REKLAMA

Prezes NIK przywrócił nadzór nad kontrolami swojemu zastępcy Tadeuszowi Dziubie

2020-09-09 11:28
publikacja
2020-09-09 11:28
Prezes NIK przywrócił nadzór nad kontrolami swojemu zastępcy Tadeuszowi Dziubie
Prezes NIK przywrócił nadzór nad kontrolami swojemu zastępcy Tadeuszowi Dziubie
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Prezes NIK Marian Banaś podjął decyzję o przywróceniu wiceprezesowi Tadeuszowi Dziubie nadzoru nad kontrolami, z wyłączeniem kontroli, które pozostają przedmiotem prowadzonego postępowania w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie - poinformował we wtorek PAP wydział prasowy NIK.

Na początku lipca br. prezes NIK skierował zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wiceprezesa NIK Tadeusza Dziubę i wniosek do marszałek Sejmu o jego odwołanie z funkcji. Następnie zdecydował o odsunięciu Dziuby od nadzoru nad kontrolami.

Swoją decyzję o złożeniu zawiadomienia do prokuratury Banaś uzasadnił staniem na straży niezależności kontrolerów NIK. Podał, że zawiadomienie dotyczy popełnieniu przestępstwa z art. 231 Kodeksu karnego, który mówi o nadużyciu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

Na początku sierpnia sejmowa Komisja do spraw Kontroli Państwowej negatywnie zaopiniowała wniosek prezesa NIK o odwołanie Tadeusza Dziuby.

Wydział prasowy Izby poinformował we wtorek, że w związku z tym, że marszałek Sejmu nie podjęła decyzji o odwołaniu wiceprezesa NIK, prezes Marian Banaś zdecydował o przywróceniu Dziubie nadzoru nad kontrolami.

"Z uwagi na fakt, że wniosek Prezesa NIK Mariana Banasia, skierowany do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek został negatywnie zaopiniowany przez Komisję ds. Kontroli Państwowej – pani Marszałek nie podjęła decyzji o odwołaniu wiceprezesa NIK Tadeusza Dziuby" - przekazała PAP p.o. kierownika wydziału prasowego Anna Matusiak-Rześniowiecka.

"Prezes NIK Marian Banaś, kierując się obowiązującymi przepisami prawa, podjął decyzję o przywróceniu wiceprezesowi Tadeuszowi Dziubie nadzoru nad kontrolami, z wyłączeniem kontroli, które pozostają przedmiotem prowadzonego postępowania przygotowawczego w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie" - dodała Matusiak-Rześniowiecka.

Jako pierwszy o przywróceniu kompetencji Tadeuszowi Dziubie napisał portal tvn24.pl.

Tadeusz Dziuba funkcję wiceprezesa NIK pełni od listopada ubiegłego roku.

Dziuba był posłem sejmu kontraktowego w latach 1989-1991 i posłem Sejmu VII i VIII kadencji, a w latach 2005–2007 pełnił funkcję wojewody wielkopolskiego.

W 1971 r. ukończył studia na Wydziale Technologii Drewna Akademii Rolniczej w Poznaniu i do 1993 r. pracował na tej uczelni. W 1980 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W latach 1993–2000 był wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu, w latach 2000–2001 był wicedyrektorem Departamentu Edukacji, Nauki i Kultury NIK, a w latach 2001–2005 ponownie pełnił funkcję wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki