REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Premier zapewnia, że polski system bankowy jest bezpieczny i to bardzo

2023-03-24 14:47
publikacja
2023-03-24 14:47

Polski system bankowy jest bardzo bezpieczny; zarządzamy też naszą własną walutą, co wychodzi nam na dobre - mówił w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki pytany w kontekście problemów banku Credit Suisse.

Premier zapewnia, że polski system bankowy jest bezpieczny i to bardzo
Premier zapewnia, że polski system bankowy jest bezpieczny i to bardzo
fot. JOHANNA GERON / / Reuters

Szef rządu podczas piątkowego briefingu był pytany, m.in. czy w rozmowie z szefową Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde poruszał kwestię dotyczącą różnic między sektorem bankowym w Szwajcarii i w UE w kontekście problemów banku Credit Suisse.

"Rzeczywiście jedno z moich pytań dotyczyło tego, dlaczego stress testy, czyli testy wytrzymałościowe, które przechodził Credit Suisse, przeszły bez problemu - jakiś czas temu - po czym okazało się krótko potem, że Credit Suisse bankrutuje. Czyli coś jest nie tak w tych stess testach prawda? Tutaj zapytałem panią prezes Lagarde, o to jak poprawić wiarygodność tego całego systemu, jak umocnić tą wiarygodność, po to żeby depozytariusze, obywatele europejscy nie musieli się troszczyć o swoje depozyty" - przekazał szef rządu.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że polski system bankowy jest bezpieczny. "My mamy bardzo bezpieczny system bankowy, bardzo wysoko dokapitalizowany, ale my nie jesteśmy też w strefie euro, zarządzamy naszą własną walutą i wychodzi nam to na dobre" - dodał.

19 marca poinformowano, że zagrożony upadłością szwajcarski bank Credit Suisse zostanie przejęty przez konkurenta, UBS. Ma to - jak zapowiedział szwajcarski bank centralny SNB - "zabezpieczyć stabilność finansową i chronić szwajcarską gospodarkę w tej wyjątkowej sytuacji". Wcześniej w marcu w Stanach Zjednoczonych upadł kalifornijski Silicon Valley Bank, a wkrótce po nim również nowojorski Signature Bank. 

W piątek pojawiły się też spekulacje, jakoby Deutsche Bank był następny w kolejce do upadku? Akcje zanurkowały, wzrosła nerwowość na rynkach. 

Inni politycy europejscy także uspokajają obywateli

System bankowy w Europie jest stabilny - oznajmił kanclerz Niemiec Olaf Scholz w piątek w Brukseli po zakończeniu dwudniowego szczytu Unii Europejskiej. Z oceną tą zgodził się premier Holandii Mark Rutte.

Drugi dzień posiedzenia Rady Europejskiej był poświęcony m.in. obawom czy kłopoty banków amerykańskich i szwajcarskich nie wywołają efektu domina w UE.

Scholz był dopytywany przez dziennikarzy, jak jego optymizm ma się do faktu, że akcje Deutsche Bank w ostatnim czasie wyraźnie straciły na wartości.

Zdaniem kanclerza Deutsche Bank jest rentowny i "nie ma powodów, by wątpić w jego przyszłość". "Deutsche Bank gruntownie zreorganizował i zmodernizował swój model biznesowy i jest bardzo rentownym bankiem" – podkreślił Scholz.

Diagnozę szefa niemieckiego rządu podziela premier Holandii Rutte, który wyraził przekonanie, że kryzys bankowy w strefie euro jest mało prawdopodobny.

Rutte podkreślił, że sektor ten jest znacznie silniejszy, niż 10 lat temu, dzięki reformom przeprowadzonym po poprzednim kryzysie finansowym.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz 

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (25)

dodaj komentarz
arzab
Jestem polskim gupkiem i wierze temu premieru !
polonu
jak się jechało na tanich ruskich surowcach była cisza , a to dopiero początek ,
mararok
"Tutaj zapytałem panią prezes Lagarde, o to jak poprawić wiarygodność tego całego systemu, jak umocnić tą wiarygodność"... pffffffff tutaj nie trzeba pytać jakąś prezes, rozwiązanie jest proste wrócić do złota... Bank pożyczy tyle ile ma rezerwy, a nie pusty pieniądz, wtedy ostrożniej wybierze "Tutaj zapytałem panią prezes Lagarde, o to jak poprawić wiarygodność tego całego systemu, jak umocnić tą wiarygodność"... pffffffff tutaj nie trzeba pytać jakąś prezes, rozwiązanie jest proste wrócić do złota... Bank pożyczy tyle ile ma rezerwy, a nie pusty pieniądz, wtedy ostrożniej wybierze inwestycje.
men24a
"„Przestańmy się oszukiwać, że jest dobrze. Mamy twarde embargo, inflację, recesję, pogorszenie jakości portfeli kredytowych. Może powtórzyć się scenariusz z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdzie ze skutkami kryzysu Polska borykała się przez kilkanaście kolejnych lat” – mówił Cezary Stypułkowski, prezes zarządu "„Przestańmy się oszukiwać, że jest dobrze. Mamy twarde embargo, inflację, recesję, pogorszenie jakości portfeli kredytowych. Może powtórzyć się scenariusz z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdzie ze skutkami kryzysu Polska borykała się przez kilkanaście kolejnych lat” – mówił Cezary Stypułkowski, prezes zarządu mBank S.A."
Tymczasem polski system bankowy jest jednym z najsłabszych w Europie, a konkurencyjność polskiej gospodarki 10 razy gorsza niż 10 lat temu”
men24a
system bankowy jest bezpieczny i to bardzo......tak bardzo że od 7 lat nie wypłaca dywidend a co roku słyszę że jak nie ten to tamten ma poprawić swoje wskaźniki.

A żeby było zabawniej tylko jeden bank spełnia wymóg MREL buhahaha tak są BARDZO bezpieczne !

Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła utrzymywanie przez BOŚ
system bankowy jest bezpieczny i to bardzo......tak bardzo że od 7 lat nie wypłaca dywidend a co roku słyszę że jak nie ten to tamten ma poprawić swoje wskaźniki.

A żeby było zabawniej tylko jeden bank spełnia wymóg MREL buhahaha tak są BARDZO bezpieczne !

Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła utrzymywanie przez BOŚ funduszy własnych na pokrycie dodatkowego narzutu kapitałowego w celu zaabsorbowania potencjalnych strat wynikających z wystąpienia warunków skrajnych, w wysokości 1,44 pp. na poziomie jednostkowym oraz 1,34 pp. na poziomie skonsolidowanym - poinformował bank w komunikacie
kaczyslaw_
O kufa, skoro pinokio tak już mówi to oznacza tylko tyle, że trzeba ratować swoje pieniądze
men24a
A ja mu wierzę że system bankowy w Polsce jest bezpieczny tylko dlaczego na każde pierdnięcie banku nawet 10 tys km od Polski u nas jest wodospad na bankach ?
polonu
Panie Morawiecki a co z pieniądzmi z UE , gdzie kasa , jesteśmy w UE bez środków , czyli nie jesteśmy w UE . ten pajac okłamuje cały naród w żywe oczy . takie działania są na szkodę narodu Polskiego , i co kto ma wymierzyć sprawiedliwość ulica , oby .mają chociaż na spłatę odsetek od tych długów , czy są chwilowo zawieszone . nie Panie Morawiecki a co z pieniądzmi z UE , gdzie kasa , jesteśmy w UE bez środków , czyli nie jesteśmy w UE . ten pajac okłamuje cały naród w żywe oczy . takie działania są na szkodę narodu Polskiego , i co kto ma wymierzyć sprawiedliwość ulica , oby .mają chociaż na spłatę odsetek od tych długów , czy są chwilowo zawieszone . nie wierzę w cuda że regulują w pełni należności kredytowe ,
polonu
taki bezpieczny jak on sam , ale to standard nie ma się co dziwić ma to w genach po przodkach swoich ,
kacz-dzong-un
Jeśli on zapewnia, to wszyscy mogą się czuć bezpiecznie.

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki