REKLAMA

Premierzy Włoch i Libii podpisali memorandum ws. walki z nielegalną imigracją

2017-02-02 20:45
publikacja
2017-02-02 20:45
fot. REUTERS/Dimitris Michalakis / FORUM

Włosko-libijskie memorandum porozumienia w sprawie zwalczania nielegalnej imigracji i przemytu migrantów podpisali w czwartek w Rzymie premierzy obu krajów Paolo Gentiloni i Fajez al-Sarraj. Jego celem jest powstrzymanie fali migracji z wybrzeży Libii.

Prace nad memorandum trwały do ostatniej chwili, a wizyta premiera Libii w Wiecznym Mieście nie była wcześniej zapowiadana. Przyjechał on do włoskiej stolicy z Brukseli, gdzie o szlaku migracyjnym z Libii do Europy rozmawiał przed południem z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Rzymski dokument przewiduje też wzmocnienie granic obu krajów.

"To ważny dzień w relacjach między Włochami a Libią" - oświadczył premier Paolo Gentiloni. Ocenił, że memorandum stanowi ważny krok. Dodał, że będzie ono tematem rozmów na piątkowym szczycie UE na Malcie.

Szef włoskiego rządu zaznaczył, że aby projekt uzgodnionej współpracy w zwalczaniu nielegalnej imigracji mógł być realizowany, "potrzebne jest ekonomiczne zaangażowanie Unii Europejskiej".

Premier Libii powiedział zaś, że jego kraj nigdy nie zawrze porozumień, które "naruszałyby jego suwerenność".

"Libia jest krajem tranzytowym, a nie państwem pochodzenia migrantów; to porozumienie ma też chronić nasze granice" - wyjaśnił al-Sarraj.

Jego zdaniem układ określa metody walki ze zjawiskiem nielegalnej imigracji i przemytem migrantów.

Porozumienie - dodał - dotyczy też ochrony południowej granicy Libii, którą przekraczają tysiące migrantów, a także wsparcia libijskiej straży przybrzeżnej w walce z nielegalną imigracją i w akcjach pomocy oraz "humanitarnej repatriacji nielegalnych imigrantów".

Al-Sarraj poinformował, że na libijskie wody terytorialne nie będą wpływać jednostki europejskiej misji morskiej Sophia.

"Chcemy jednego połączonego dowództwa, by unowocześnić libijską flotę, aby mogła wypełniać swe zadanie na naszych wodach" - oświadczył premier Libii.

W zeszłym roku do Włoch, głównie z wybrzeży libijskich, przypłynęło 181 tysięcy migrantów.

Ponad 5800 migrantów przypłynęło do Włoch od początku roku

Ponad 5800 migrantów przypłynęło od początku tego roku do Włoch - podało w czwartek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Rzymie. Jak zauważono, liczba ta jest nieznacznie większa od zanotowanej w tym samym okresie w 2016 r.

Pierwsze tegoroczne dane ogłoszono dzień po tym, gdy w 12 operacjach ratunkowych na Morzu Śródziemnym załogi włoskiej Straży Przybrzeżnej i marynarki wojennej oraz kilku innych statków przyszły z pomocą 1300 migrantom.

Wśród migrantów, którzy przypłynęli do Włoch od 1 stycznia tego roku, dominują obywatele Wybrzeża Kości Słoniowej, Gwinei, Senegalu, Gambii i Maroka - ogłosiło MSW.

Podkreśliło, że najwięcej uciekinierów z Afryki odpływa z wybrzeży Libii.

W zeszłym roku do Włoch przybyło ponad 181 tysięcy migrantów.

Obecnie w tymczasowych i stałych ośrodkach w całym kraju przebywa 174 tysiące osób. Najwięcej przyjęła Lombardia - ponad 23 tysiące ludzi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~lllllllll
Podpisali a nielegalna migracja dalej kwitnie i okręty na akord przywożą tych z Libii w coraz większych ilościach. Dość już tych ,którzy tylko pchają się na wysoki socjal ,W Afryce nie ma wojny odsyłać ,odsyłać i ratować naszą Europę przed obcymi to są analfabeci ,nie lubią pracować ale mają marzenia żyć Podpisali a nielegalna migracja dalej kwitnie i okręty na akord przywożą tych z Libii w coraz większych ilościach. Dość już tych ,którzy tylko pchają się na wysoki socjal ,W Afryce nie ma wojny odsyłać ,odsyłać i ratować naszą Europę przed obcymi to są analfabeci ,nie lubią pracować ale mają marzenia żyć na cudzym garnuszku. Zahamować przyrost narodzeń niekontrolowany już ich jest ponad miliard ,wszystkich nie wyżywi nawet cały świat to są lenie poco pracować u siebie uprawiać ziemie czy inne prace ,wolą do Europy na socjal i się rozmnażać i żyć z zasiłków na dzieci.Tych czarnych mężczyzn kastrować na granicy. W Afryce wprowadzić nakaz na kilka lat prawo tylko jednego dziecka .

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki