REKLAMA

Premier o węglu: Mamy klęskę urodzaju

2022-12-05 11:24, akt.2022-12-06 07:38
publikacja
2022-12-05 11:24
aktualizacja
2022-12-06 07:38

Weszliśmy w cały ciąg logistyczny: od importu przez przeładunek węgla w portach - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że uruchomione zostały wszystkie możliwości przeładunkowe, także przywóz węgla poprzez zagraniczne porty.

Premier o węglu: Mamy klęskę urodzaju
Premier o węglu: Mamy klęskę urodzaju
fot. Krystian Maj/KPRM / / Flickr

Podczas poniedziałkowej konferencji w Porcie Gdańskim Eksploatacja szef rządu stwierdził, że są takie momenty w historii, gdy rząd musi "mocno chwycić ster we własne ręce", zaproponować własne rozwiązania i potem je skutecznie zrealizować.

"Na rynku surowców po ataku Rosji na Ukrainę zapanował chaos. Nie było żadnych normalnych mechanizmów rynkowych, trzeba było je zastąpić mechanizmami sprawnego państwa" – podkreślił Morawiecki.

Wskazał, że jednym z podstawowych problemów Polaków był problem z węglem. "Embargo Unii Europejskiej na węgiel z Rosji spowodowało, że musieliśmy dość gwałtownie szukać nowych kierunków i zwiększać import z już istniejących kierunków. Problemem była też cena węgla. Jeszcze dwa, trzy miesiące temu węgiel na składach był po 3,5-4 tys. zł, a nawet przekraczał 4 tys. zł za tonę" – powiedział premier.

Morawiecki przypomniał, że rząd wprowadził dopłaty do węgla. "To też okazało się niewystraczające. Dlatego weszliśmy w cały ciąg logistyczny, w cały układ transportu, od importu przez przeładunek w portach, jak tu w Gdańsku. Uruchomione zostały wszystkie możliwości przeładunkowe, także przywóz z zagranicy przez Łotwę, porty ARA, czyli Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia - Belgia, Holandia, Niemcy, z całego świata" – wyliczał.

"Dzisiaj mogę powiedzieć po rozmowie z wojewodą, szefami portów w Gdańsku, że mamy klęskę urodzaju. Wiemy, że ten węgiel jest" – stwierdził. Podkreślił, że pracownicy pracują 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Szef rządu dodał, że węgiel jest wywożony transportem kolejowym i samochodowym. "Dzisiaj problem polega na tym, że w niektórych gminach składy węglowe, z którymi gminy podpisały umowy i place wykorzystywane przez te gminy są już pełne. Dlatego tu czeka kilka składów pociągowych, aby móc wyjechać z węglem do Polski" - mówił.

Premier powiedział też, że opozycja powinna dołożyć swój pozytywny głos do tego, co się dzieje, bo dziś mówi, że węgla jest za dużo. "Mówili, że cena węgla jest za wysoka, bo była rzeczywiście za wysoka, ale dzisiaj pojawiają się głosy, że cena węgla jest za niska, bo składy węglowe muszą gwałtownie obniżać tę cenę. O to nam chodziło, żeby cena węgla była jak najniższa. Dziś ona jest poniżej 2 tys. zł" – powiedział Morawiecki. Dodał, że są gminy, gdzie można kupić węgiel po 1500 czy 1600 zł.

"Jak doliczymy do tego 1 tys. zł do tony przekazane, to powoduje, że ta cena jest przyzwoita, na poziomie niewiele przekraczającym lub bardzo podobnym do tej, jaka była przed inflacją, przed tą zwyżką cen" - zaznaczył.

Morawiecki przekazał też, że już ponad 2 tys. gmin podpisało umowy z importerami. Odnosząc się do faktu, że jeszcze ponad 200 gmin nie podpisało umów, premier powiedział, że "jeśli trzeba będzie gdzieś awaryjnie dostarczyć węgiel, to jesteśmy po to, żeby do każdej gminy dostarczyć rzeczywiście ten węgiel". Zapewnił też, że w razie potrzeby zostanie zorganizowana odpowiednia logistyka, aby w żadnym gospodarstwie węgla nie zabrakło. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (24)

dodaj komentarz
rozwielitek
I cyk nos 4 cm do przodu
nie-kredyciarz_2020-2021
W ostatnim czasie nasilają się jak w lecie susza
brednie i kłamstwa wypowiadane przez rząd i Mateusza.
Wygłaszane przez niego górnolotne przemówienia
Niejednego myślącego doprowadzają do wrzenia.
Twierdzi on, że gdy po wzroście cen wzrost pensji następuje,
To sytuacja wspaniała, każdy obywatel to przecież czuje.
W
W ostatnim czasie nasilają się jak w lecie susza
brednie i kłamstwa wypowiadane przez rząd i Mateusza.
Wygłaszane przez niego górnolotne przemówienia
Niejednego myślącego doprowadzają do wrzenia.
Twierdzi on, że gdy po wzroście cen wzrost pensji następuje,
To sytuacja wspaniała, każdy obywatel to przecież czuje.
W kraju o tak niskim poziomie edukacji finansowej,
Łatwo wygadywać bzdury głosząc z mównicy sejmowej.
Dlatego nieprzerwanie wygaduje wciąż swoje głupoty,
Jakby był wzorowym uczniem kremlowskiego despoty.
Z uporem maniaka absurdy ludziom wmawia,
Kto bardziej zorientowany, ten puszcza na to pawia.
Radykalnych oszczędności prądu od obywatela wymaga,
A tu kryzys na rynku energetycznym dopiero się wzmaga.
O embargo na węgiel głośno na forum wnosił,
O deficyt energii i ciepła osobiście się prosił.
Inne również surowce - drewno, gaz czy ropa naftowa,
Obywatel od tych wydatków nie jest w stanie wydusić słowa.
Polityka nieustannego drukowania pieniędzy,
Doprowadza ostatecznie większość do nędzy.
Każdy, kto choć trochę z rynkiem Forex jest obyty,
Widzi jak frank, euro, dolar wybijają kolejne szczyty.
Ale co tam frank, nawet korona czeska,
Ambicją tego rządu jest zrobić z Polaka pieska.
Kundla, który pod stopą swojego pana skomli i waruje,
Niejeden z was głuptasy niebawem się tak poczuje.
Tak niedawno jeszcze królowe i królowie życia,
Dziś z banku otrzymują monity z ratami do pokrycia.
Bez oszczędności, środków do życia, które pożera inflacja,
Z milionowym kredytem, którego spłata przekracza możliwości i topnieje motywacja.
Jedynym sposobem zapewnienia twej marnej egzystencji,
Będzie warunkowe dosypywanie przez Mateuszka pieniędzy.
A warunek jest jeden: głosujesz na niego i grzecznie siedzisz cicho,
W ten oto sposób usiądziesz - do czasu - przy stole z pełną ryżu michą!

Prawdziwy Mocarz
arzab
Na budynkach rządowych i siedzibach PiS-u powinny wisieć banery z hasłem " Dzień bez propagandy sukcesu to dzień stracony " !
majmun
Tej naszej pseudoklasy politycznej nie da się już słuchać! Jedni przebili dno a drudzy przebijają już muł!
endes
Człowiek odciął nas jako pierwszy od taniego, dobrego ruskiego wegla i zwala na UE!…. Wystarczy posłuchać wcześniejszych wypowiedzi… to albo bezczelność kompletna albo hipokryzja albo jedno i drugie!… dla gawiedzi tvp oczywiście.
deryy
"Embargo Unii Europejskiej na węgiel z Rosji spowodowało, że musieliśmy dość gwałtownie szukać nowych kierunków i zwiększać import z już istniejących kierunków."' Ja się pytam, a kto naciskał przede wszystkim na Unię w tej sprawie. To przecież Pan żądał od Unii embarga na wszystkie surowce od Rosji. A przecież te embarga "Embargo Unii Europejskiej na węgiel z Rosji spowodowało, że musieliśmy dość gwałtownie szukać nowych kierunków i zwiększać import z już istniejących kierunków."' Ja się pytam, a kto naciskał przede wszystkim na Unię w tej sprawie. To przecież Pan żądał od Unii embarga na wszystkie surowce od Rosji. A przecież te embarga uderzają w nas Polaków. Jak jest źle, to winna Unia, a jak w kraju coś wyjdzie, to PiS bierze to na siebie. Tego krętacza, to już słuchać nie mogę.
zene
Kleska urodzaju,
czarnego piasku 50% z mialem 50% z Kolumbii np.

Ludzie nie biora, bo to-to sie nie pali,
PIS przytulil znowu gruba kasiorre "INTERIA" wczoraj
pareto
Skoro mamy tego taniego jak barszcz węgla taki nadmiar, że mowa o klęsce urodzaju, rozumiem, że również ceny prądu poszybują w dół?
langdon25
Szybować w dół ?
Jakiś neologizm pisowski ?

To tak jak powiedzieć Pinokio Prawdomówny
polonu
cena tego węgla się nie zmieniła , to że ktoś kupił za 2 tyś zł wcale nie oznacza że tyle zapłacił za niego ,reszta zapłaci w rachunkach za prąd , elektrownie tym palą za cenę między 3,5 tyś a 4 tyś za tonę . rachuneczki przyjdą do zapłaty . nie zapłacisz na składzie węgla a w rachunku za prąd . Wojna szczepionki kosztują i za to cena tego węgla się nie zmieniła , to że ktoś kupił za 2 tyś zł wcale nie oznacza że tyle zapłacił za niego ,reszta zapłaci w rachunkach za prąd , elektrownie tym palą za cenę między 3,5 tyś a 4 tyś za tonę . rachuneczki przyjdą do zapłaty . nie zapłacisz na składzie węgla a w rachunku za prąd . Wojna szczepionki kosztują i za to się płaci , coraz więcej , nikt nawet strat nie zlicza bo to się dzieje automatycznie jak nastanie spokój i kurz opadnie przyjdzie podliczenie to będzie armagedon. kto to wszystko spłaci i za co . przynajmniej ten dług trzeba rozłożyć na 130 lat . jak się nowych nie będzie dobierać polak wieczny niewolnik . .

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki