się ten problem rozwiązać, to nasz żywotny interes, żeby i u nas wdrożyć skuteczne rozwiązania. Jeżeli dzięki EUROSAI będziemy mogli zaplanować i zaprosić do kontroli wykorzystania funduszy europejskich więcej państw, to jest to w interesie Polski - największego beneficjenta środków z Brukseli" - wyjaśnił Kwiatkowski.

EUROSAI m.in. wspiera międzynarodowe kontrole równoległe, ujednolica metodykę kontroli różnych instytucji, koordynuje współpracę z instytucjami międzynarodowymi czy prowadzi działalność szkoleniową dla słabiej rozwiniętych organów kontroli. (PAP)

kkr/ karo/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~rąckaRĄCZKERmyje

....a co z sprawami co ma za uszami ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil