REKLAMA

Presja płacowa w KGHM-ie. Tegoroczne podwyżki mogą być rekordowe

Michał Kubicki2023-01-25 11:25redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-25 11:25

W KGHM-ie rozpoczęły się coroczne rozmowy na temat waloryzacji wynagrodzeń. Pracownikom miedziowej spółki - zgodnie z układem zbiorowym pracy - co roku przysługuje podwyżka. Tym razem, z uwagi na wysoką inflację, wzrost płac może okazać się rekordowy.

Presja płacowa w KGHM-ie. Tegoroczne podwyżki mogą być rekordowe
Presja płacowa w KGHM-ie. Tegoroczne podwyżki mogą być rekordowe
/ KGHM

Jak donosi portal lubin.pl, we wtorek 24 stycznia rozpoczęły się doroczne negocjacje na temat podwyżek dla pracowników KGHM-u. Mają oni zagwarantowany wzrost wynagrodzenia co roku na mocy układu zbiorowego pracy obowiązującego w spółce. Rozmowy dotyczą m.in ustalenia wskaźnika podwyżek stawek osobistego zaszeregowania, a także wysokości nagrody rocznej.

„Uważamy, że realny wzrost wynagrodzeń nie może być niższy niż 20 procent. Takich podwyżek jeszcze nie było, ale też nie było takiej sytuacji gospodarczej jak obecnie. Żeby to osiągnąć, stawki osobistego zaszeregowania muszą wzrosnąć o 18 procent – wskazuje Leszek Hajdacki, szef Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego, cytowany przez portal.

W ubiegłym roku rozmowy zakończyły się po dwóch turach ustaleniem 10-proc. podwyżki oraz jednorazową gratyfikacją w wysokości 2000 zł. W tym roku sytuacja może być nieco bardziej wymagająca ze względu na skalę żądań oraz nowego prezesa. W 2022 r. ze stanowiska szefa KGHM-u odszedł Marcin Chludziński, którego zastąpił Tomasz Zdzikot, wcześniej zasiadający na stanowisku prezesa Poczty Polskiej, gdzie jednak nie udało mu się zażegnać płacowego problemu, który gasić musiał jego następca.

Oczywiście sytuacja spółki jest zupełnie inna niż Poczty Polskiej będącej na finansowej kroplówce Skarbu Państwa. Tylko po III kwartałach KGHM miał prawie 5,3 mld zł zysku netto wobec 4,8 mld zł rok wcześniej. Jednak wzrost wynagrodzeń to także istotny składnik kosztów. W analogicznym okresie III kwartałów zakończonych 30 września spółka na świadczenia pracownicze wydała 5,32 mld zł wobec 4,75 mld rok wcześniej. 

To o 12 proc. więcej, czyli ponad 573 mln zł, bez wydatków za IV kwartał. Te poznamy dopiero przy okazji rocznego raportu za 2022 r., który spółka opublikuje 22 marca. Wstępne wyniki za ubiegły rok mówią o spadku produkcji i sprzedaży miedzi przez KGHM. Dowiemy się wtedy również, ile wyniosło średnie wynagrodzenie w spółce w 2022 r., ale już teraz można zakładać, że to ok 15 tys. zł, skoro w 2021 r. było to 13,5 tys. zł brutto. 

Wracając do rozmów płacowych w spółce, relacjonowanych przez Joannę Dziubek, związkowcy oczekują teraz na propozycje zarządu, które być może pojawią w czasie drugiej tury zaplanowanej na czwartek 26 stycznia. Stanowisko związkowców wydaje się być spójne.

„Wszystkie związki idą w tym samym kierunku. Oczekujemy wzrostu wynagrodzeń zasadniczych, wypłaty specjalnej nagrody z zysku i przeszeregowań, które naszym zdaniem powinny objąć 20 procent załogi” – powiedział Marcin Braszczok, przewodniczący Związku Zawodowego „Miedziowi”.

To już kolejny przykład nasilającej się presji płacowej w największych polskich spółkach. Podobne rozmowy toczą się w JSW, gdzie górnicy domagają się 25-proc wzrostu wynagrodzeń. Coroczne podwyżki na podstawie układu zbiorowego pracy mają zagwarantowane także pracownicy PKN Orlen. W tym roku rozmowy także mogą być trudniejsze, zważywszy na to, że dotyczą jednego z największych pracodawców w Polsce. Negocjacje związków z zarządem w paliwowej spółce powinny zakończyć się do końca lutego. W ubiegłym roku wzrost wynagrodzenia zasadniczego wyniósł w PKN Orlen 6,5-7 proc. oraz dotyczył nagród w łącznej wysokości 3500 zł brutto, a także karty przedpłaconej na paliwo o wartości 550 zł brutto.  

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
adeeriaen
Górnikom zawsze mało, a niejednemu KGHM życie uratował i płaci zdecydowanie więcej niż ich praca jest warta. Dodam, że artykuł nie wspomniał o podwyżce należnego deputatu węglowego z ok 8tys. rocznie na ok 20tys. rocznie brutto. Jako pracownik widzę, że największym problemem jest zatrudnianie w większości przypadkach po znajomości.Górnikom zawsze mało, a niejednemu KGHM życie uratował i płaci zdecydowanie więcej niż ich praca jest warta. Dodam, że artykuł nie wspomniał o podwyżce należnego deputatu węglowego z ok 8tys. rocznie na ok 20tys. rocznie brutto. Jako pracownik widzę, że największym problemem jest zatrudnianie w większości przypadkach po znajomości. Skupiłbym się również na sprawiedliwym podziale „grup płacowych”, jedni robią robotę na „9” (najniższa), inni obijają się na „14”. Czy podwyżka będzie czy nie i tak mało kto się zwolni z tego powodu, dlatego zarządowi to nie robi różnicy..
and00
nauczyciele, lekarze, górnicy
Dobrana paczka wiecznie nie zadowolonych
prawnuk
wytłumacz to na przykładzie asystenta na uczelni. Jak Czarnek podpisze ma do końca roku dodatek i kasuje 3605 zł brutto.
Serio nie widzisz różnicy między gościem zarabiającym 12000 zł POWYŻEJ minimalnej i zarabiającym 5 zł powyzej minimalnej?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lutobor
Problem jest w tym, że w tej firmie ze świecą szukać takich pracowników co pracują dobrze.
lutobor
Ale ja nie mówię, że oni źle pracują, natomiast moje zdanie jest takie, że jeden przeciętny pracownik "Kowalski" z sektora prywatnego, potrafi wykonać taką samą pracę, jaką wykonuje pięciu przeciętnych pracowników "Kowalskich" z tej państwowej wyżej opisanej firmy.
prawnuk
serio?
1. do emerytur dopłacamy 85% - wiec trudno mówić o tym, że budżet nie pomaga
2. miedz - jak wszystko co jest 2 metry pod ziemią należy DO NARODU - nie do górników
3 sprawdz jakie podatki płaci górnictwo na swiecie - to "miedziowe" ok 2 razy wyzsze, to węglowe ok 4000% razy wyzsze
sterl odpowiada prawnuk
Bo na srebrze i miedzi mają zarabiać pośrednicy z USA ,a nie górnicy i polskie państwo..
prawnuk odpowiada prawnuk
górnik z KGHM zarabiając 6 razy więcej od nauczyciela płaci 3 razy wyższą składkę emerytalną, i odkłada w ZUS ok 75% więcej od nauczyciela (pracuje 12- 15 lat krócej), potem pobiera emeryturę 75% dłużej od nauczyciela........ (TU WYCHODZIMY NA ZERO gdyby świadczenia były identyczne), która jest ok 2,5 razy wyższa.
dodajmy nauczyciel,
górnik z KGHM zarabiając 6 razy więcej od nauczyciela płaci 3 razy wyższą składkę emerytalną, i odkłada w ZUS ok 75% więcej od nauczyciela (pracuje 12- 15 lat krócej), potem pobiera emeryturę 75% dłużej od nauczyciela........ (TU WYCHODZIMY NA ZERO gdyby świadczenia były identyczne), która jest ok 2,5 razy wyższa.
dodajmy nauczyciel, to jeszcze 7 lat temu była elita finansowa. Może pensja niekoniecznie wielka, ale stała plus 13.
prawnuk odpowiada sterl
komedia - a podaj jakikolwiek link do tej bredni. Zanim kablownie wróciły do aluminium, to TF - Kable kupowała 75% produkcji KGHM na podstawie bezpośrednich umów.......
coś się zmieniło?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki