REKLAMA

"Podwyżek, bo ceny rosną". Takie żądania coraz częściej słyszą firmy

2023-05-19 06:44
publikacja
2023-05-19 06:44

Większość dużych pracodawców podejmuje działania, by choćby częściowo wyrównać wzrost kosztów życia pracowników. Tegoroczne podwyżki wynagrodzeń częściej będą powiązane z inflacją – informuje piątkowa "Rzeczpospolita”.

"Podwyżek, bo ceny rosną". Takie żądania coraz częściej słyszą firmy
"Podwyżek, bo ceny rosną". Takie żądania coraz częściej słyszą firmy
fot. Momentum studio / / Shutterstock

Przeciętnie o 9 proc. wzrosną w tym roku w firmach budżety na wynagrodzenia pracowników etatowych – wynika z najnowszego pulsowego badania firmy doradczej WTW Consulting, które "Rz” - jak podaje - opisuje jako pierwsza.

Badanie przeprowadzone na przełomie lutego i marca br. objęło 115 prywatnych, w większości dużych pracodawców z różnych branż, którzy świadomie zarządzają wynagrodzeniami.

Na tyle świadomie, jak zauważa gazeta, że starają się reagować na nasiloną w 2022 r. presję płacową, którą wywołał gwałtowny wzrost inflacji. Najczęściej (63 proc. firm) wprowadzają dodatkowe podwyżki dla kluczowych pracowników. Spora grupa będzie też aktualizować taryfikatory płacowe i zwracać uwagę pracowników na wartość całkowitego pakietu wynagrodzeń (wraz z benefitami).

"Rz" podaje, że nieco mniej popularne niż w 2022 r. mogą być związane z inflacją jednorazowe dodatki do pensji, które w zeszłym roku przyznało 29 proc. dużych firm. W 2023 r. jednorazowe dodatki będą nieco rzadsze (zakłada je 24 proc. badanych firm), lecz z kolei z 15 do 17 proc. wzrosła grupa pracodawców, którzy będą wprowadzać procentową indeksację płac powiązaną z poziomem inflacji. 

ktl/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (5)

dodaj komentarz
samsza
Podwyżki będą jak uda się ludziom drożej wcisnąć swój towar lub usługi.
alekrow
Inflacja u nas 15-16%, Najlepsze lokaty na 7-8%, do tego podatek Belki, a więc w plecy 10-11%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające Inflacja u nas 15-16%, Najlepsze lokaty na 7-8%, do tego podatek Belki, a więc w plecy 10-11%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Władzy i finansistom zależy żeby obywatel był ciemny finansowo, zadłużony po uszy. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można uniezależnić się finansowo,, zbudować majątek, a co gorsze wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami.
dawid_gmyrek
Mieszak, dlaczego ciągle tu SPAMujecie tą cegłą "Emerytura nie jest Ci potrzebna"?
jenak
Hehe.

4 dniowy.


Ktoś już takie dziwo ma?

work lajf kurde balans też?


Polew co dnia.
dawid_gmyrek
Nieustannie rosnąca przy dodatkowym jeszcze jego udziale też i sekretnie wysokodajna cenowo rynkowa drożyżna w detalu biedy niestety również nie zatrzyma. Niestety Rynek zapatrzony jest od dekad jak w obraz tylko na Mamonę i Zyski przepadziste zyski przecież z pracy na rynku wszystkich na globie niestety zyski skierowane raczej tylko Nieustannie rosnąca przy dodatkowym jeszcze jego udziale też i sekretnie wysokodajna cenowo rynkowa drożyżna w detalu biedy niestety również nie zatrzyma. Niestety Rynek zapatrzony jest od dekad jak w obraz tylko na Mamonę i Zyski przepadziste zyski przecież z pracy na rynku wszystkich na globie niestety zyski skierowane raczej tylko do garstki najbogatszych zwionskofcuff.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki