REKLAMA

Premier w Estonii, Szwecji i Finlandii o Ukrainie

2014-02-02 19:45
publikacja
2014-02-02 19:45

Dziś ciąg dalszy dyplomatycznej ofensywy premiera. Donald Tusk będzie dziś rozmawiał w Estonii, Szwecji, Finlandii o sytuacji na Ukrainie.

Podróż rozpocznie się w Tallinie, gdzie Donald Tusk spotka się z premierami krajów bałtyckich. Po rozmowach będzie uczestniczył w lunchu roboczym wydanym przez premiera Estonii, a następnie odbędzie się wspólna konferencja czterech premierów. Z Tallina premier uda się do Sztokholmu i Helsinek. W stolicy Szwecji spotka się z premierem tego kraju Fredrikiem Reinfeldtem, a w stolicy Finlandii z szefem fińskiego rządu Jyrkim Katainenem. Temat rozmów jeden - sytuacja na Ukrainie oraz możliwości pokojowego zakończenia trwających tam od ponad 70 dni protestów.

W ubiegłym tygodniu Donald Tusk rozmawiał już na ten temat z szefami rządów państw Wyszehradzkiej w Budapeszcie, spotkał się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel, a w angielskim Oxfordshire rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii, Davidem Cameronem. Temat Ukrainy był też poruszany podczas spotkania z szefami: Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w Brukseli oraz w Paryżu z prezydentem Francji.

Po tych rozmowach Donald Tusk mówił, że celem jego wizyt było budowanie jednolitego stanowiska Unii Europejskiej. Podkreślał, że żaden z jego rozmówców nie miał wątpliwości, że przyszłość Ukrainy rozstrzygnie się w samym Kijowie, bez nacisków i interwencji z zewnątrz. Premier dodał, że wszyscy jego rozmówcy zgodzili się, iż umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią Europejską powinna leżeć na stole. Chcą też utrzymania kontaktów i z ukraińską opozycją i z władzą, by zapewnić pokojowy rozwój wydarzeń na Ukrainie.

IAR/Naukowicz/gaj
Źródło:IAR
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki