REKLAMA

Prezes Enronu może wcześniej wyjść na wolność

2013-05-09 11:02
publikacja
2013-05-09 11:02

Były prezes Enronu może wcześniej wyjść na wolność. Współtwórca jednego z największych skandali biznesowych w historii jest bliski zawarcia ugody z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości.

Jeffrey Skilling może opuścić więzienie w 2017 r. - informuje telewizja NBC. Według jej informatorów, prokuratorzy chcą zawrzeć porozumienie z byłym prezesem Enronu, na mocy którego wyjdzie on na wolność 10 lat przed upływem zasądzonego wyroku. W 2006 r. Skilling został skazany na 24 lata i 4 miesiące pozbawienia wolności za 19 przestępstw, w tym oszustwo finansowe, insider trading czy wprowadzanie w błąd audytorów.

Warunkiem wcześniejszego wyjścia na wolność miałoby być zrzeczenie się przez byłego prezesa Enronu roszczeń do 40 mln dolarów, które w 2006 r. skonfiskował amerykański wymiar sprawiedliwości. Dodatkowo miałby zobowiązać się do odstąpienia od apelacji w sprawie wyroku z 2006 r. Jeżeli porozumienie zostanie zawarte, były CEO wyjdzie na wolność w wieku 63, a nie 74 lat.

Podstawą “renegocjowania” wyroku było dobre sprawowanie osadzonego, a także decyzja sądu apelacyjnego, który w 2009 r. potwierdził winę Skillinga, lecz jednocześnie uznał wyrok za zbyt surowy. Nawet jeżeli były prezes Enronu wyjdzie na wolność przed terminem, i tak będzie osobą, która skandal wokół spółki przypłaciła najdłuższym pozbawieniem wolności. Sam Skilling wciąż podtrzymuje, że jest niewinny.

Skandal, który wstrząsnął światem

Enron Corporation był jednym z największych na świecie koncernów energetycznych. Jego działalność zakończyło wykrycie fałszowania dokumentacji finansowej firmy. Jak ustalili śledczy, aktywa i zyski raportowane przez Enron były regularnie zawyżane. Straty natomiast transferowano do rozmaitych zagranicznych podmiotów zależnych, lecz dzięki rozmaitym „sztuczkom księgowym” nie wykazywano ich w rocznych sprawozdaniach grupy kapitałowej. W procederze tym udział brała należąca do „wielkiej piątki” agencji audytorskich firma Arthur Andersen, którą skandal wokół Enronu doprowadził na skraj upadłości.

W wyniki ujawnienia manipulowania wynikiem finansowym, akcje Enronu w krótkim czasie potaniały z około 90 dolarów do zaledwie kilku centów. Ostatecznie spółka złożyła wniosek o upadłość (na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego) w 2001 r. Wówczas było to największe bankructwo w historii – w kolejnych latach upadały większe pod względem aktywów Worldcom (2002) oraz Lehman Brothers (2008).

Szok wywołany skandalem autorstwa jednego z największych amerykańskich bluechipów sprawił, że władze USA wprowadziły w życie tzw. Ustawę Sarbanesa-Oxleya. Prawo to znacznie zaostrzyło wymogi wobec kluczowych graczy na rynku finansowym.

/mz

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~lBolek
I bedzie zył długo i szczęśliwie na wyspach Bahama.
~pepe
może zdąży złozyc papiery na prezesa PGNiG?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki