REKLAMA

Prezes CPK: W tym roku umowa z prywatnym inwestorem

2023-01-25 19:14
publikacja
2023-01-25 19:14

W tym roku podpiszemy umowę z prywatnym inwestorem części lotniskowej Centralnego Portu Komunikacyjnego; trwa postępowanie, obecnie w grze jest czterech oferentów - poinformował w środę wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Prezes CPK: W tym roku umowa z prywatnym inwestorem
Prezes CPK: W tym roku umowa z prywatnym inwestorem
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

W TVP Info Horała przekazał, że w tym roku ma być podpisana umowa z prywatnym inwestorem części lotniskowej CPK. "Trwa postępowanie, które pozwoli wyłonić najlepszą ofertę i podpisać umowę około połowy roku. Obecnie jest czterech oferentów w grze, nie mogę mówić jacy.(…) Nie jest tajemnicą, że jednym z nich jest podmiot koreański, ale również podmioty europejskie i inne podmioty dalekowschodnie" - powiedział wiceminister funduszy.

Dodał, że w tym roku zostanie utworzona spółka zależna CPK, która będzie pozyskiwała kapitał, budowała lotnisko i nim operowała. CPK będzie miała w niej co najmniej 50 proc. udziałów.

Pytany o wykup ziemi pod CPK, Horała przypomniał, że w polskim prawie istnieje zasada wywłaszczeń na inwestycje celu publicznego. "Przychodzi pewien moment, jest decyzja administracyjna, z mocy prawa na terenie inwestycji wszyscy są wywłaszczani, oczywiście za godziwym odszkodowaniem. I ten moment w programie inwestycyjnym CPK pewnie wypadałby pod koniec tego roku. Natomiast my już od dwóch lat prowadzimy Program Dobrowolnych Nabyć, co jest czymś dodatkowym, czego nie było przy innych tego rodzaju projektach, (...) płacimy cenę powyżej rynkowej" - podkreślił. Wskazał, że w ramach programu mieszkańcy chcący sprzedać swoją nieruchomość mogą otrzymać do 20 proc. więcej za grunt i do 40 proc. więcej za dom, a w szczególnych sytuacjach, po szeregu analiz i zgód, nawet więcej.

"Kilkaset hektarów jest albo już wpisanych do ksiąg wieczystych albo co najmniej na takim etapie, że jesteśmy dogadani co do ceny i pozostałych formalności. (...) Myślę, że w trybie dobrowolnych nabyć między 1000 a 1500 (PAP, hektarów) uda się nabyć " - ocenił.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do końca 2034 r. (PAP)

kmz/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
PRL nic sensownego nie zbudował, to PRL BIS też nie zbuduje. Państwowe monopole takie jak Orlen, PKP, Tauron, PGE doją obywateli tak, że wszystko przestaje się opłacać. To będzie tak drogie lotnisko, że będzie oblegane jak Radom.
jas2
Melioracje, elektryfikacja, miliony mieszkań, kopalnie, huty, elektrownie, drogi, koleje itp itd.
300_pala odpowiada jas2
Buhahah… wyborcy PiS nadal tęsknią za PRL .. dlatego głosują na PiS PRL bis
nolimit2022
Pomijając absurd budowy. To po obecnych podwyżkach PKP to dojazd pociągiem intercity, z odległości dalszej niż Łódź i Warszawa kolejami szybkich prędkości od 150 zł w górę w jedną stronę. W dwie strony w dwie osoby to już spora kwota. Historycznie nie zdarzyło się aby ceny biletów koleji spadły. Więc za kilak lat będzie jeszcze więcej.Pomijając absurd budowy. To po obecnych podwyżkach PKP to dojazd pociągiem intercity, z odległości dalszej niż Łódź i Warszawa kolejami szybkich prędkości od 150 zł w górę w jedną stronę. W dwie strony w dwie osoby to już spora kwota. Historycznie nie zdarzyło się aby ceny biletów koleji spadły. Więc za kilak lat będzie jeszcze więcej. To tak jakby chyba nie bardzo...
jas2
Koleje szybkich prędkości... :) :) :) daj już spokój. Wróć do przedszkola.
endes
Teatrzyk dla durnii!… a publiczne pieniądze dalej przepalane na spółkę, która tylko „rysuje plany”…, tak jak z milionem polskich elektryków!
and00
z tego co pisali to podpisali umowę o współpracy z Geely, właścicielem Volvo
A co do lotniska, przeczytaj artykuł to sir dowiesz na jakim etapie są prace
Ps
Jak sobie wyobrażasz budowę lotniska?
najmujesz 500 osub z łopatami i "do roboty"?
Najpierw trzeba opracować założenia, potem biznesplan, wykupić teren,
z tego co pisali to podpisali umowę o współpracy z Geely, właścicielem Volvo
A co do lotniska, przeczytaj artykuł to sir dowiesz na jakim etapie są prace
Ps
Jak sobie wyobrażasz budowę lotniska?
najmujesz 500 osub z łopatami i "do roboty"?
Najpierw trzeba opracować założenia, potem biznesplan, wykupić teren, stworzyć plany, a fizyczne pracę to już eta końcowy
endes odpowiada and00
Odsyłam do inwestycji realizowanych w innych krajach…
com odpowiada and00
Ale po co odpowiadasz rosyjskim trollom? Żyją z kłamstwa - taki kraj, tacy ludzie.
jas2 odpowiada endes
"Odsyłam do inwestycji realizowanych w innych krajach…"

Może do Berlina?

"Port Lotniczy Berlin Brandenburg.
Budowa lotniska określana jest jako największa katastrofa budowlana w historii tego kraju. Berlińczycy czekali na jego otwarcie bardzo długo, bo aż 15 lat. Zaplanowana na 5 lat budowa trwała
"Odsyłam do inwestycji realizowanych w innych krajach…"

Może do Berlina?

"Port Lotniczy Berlin Brandenburg.
Budowa lotniska określana jest jako największa katastrofa budowlana w historii tego kraju. Berlińczycy czekali na jego otwarcie bardzo długo, bo aż 15 lat. Zaplanowana na 5 lat budowa trwała trzykrotnie dłużej."

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki