Prezes Fedu: USA mogą już być w recesji ze względu na pandemię

Prezes Fed Jerome Powell powiedział w czwartek w telewizji NBC, że USA "mogą już być w recesji", a to, kiedy gospodarka odzyska dynamikę, będzie zależało od tego jak szybko uda się opanować pandemię koronawirusa.

(fot. Joshua Roberts / FORUM)

"Nie jesteśmy ekspertami od pandemii. Powinniśmy raczej słuchać ekspertów. Dr Fauci powiedział, że to wirus będzie nam dyktował harmonogram, i dla mnie brzmi to słusznie" - oznajmił Powell, cytując szefa krajowego instytutu alergii i chorób zakaźnych Anthony'ego Fauciego.

Jak komentuje Reuters, wypowiedź Powella to bardzo nietypowa deklaracja przedstawiciela banku centralnego USA, w której przyznaje on, że gospodarkę można już uznać za wchodzącą w recesję, choć nie ma jeszcze danych, które by to potwierdziły.

"Wiemy, że aktywność gospodarcza najprawdopodobniej znacząco spadnie w drugim kwartale i sądzę, że wielu ekspertów - i ja również - oczekuje, iż poprawi się ona w drugiej połowie roku" - dodał Powell.

Fed uruchomił już program skupowania obligacji (luzowanie ilościowe - QE), które pozwoli wpuścić w obieg gospodarczy zastrzyk pieniędzy, a także obniżył stopy procentowe, aby ułatwić zaciąganie kredytów.

Kroki podjęte przez Fed mają wesprzeć gospodarkę i pomóc przedsiębiorstwom w zachowaniu płynności, a zatem nie dopuścić też do masowych zwolnień.

Jednak liczba wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych wzrosła w minionym tygodniu do 3,28 mln, co świadczy o tym, że Amerykanie tracą pracę wcześniej niż zakładali to eksperci.

Większość ekonomistów, do których zwrócił się Reuters, prognozowała, że będzie to milion, choć zdarzali się analitycy zakładający, że pracę straciły 4 mln osób. (PAP)

fit/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 zbyszek_

"Fed uruchomił już program skupowania obligacji (luzowanie ilościowe - QE), które pozwoli wpuścić w obieg gospodarczy zastrzyk pieniędzy" - zastrzyk waluty nie pieniedzy.
pieniądz musi przecowywać wartość w dlugim okresie czasu, a każda waluta traci wartość.

! Odpowiedz
4 10 plutarch

Bo nikt nie ma odwagi powiedzieć wyborcy: nie stać cię na życie na tym poziomie.

! Odpowiedz
0 13 ms2

-3,3mln miejsc pracy w 1 tydzień a Down Jones +5%

! Odpowiedz
2 7 talmud

nie zapominaj ze to "najpotężniejsza gospodarka" czytaj najwieksza piramida finansowa......teraz za makulature $$ beda przejmować realne aktywa od frajerow ktorzy maja brzytwe na j.....ach.....LMAO
ciekawe jak długo zanim reszta swiata oleje " walute rezerwowa swiata" BUAHAHAHAHA.....

! Odpowiedz
6 2 plutarch odpowiada talmud

bla bla bla konspirologia

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil