Prezes NBP spodziewa się, że do 2022 r. poziom stóp procentowych się nie zmieni

Spodziewam się, że do końca mojej kadencji, czyli jeszcze przez trzy lata, poziom stóp procentowych pozostanie niezmieniony - powiedział w środę dziennikarzom prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Prezes pytany przez dziennikarzy, czy można dalej spodziewać się prowadzenia konserwatywnej polityki Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i NBP, powiedział, że obecnie nie ma powodów do jej zmiany.

"Prowadzimy konserwatywną politykę w dobrym znaczeniu tego słowa. Konserwatywną, czyli klasyczną w odróżnieniu od banków Europy zachodniej, które stosują tzw. niekonwencjonalne metody. Czasami pytali nas, dlaczego nie używamy niekonwencjonalnych metod? Bo ich nie potrzebujemy" - powiedział.

Dopytywany, czy oznacza to, że szybko nie nastąpi zmiana stóp procentowych, przyznał, że tak powinno być.

"To zależy od wielu czynników. Od inflacji generowanej także na zewnątrz. Teraz tę niewielką inflację, którą mamy, bardzo śladową (w kwietniu rdr 2,2 proc. - PAP), przynosi nam zmiana cen energii i żywności, która przychodzi z zewnątrz. Jest niezależna od fundamentów naszej gospodarki. Też RPP nie ma na to większego wpływu (...) Spodziewam się, że do końca mojej kadencji, czyli jeszcze przez trzy lata te stopy, co jest bardzo prawdopodobne, że pozostaną niezmienione, byłoby to bardzo dobre dla polskich przedsiębiorców, instytucji finansowych itd." - zaznaczył prezes Glapiński.

Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 1,5 proc., lombardowa 2,5 proc., depozytowa 0,5 proc., a redyskonta weksli 1,75 proc. (PAP)

autor: Michał Boroń, Aneta Oksiuta

mick/ aop/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 r4k

Wolałbym aby wartość PLN była na stałym poziomie, a nie stopy NBP.

! Odpowiedz
0 4 anna_domagalczyk

@silvio_gesell: czasami jeszcze jest tak, że inwestorom płaci się premię za ryzyko, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Inaczej przenoszą się do safe heaven. A Polsce zdaje się trochę na inwestycjach (w tym sprzedaży obligacji) zależy.

! Odpowiedz
3 25 dktorek

USD już 3.86. przy ilu zmienicie zdanie?

! Odpowiedz
12 13 mith21

po dwóch przegranych wyborach...

! Odpowiedz
2 2 silvio_gesell

Należy pamiętać że wyższe stopy to niższy kurs złotego w długim terminie bo zagranica może pożyczać tanio np. w euro, trzymać w złotych na lokatach po czym sprzedawać więcej złotego niż kupiła? To się nazywa uncovered interest rate parity.

! Odpowiedz
16 18 karbinadel

Czyli wszystko ustalone - i teraz pan prezes może jechać na długie wakacje. Tylko ciekawe, co zrobi ze stopami, gdy euro będzie po 6 zł? Kapcie założy?

! Odpowiedz
3 23 jes

Jednym słowem - prorok. Drugi Nostradamus.

! Odpowiedz
12 34 trooper

Czyli pompujemy ceny nieruchomości do minimum 2022.

! Odpowiedz
0 8 anna_domagalczyk

To dopompuje bańkę. Rodacy dokupią na górce, jak zwykle. Będzie z czego spadać.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne