REKLAMA

Prezes NBP: W trakcie pandemii wzrosło prawdopodobieństwo spadku inflacji poniżej celu

2020-11-24 10:00
publikacja
2020-11-24 10:00
Prezes NBP: W trakcie pandemii wzrosło prawdopodobieństwo spadku inflacji poniżej celu
Prezes NBP: W trakcie pandemii wzrosło prawdopodobieństwo spadku inflacji poniżej celu
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

W trakcie pandemii znacząco wzrosło prawdopodobieństwo spadku inflacji poniżej celu inflacyjnego w kolejnych latach, czemu przeciwdziałać mają podjęte przez NBP działania - powiedział w trakcie Kongresu Obsługi Gotówki prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że sytuacja gospodarcza w IV kw. będzie nadal trudna.

"Spadek krajowego PKB w II kw. wyniósł 8,4 proc. w ujęciu rocznym. Choć wstępny szacunek za III kw. wskazuje na wyhamowanie spadku do 1,6 proc., to sytuacja gospodarcza w IV kw. jest nadal trudna, szczególnie dla części branż" - powiedział Glapiński.

"Jednocześnie inflacja obniżyła się wyraźnie pod wpływem załamania się aktywności gospodarczej oraz spadku cen surowców na rynkach światowych. W efekcie kształtuje się ona na poziomie zgodnym ze średniookresowym celem NBP. Wraz z rozwojem pandemii znacząco wzrosło jednak prawdopodobieństwo jej spadku poniżej celu inflacyjnego w kolejnych latach" - dodał.

Według prezesa NBP, bank centralny podjął "zdecydowane działania", by wesprzeć koniunkturę, ograniczyć wzrost bezrobocia i nie dopuścić do nadmiernego spadku dynamiki cen.

"Poluzowanie polityki pieniężnej, zwiększenie płynności oraz obniżenie wymogów kapitałowych wspiera także sektor bankowy, albowiem mniejsza skala recesji, a także mniejsze bezrobocie i mniejsza skala upadłości firm to mniejsze straty kredytowe w sektorze" - dodał prezes NBP.

Według Glapińskiego "bardzo ważne jest", że Polska posiada własną walutę, a NBP prowadzi niezależną politykę pieniężną dostosowaną do polskich uwarunkowań.

Prezes NBP ogłosił w wystąpieniu rozpoczęcie prac pod przewodnictwem NBP nad "narodową strategią bezpieczeństwa gotówki".

"NBP stoi na stanowisku, że wszystkie instrumenty płatnicze powinny być wspierane w równym stopniu, a ich wybór jest wyłącznym prawem konsumentów i obywateli" - powiedział Glapiński w innym miejscu wystąpienia.

"NBP zawsze będzie obrońcą gotówki, ponieważ zapewnia ona bezpieczne i nieprzerwane funkcjonowanie gospodarki. (...) Chciałbym podkreślić, że my jako Polacy zawsze staliśmy na straży wolności i jesteśmy wyczuleni na każdą próbę jej ograniczania. Eliminacja gotówki w ramach prowadzenia forsowanej przez niektóre banki, media i międzynarodowe koncerny ekonomii bezgotówkowej nie sprzyja poszerzaniu i wzmacnianiu wolności jednostki. Wręcz przeciwnie - generuje ryzyka dla bezpieczeństwa i suwerenności państw narodowych i dla wolności poszczególnych obywateli. NBP wspiera cyfrowe sposoby płatności, jednak nie zapomina przy tym o podstawie dającej nam wolność - o gotówce" - dodał.

Prezes NBP poinformował, że bank centralny ponowi postulat o wprowadzenie przepisu w ustawie o usługach płatniczych, który wzmocni prawa konsumentów, rozstrzygając, że mają oni prawo dokonywać płatności formie gotówkowej "zawsze i wszędzie". (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bogdant
"W trakcie pandemii wzrosło prawdopodobieństwo spadku inflacji poniżej celu."
I dlatego NBP ostatnio podnosi progronozy przyszłej inflacji?
Gapciu, weź to jeszcze raz przemyśl!
(albo zwolnij swoich analitykow wywrotowców)
wwj231
Heh :) Prawdziwy polak. Gotówki nie trzeba zawsze księgować :)
killgore
Mądrości na miarę Pixie i Dixie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki