Premier: "okrągły stół" edukacyjny proponujemy w czterech obszarach

"Okrągły stół" edukacyjny proponujemy w czterech obszarach: uczniowie, nauczyciele, jakość edukacji i "nowoczesna szkoła" - powiedział w czwartek w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Spotkanie ma się odbyć 26 kwietnia na Stadionie Narodowym.

(fot. Adam Guz/KPRM / Flickr)

Premier na konferencji prasowej poświęconej tematowi edukacji poinformował, że rząd proponuje "okrągły stół" edukacyjny w czterech obszarach. "Pierwszy to uczniowie, drugi - nauczyciele, trzeci - jakość edukacji i jakość kształcenia i czwarty umownie, roboczo nazwany - nowoczesna szkoła, czyli odpowiadająca wymogom drugiej a za chwilę trzeciej dekady XXI wieku" - powiedział premier.

"Chciałbym, żeby w wyniku okrągłego stołu wszyscy byli wygrani, żeby to było takie win-win, wygrany-wygrany. Żeby nie było tak, że strona rządowa, nauczyciele, związkowcy, czy ktoś inny w jakiś sposób triumfuje. Nam chodzi o jakość polskiej edukacji na lata do przodu" - podkreślił szef rządu.

"Zapraszamy serdecznie z panią premier (Beatą Szydło) już na przyszły piątek, 26 kwietnia, na godz. 12. Zapraszamy na Stadion Narodowy, bo spodziewamy się dużej frekwencji, spodziewamy się dużego zainteresowania" - powiedział szef rządu.

Premier stwierdził również, że okrągły stół będzie "możliwością dogadania się" oraz "kompleksowego przebudowania systemu edukacyjnego". "Myślę, że okrągły stół będzie taką płaszczyzną, kiedy będziemy mogli wypracować najlepsze rozwiązania dla polskiej szkoły, dla polskiej rodziny, dla polskiej gospodarki, a więc najlepsze rozwiązania dla polskiego społeczeństwa" - podkreślił Morawiecki.

Będziemy 26 kwietnia na Stadionie Narodowym na rozmowach w ramach okrągłego stołu - zapowiedział w czwartek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Dodał jednak, że i miejsce, i data budzą wątpliwości związkowców.

"Sądziliśmy, że panu premierowi na tyle zależy na tej dyskusji, że zrobi to w możliwe najkrótszym terminie" - wyjaśnił Broniarz.

Jak zauważył, 26 kwietnia to data zakończenia roku szkolnego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. "Nie wiem, dlaczego Stadion Narodowy. Nie przypuszczam, żeby tam było 60 tys. uczestników tego okrągłego stołu" - dodał.

Broniarz ocenił ponadto, że szef rządu, oddzielając w zaproszeniu związkowców od nauczycieli, "czyni ze związkowców jakąś podgrupę zawodową". "Większość z nas to są nauczyciele" - zaznaczył.

Szef ZNP zapowiedział też, że decyzja o przyszłości strajku zostanie podjęta we wtorek przez zarząd związku. "Musimy ją przeanalizować w kontekście też tego, co się dzieje w kraju" - tłumaczył.

Także we wtorek związkowcy będą dyskutowali na temat matur - problemem jest m.in. konieczność przeprowadzenia klasyfikacji uczniów w sytuacji, gdy nauczyciele strajkują. Jak zaznaczył, w tej sprawie opowiada się za wsparciem i klasyfikowaniem maturzystów.

"To jest jednak suwerenna decyzja, po pierwsze, komitetów strajkowych. Po drugie, to jest decyzja także rad pedagogicznych" - zaznaczył. "Po trzecie, a może najważniejsze - myśmy o tym mówili od 10 stycznia. Jeżeli ktoś to bagatelizował, ktoś to lekceważył, to pytanie, dlaczego do takiej sytuacji doprowadza" - dodał szef ZNP.

W nawiązaniu do czwartkowych rozmów z rządem Broniarz wyjaśnił, że strona społeczna zaproponowała dwa rozwiązania. Pierwszym była propozycja mediatorów - prof. Bogusława Śliwerskiego i prof. Marka Konopczyńskiego. "Wydawało nam się, że to także będzie zmierzało do tego, żeby ta dyskusja przestała mieć +garb polityczny+" - dodał. Propozycja ta - mówił szef ZNP - została od razu odrzucona przez szefa KPRM Michała Dworczyka. Kolejną propozycją było rozłożenie wzrostu wynagrodzenia na trzy różne raty, co - jak mówił Broniarz - "też nie spotkało się to z pozytywnym odzewem".

Według szefa ZNP "karty w ręku" ma wicepremier Szydło, która mogłaby powiedzieć: "Dobrze, posuńcie się o te 5 proc. Dyskutujmy o tych paru procentach". "A pani premier mówi: +dobrze, 2020 rok i pensum więcej+. To jest naprawdę rzecz niebywała z punktu widzenia nas, nauczycieli" - podkreślił.

Zdaniem szefa Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomira Wittkowicza propozycja premiera to "typowa zagrywka piarowa" i nie niesie za sobą żadnych rozwiązań, które mogłyby uzdrowić polską oświatę. "Poczucie humoru pana premiera nie opuszcza. I w sumie mu zazdroszczę" - ironizował.

Wittkowicz podkreślił jednocześnie, że FZZ odniesie się do propozycji premiera w przyszłym tygodniu.

"Teoretycznie powinniśmy poczekać na pisemne sformułowanie czegokolwiek, ale widząc, jak przebiegały jakiekolwiek rozmowy ze stroną rządową od 25 marca, to ten rząd ma chyba jakiś wybitny wstręt do papieru" - ocenił.

Szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa podkreślił w rozmowie z PAP, że "Solidarność" jest zainteresowana udziałem w proponowanym przez premiera okrągłym stole. Dodał, że jego związek nie raz apelował o szerszą dyskusję na temat kształtu polskiej edukacji.

"Dyskusja jest potrzebna, chociaż według mnie będzie bardzo gorzka dla każdej strony. Wszyscy będą mieli o coś do siebie pretensje" - powiedział. Według niego, samorządy mogą walczyć o likwidację karty nauczyciela, a rodzice o większą autonomię w decydowaniu o szkole.

"Nauczyciele będą się również bronić przed (zwiększeniem - PAP) pensum, bo - jak znam życie - to na dzisiejsze warunki polskiej szkoły rozmowa w tej kwestii jest konieczna. Ale czy wprowadzać to już? Tu mam wątpliwości" - ocenił.

Wśród problemów, które warto poruszyć przy okrągłym stole, Proksa wymienił także stabilizację zatrudnienia w szkole, określenie liczby etatów i sprawę niżu demograficznego. Jego zdaniem pomysł rozmów jest "jak najbardziej trafiony". "Najgorzej będzie jednak o ten kompromis" - dodał.

(PAP)

autorki: Karolina Kropiwiec, Małgorzata Wosion-Czoba

kkr/ wos/ mhr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
38 24 misafi

Morawiecki ma nauczycieli w głębokim poważaniu. Nie po to zajumał kasę z OFE i rozda ją emerytom i patolom aby się starać o głosy nauczycieli. Szczególnie, że czym głupsze społeczeństwo, tym napływ wyborców PIS szybszy.

! Odpowiedz
36 22 jkendy

Premier ma doświadczenie w propagandzie jak powiedział "U Sowy" ciemny lud to kupi.

! Odpowiedz
11 4 trooper

Kupi, ale tylko jak dostanie miskę ryżu, stąd picset plus i takie tam

! Odpowiedz
22 23 1984

Mam nadzieję, że przy tym "okrągłym stole" poruszą temat korepetycji. To prawdziwa plaga, nauczyciel nie potrafi przekazać wiedzy na lekcji więc zostawia to korepetytorom. Często jest to ta sama osoba, a 18h pensum sprzyja takim praktykom. Czyli jakby chciał to pzrekazałby wiedzę ale nie chce bo to mu sie nie kalkuluje. Moja propozycja jest taka: nauczyciel ma 40h tydzień pracy i tyle czasu musi spędzić w szkole. W ramach 40h prowadzi lekcje, przygotowuje się do następnych i sprawdza klasówki. Tyle wystarczy by ukrócić tę plagę.

Najlepiej wprowadzić bon edukacyjny, jednym cięciem rozwiąże gros problemów oświatowych. Problem w tym, że najsilniejsze partie nawet nie zająkną się o tej możliwości, a K15 + Konfederacja w przyszłym sejmie może będą mieli 10%. Może...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 5 greatmongo

korepetycje to nie wina nauczyciela tylko wspolzawodnictwa. Zawsze ktos bedzie chcial miec lepsze oceny i bedzie na nie chodzil. Przeciez to oczywiste.

Kazdy rodzic chce zeby jego dziecko poszlo do najlepszego liceum, na najlepsze studia. A przeciez tych miejsc dla kazdego nie ma!

! Odpowiedz
42 14 ajwaj

A co K+M+B = Kaczynski+Morawiecki, Misiewicz (dla przyjaciól Misia), Maciorewicz+Blaszak potrafi > od 30 lat Okragly Stól i Magdalenka :)
Kochani nauczyciele + inni, jak im nie wyrwac teraz to nigdy, bo potem tylko paly, gaz i jeszcze cós (Bereza Kartuzka np.)
Ci anty-Polacy pertraktuja wlasnie o wywiezieniu masonerii, lozy 3x budzetu PL i to wywioza, jesli np. KONFEDERACJA Braun, Mikke, Narodowcy itd. im to nie wyperswaduja = czytaj > z lba nie wybija. Chyba nie umoczona grupa real-patriotów, choc agenci POPISÒWSLD itd. na bank sa.

https://www.youtube.com/watch?v=p3tJmF_4yik

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
14 9 wektorwg

Tym stadionie co go PO wybudowało ????

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.