REKLAMA

Prezes Fitch Polska: Rating Polski w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie

2020-05-18 20:22
publikacja
2020-05-18 20:22

Zakładamy, że ocena ratingowa Polski, która obecnie wynosi A- z perspektywą stabilną, w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie - powiedziała w poniedziałek podczas EEC Online prezes Fitch Polska Małgorzata Kleniewska - Wodke.

/ fot. Brendan McDermid / Reuters

Prezes, powołując się na ostatnie prognozy Fitch Ratings powiedziała, że w 2020 roku światowe PKB spadnie o 3,9 proc., co oznacza, że w porównaniu z rokiem ubiegłym skurczy się o 2, 8 biliona dolarów. Wskazała, że procentowy spadek PKB będzie więc dwa razy głębszy niż podczas kryzysu w 2009 roku. Powiedziała również, że według Fitch PKB w Stanach Zjednoczonych obniży się o ok. 6 proc., natomiast strefy euro o 7 proc.

Podkreśliła, że prognoza Fitch Ratings na 12 miesięcy nie zakłada, że poziom PKB zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie osiągnie poziom sprzed pandemii, nawet jeżeli w drugiej połowie roku skutki kryzysu zdrowotnego ulegną znacznemu złagodzeniu.

Ekspertka, zapytana jak na tle globalnego kryzysu wypada Polska, powiedziała, że Fitch prognozuje spadek polskiego PKB w tym roku o 1,7 proc., natomiast w przyszłym roku - wzrost o 4,3 proc.

Pytana jak koronowirus wpływa na rating Polski, Kleniewska - Wodke wskazała, że obecnie ocena ratingowa Polski wynosi A- z perspektywą stabilną. "Zakładamy że w najbliższym czasie rating nie ulegnie zmianie" - powiedziała. Przypomniała, że polski rząd ogłosił pakiet wsparcia w postaci bezpośrednich środków budżetowych o wartości ok. 3 proc. PKB brutto i gwarancji o wartości 3,3 proc. PKB. "Uwzględniając działania NBP, szacujemy , że wsparcie wyniesie w sumie ok. 9 proc. PKB".

Zapytana o ratingi polskich samorządów, prezes Fitch Polska powiedziała, że agencja "ocenia 19 polskich miast i 7 miast z nich ma ratingi na poziomie kraju". Zaznaczyła też, że samorządy mają pewną rezerwę, ale przedłużające się spowolnienie będzie miało wpływ na sytuację ekonomiczną miast.

Na pytanie, jakie są perspektywy Fitch dla polskiego sektora bankowego, powiedziała, "że obniżenie wskaźników ekonomicznych spowodował,o że podjęliśmy decyzję o zmianie perspektywy dla sektora bankowego w Polsce ze stabilnej na negatywną". Wyjaśniła, że wpływ na to ma prognozowane pogorszenie się jakości aktywów bankowych oraz korporacyjnych, a także aktywów sektora indywidualnego, ze względu - jak wskazała - na utratę pracy czy obniżenie dochodów dla osób fizycznych.

Zauważyła też, że widać w sektorze bankowym presję na zyski spowodowaną koniecznością zwiększenia odpisów na utratę wartości aktywów, ale także na niższe wyniki odsetkowe, związane z obiżkami stóp procentowych. Zaznaczyła jednak, że Fitch nie przewiduje, "żeby płynność banków znalazła się pod presją". Wskazała, że banki w Polsce mają "znaczące bufory kapitałowe, stabilne fundusze w postaci depozytów klientów, jak również możliwość wsparcia banku centralnego , jeżeli wystąpi taka potrzeba". (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
ameba1
W 2008 kredyty suprime nie mogłyby się sprzedać bez wsparcia "wielkiej" trójki - moodys, sp i fitch.
Jak można im wierzyć ?!?!?! Kiedy to bez skrupułów pakują zwykłych ludzi na minę ! Z ich informacji można skorzystać jedynie w taki sposób, że trzeba działać odwrotnie, do tego co mówią. Unikać tego,
W 2008 kredyty suprime nie mogłyby się sprzedać bez wsparcia "wielkiej" trójki - moodys, sp i fitch.
Jak można im wierzyć ?!?!?! Kiedy to bez skrupułów pakują zwykłych ludzi na minę ! Z ich informacji można skorzystać jedynie w taki sposób, że trzeba działać odwrotnie, do tego co mówią. Unikać tego, co oceniają jako bezpiecznie i w sumie to zacząć myśleć samodzielnie.

Ratingi... w ogóle, to kto w to wierzy i komu to potrzebne ?!
sammler
> Wskazała, że banki w Polsce mają "znaczące bufory kapitałowe, stabilne fundusze w postaci depozytów klientów

Taa... Na pewno będą miały stabilne fundusze w postaci depozytów... Erozja zwykle chwilę czasu zajmuje. Gdy nie ma bodźców do trzymania środków w banku, wielu rodaków będzie wolała trzymać
> Wskazała, że banki w Polsce mają "znaczące bufory kapitałowe, stabilne fundusze w postaci depozytów klientów

Taa... Na pewno będą miały stabilne fundusze w postaci depozytów... Erozja zwykle chwilę czasu zajmuje. Gdy nie ma bodźców do trzymania środków w banku, wielu rodaków będzie wolała trzymać je pod poduszką. Paradoksalnie najbardziej w posadach zadrżeć może narodowy bank emerytów, czyli PKO BP.
tergal
Kto jeszcze traktuje to ich namolne wróżenie z fusów na poważnie?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki