WAŻNE

Prezes GPW liczy, że kolejne nabory do PPK przyciągną więcej niż 50 proc. pracowników

2020-01-14 06:35
publikacja
2020-01-14 06:35
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Dr Marek Dietl liczy na to, że warszawski parkiet, zwłaszcza rynek alternatywny, przyciągnie w tym roku innowacyjne spółki. Prezes GPW chce pozyskać inwestorów z Azji i ma nadzieję na napływ nowego kapitału, zarówno z PPK, jak i prywatyzacji OFE. Warszawska giełda wprowadza nowe instrumenty i technologie, rozwija crowdfunding, a w pierwszym kwartale tego roku ruszy platforma rolna.

8 stycznia na rynku NewConnect zadebiutowała pierwsza w tym roku spółka Plantwear, specjalizująca się w produkcji drewnianych wyrobów, głównie akcesoriów modowych. Przed debiutem firma skorzystała z oferty Programu Firm Partnerskich GPW, którego członkiem jest Dom Maklerski INC. Jest to ogłoszony przed trzema miesiącami program, który pomaga spółkom zebrać finansowanie poprzez crowdfunding i crowdinvesting. Prezes GPW ma nadzieję, że przyciągnie on kolejne firmy.

- Wydaje się, że ten rok będzie stał pod znakiem debiutów sporej liczby innowacyjnych spółek na wczesnych etapach rozwoju głównie na rynku NewConnect ­- mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes dr Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. - Drugim elementem, którego będziemy świadkami w tym roku, jest napływ nowego kapitału. Pierwsze środki w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych trafią na giełdę 15 stycznia. To podgrzewa różne emisje, które do tej pory czekały na to, aż pojawią się nowi inwestorzy. Wiele odkładanych debiutów powinno w tym i kolejnym roku nastąpić.

W styczniu kolejni przedsiębiorcy zostali zobowiązani do utworzenia PPK. O ile w połowie ubiegłego roku musieli to zrobić zatrudniający 250 i więcej pracowników, o tyle teraz przyszła pora na firmy, w których pracuje od 50 do 250 osób. Partycypacja w pierwszej fali była niższa od oczekiwanej i wyniosła 39 proc., a razem z pracowniczymi programami emerytalnymi - 41 proc. Szacuje się, że łącznie do tych dwóch programów zapisało się (choć tak naprawdę to rezygnacja z PPK wymagała wypełnienia formularza) 44 proc. pracowników największych firm - to oficjalne dane PFR, choć obciążone 2-3-proc. błędem statystycznym. Marek Dietl liczy na to, że kolejne nabory do PPK przyciągną już więcej niż 50 proc. pracowników, a to oznacza pieniądze i pracownika, i pracodawcy, i wsparcie od państwa.

- Ciekawie zapowiada się wrzesień, jeśli wybiegniemy już do trzeciego kwartału, gdyż wtedy nastąpi prywatyzacja otwartych funduszy emerytalnych i wszyscy, którzy w nich uczestniczyli, staną się już właścicielami prywatnych środków, którymi będą mogli w ramach IKE w różny sposób zarządzać - mówi dr Marek Dietl.

W kolejnych miesiącach GPW zamierza w dalszym ciągu rozwijać swoje inicjatywy strategiczne. W pierwszym kwartale tego roku rozpocznie się handel na rynku rolnym. Uruchomienie Platformy Żywnościowej, na której przedmiotem obrotu będą zboża, ma być istotnym elementem wspierania rozwoju sektora rolniczego w kraju.

Giełda pracuje także nad uruchomieniem platformy obrotu opartej na technologii blockchain. Kwestie związane z rozwojem nowych technologii będą zyskiwały na znaczeniu w strategii GPW.

- Jeszcze czekamy na wyjaśnienie się spraw regulacyjnych, natomiast robimy postępy związane z rozwojem technologii. Widzimy, że w obszarze GPW Data bardzo dobrze rozwija się segment danych. W tym roku powstaną pierwsze produkty technologiczne, które zaczniemy oferować. Powołaliśmy do oferowania tych produktów specjalną spółkę GPW Tech, więc z dużym optymizmem patrzymy na rok 2020 - zapowiada prezes GPW. 

W 2019 roku wartość obrotów na rynku kasowym wyniosła 191,4 mld zł. Jeszcze cztery lata temu było to ponad 203 mld zł. Wtedy spółek na GPW było 487, w ubiegłym roku - 449. Prezes GPW jest jednak zadowolony z wyniku z 2019 roku, choć przyznaje, że sytuacja na rynku finansowym w ubiegłym roku była wymagająca, m.in. z powodu sprzedawania akcji przez OFE, co przekładało się na niskie wyceny i mniejszą liczbę debiutów. Obroty akcjami stanowiły ok. 26 proc. przychodów GPW. Marek Dietl liczy na poprawę wyników w tym segmencie, zwłaszcza że pieniądze powinny popłynąć nie tylko z PPK, ale i od inwestorów indywidualnych, którzy mają coraz więcej pieniędzy w portfelach i którym nie opłaca się lokowanie ich na bankowych depozytach. Prezes giełdy liczy też na poprawę wizerunku GPW za granicą.

- 60 proc. inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych to inwestorzy zagraniczni. Staramy się szczególnie mocno w tym roku przyciągać inwestorów z Azji. Bogactwo świata przesuwa się na wschód i bardzo aktywnie staramy się pozyskiwać inwestorów azjatyckich, dla których Polska wciąż jest relatywnie dość małym krajem, słabo rozpoznawalnym i dość egzotycznym - tłumaczy. - Dlatego sprzymierzyliśmy się z innymi giełdami regionu, żeby przyciągać tych inwestorów do całego regionu. Będziemy mieli co najmniej jeden road show, czyli wyjazd do Azji, podczas którego będziemy promować nasze rynki.

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
kiniaa
PPK to słuszna inicjatywa, na obecną sytuację, kiedy to emerytury będą coraz mniejsze, a ludzie nie mają tendencji do odkładania na ten okres życia. To istotne, bo dla wielu emerytury nie będa w stanie zapewnić wygodnego życia.
sawkaa
PPK to trochę takie ułatwienie dla nas, bo zyskujemy oszczędności na przyszłe lata w prosty i wydajny sposób, oraz dla państwa, bo ludzie mający oszczędności nie odczują aż tak małej wartości emerytury. Ale to chyba dobrze, jak każdy korzysta i każdy jest zadowolony.
bialoczerwony1972
Emisje bez pp, wyciskanie nawet za 10-20% ceny emisyjnej, raporty roczne w marcu czyli 3 miesiące po zakończeniu roku i wiele, wiele innych rzeczy można wymienić. I możecie sobie ściągać inwestorów nawet z Marsa, dopóki zasady gry nie będą równe dla wszystkich będziecie się zwijać. Amen.
dwam
prawda wg pis w 2018 aktualna cały czas
......Dodatkowe przychody w wysokości 1 mld zł ze spółek energetycznych mają pochodzić ze zmniejszenia ich zysku jeszcze przed jego opodatkowaniem. Spółki te pieniądze mają wpłacić na fundusz efektywności. Jak tłumaczył Tchórzewski, obniżają w ten sposób swoją rentowność:
prawda wg pis w 2018 aktualna cały czas
......Dodatkowe przychody w wysokości 1 mld zł ze spółek energetycznych mają pochodzić ze zmniejszenia ich zysku jeszcze przed jego opodatkowaniem. Spółki te pieniądze mają wpłacić na fundusz efektywności. Jak tłumaczył Tchórzewski, obniżają w ten sposób swoją rentowność:

To jest oszczędność na akcjonariuszach, w tym i na Skarbie Państwa. Jako główny akcjonariusz zasygnalizowałem gotowość głosowania za takim rozwiązaniem....
eresan
Wypisanie się z PPK wymaga wysiłku, nie wszyscy zebrali się od razu ;) Uczestników zostanie 20-30 % jeśli dalej będzie nagonka i propaganda w tym temacie.

Polska giełda to bardzo złe miejsce do lokowania kapitału, lepiej już inwestować w jakimś bardziej cywilizowanym kraju, jak Rumunia, Egipt albo Turkmenistan...
mikolaj01
GPW to jedna wielka spekulacyjna ściema i piaskownica szorujących po dnie spółek skarbu Państwa nieudolnie zarządzanych przez klikę złodzieji w krawatach. Nikt kto ma odrobinę jakiejkolwiek wiedzy nie da się na to nabrać łącznie z kolejnym planem łupienia Polaków na wymysły PPK (tu kto mądry wypisze się z "do GPW to jedna wielka spekulacyjna ściema i piaskownica szorujących po dnie spółek skarbu Państwa nieudolnie zarządzanych przez klikę złodzieji w krawatach. Nikt kto ma odrobinę jakiejkolwiek wiedzy nie da się na to nabrać łącznie z kolejnym planem łupienia Polaków na wymysły PPK (tu kto mądry wypisze się z "do to wolnego" uczestnictwa)
spock55
Zapisanie się do PPK to dobry interes, jak ktoś się boi może co roku wypłacac kasę, żaden bank nie da takiej stopy zwrotu
shadow_xx
W firmach, gdzie pracują wyborcy PISu może to przejdzie. Ewentualnie w dużych, zagranicznych korporacjach, gdzie pracodawca nie liczy się z pracownikiem i odwrotnie. W małych, kilkuosobowych firmach PPK na pewno nie przejdzie.
eagleeye
Powiem tak najprościej jak można "przeliczy się" bo wszyscy co mądrzejsi nie dają się wkręcić w PPK bo niesmak po OFE zostal i zostanie na długo

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki