REKLAMA

Premier o postulatach medyków: nigdzie na świecie nie nadrabia się zapóźnień dwóch dekad skokowo

2021-09-17 15:04
publikacja
2021-09-17 15:04
Premier o postulatach medyków: nigdzie na świecie nie nadrabia się zapóźnień dwóch dekad skokowo
Premier o postulatach medyków: nigdzie na świecie nie nadrabia się zapóźnień dwóch dekad skokowo
/ Kancelaria Premiera RP

To jasne, że pracownicy ochrony zdrowia powinni zarabiać godziwie, ale nigdzie na świecie nie nadrabia się skokowo dwóch dekad zapóźnień - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że realizacja postulatów protestujących medyków kosztowałaby każdego podatnika nawet 250 zł miesięcznie.

W piątek w internecie został opublikowany premierowy odcinek podcastu premiera Morawieckiego. W podcaście poruszył on m.in temat trwających protestów medyków i działań na rzecz poprawy sytuacji w służbie zdrowia.

"Rząd od początku bardzo poważnie traktuje reformę zaniedbanego przez trzydzieści lat systemu zdrowia. Dla mnie osobiście bardzo ważne są takie zmiany jak podnoszenie nakładów, znoszenie limitów dostępu do lekarzy czy badań - jak program profilaktyczny - ale przede wszystkim lepsze warunki pracy dla personelu medycznego. W Polskim Ładzie zapisaliśmy propozycję zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB" - powiedział premier.

Ratownicy kontra system. "Od lat pracujemy ponad ludzkie możliwości"

Podwyżka do blisko 5 tys. zł brutto, ustawa o zawodzie ratownika medycznego oraz powszechna umowa o pracę - to trzy podstawowe postulaty ratowników medycznych wobec rządu. Problemów i bolączek w codziennej pracy ratownicy mają jednak znacznie więcej.

Zaznaczył, że jest "jasne, że pracownicy służby zdrowia powinni zarabiać więcej, powinni zarabiać godziwie". "My realizujemy plan podwyżek. Trzeba mieć naprawdę dużo złej woli, by nie dostrzec skali podwyżek dla pracowników medycznych, jaka dokonała się od 2015 r. Z analiz MZ wynika, że wzrost średnich wynagrodzeń lekarzy to ponad 60 proc. w ciągu 5 lat, a wzrost wynagrodzeń pielęgniarek to koło 70 proc.; podobnie było z ratownikami medycznymi, którzy zarabiali bardzo mało" - podkreślił premier.

"Wciąż jest wiele do zrobienia, dlatego w ostatni piątek wskazałem wynagrodzenia pracowników medycznych jako jeden z kolejnych celów w realizacji Polskiego Ładu" - dodał. "Dziś słyszymy o postulatach protestujących, których koszt, zgodnie z obliczeniami ministerstwa zdrowia, sięgałby nawet nieco poniżej 100 mld złotych rocznie. Nigdzie na świecie nie dokonuje się jednorazowych podwyżek wynagrodzeń, które skokowo nadrobią zapóźnienia dwóch dekad" - powiedział.

"Polski ład", czyli wielka redystrybucja dochodu

Policzyliśmy, kto zyska, a kto straci

Premier ocenił, że "tak radykalne zwiększenie wynagrodzeń kosztowałoby każdego polskiego podatnika nawet 250 zł miesięcznie", a "na przykład VAT musiałby wzrosnąć do ok. 35 proc., żeby sfinansować takie wydatki".

"Moim zdaniem można efektywnie szukać kompromisu w gronie ekspertów i specjalistów, a najlepszym do tego miejscem jest Rada Dialogu Społecznego i Komisja Trójstronna. Dlatego żałuję, że protestujący opuścili spotkanie z ministrem Adamem Niedzielskim. W końcu obu stronom - zarówno medykom, jak i stronie rządowej - zależy na radykalnej poprawie systemu ochrony zdrowia. Powrót do dialogu z ministrem zdrowia, urealnienie oczekiwań płacowych i gotowość do takiej wspólnej pracy na rzecz poprawy sytuacji w ochronie zdrowia są najlepszą drogą do rozwiązania tej sytuacji" - zaapelował premier.

Protestujący w formie "białego miasteczka" w Warszawie Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów. Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (66)

dodaj komentarz
luxferre
Przypominam, że w zeszłym roku rząd zabił 120 000 ludzi wyłączając służbę zdrowia (ale pobierając dalej składki), a 150 000 ludzi doprowadził bezprawnie do bankructwa.
Nie było jednego wystrzału na wiejskiej, nie poleciał jeden koktajl mołotowa w stronę sejmu, choć w tak krótkim czasie narodu polskiego nie
Przypominam, że w zeszłym roku rząd zabił 120 000 ludzi wyłączając służbę zdrowia (ale pobierając dalej składki), a 150 000 ludzi doprowadził bezprawnie do bankructwa.
Nie było jednego wystrzału na wiejskiej, nie poleciał jeden koktajl mołotowa w stronę sejmu, choć w tak krótkim czasie narodu polskiego nie wyniszczono tak bardzo od czasów Hitlera.
Jesteśmy wykastrowanym społeczeństwem, pozbawionym instynktu samozachowawczego. Można z nami zrobić wszystko, a my nawet nie zareagujemy.
robi1979
Widzę, że w niedzielę farmy troli nie działają bo strasznie bo prawie same negatywne komentarze na temat jednej słusznej partii. Kiedyś mój komentarz po 4 godzinach miał 59 łapek do góry i 11 w dół a godzinę później 71 łapek do góry i 93 w dół, czy ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości dlaczego to tak się zmieniło?Widzę, że w niedzielę farmy troli nie działają bo strasznie bo prawie same negatywne komentarze na temat jednej słusznej partii. Kiedyś mój komentarz po 4 godzinach miał 59 łapek do góry i 11 w dół a godzinę później 71 łapek do góry i 93 w dół, czy ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości dlaczego to tak się zmieniło???
Wystarczy nie kraść Mateuszek!!!!
techs
> Nigdzie na świecie nie dokonuje się jednorazowych podwyżek wynagrodzeń, które skokowo nadrobią zapóźnienia dwóch dekad

Za to nie ma problemu by skokowo zwiększać podatki, opłaty, daniny, składki, inflację i mandaty.
ertom
Gdyby zamiast swoim dać podwyżki medykom to by VATu nie trzeba podnosić panie Pinokio.
3xx
zrobmy sondaz komu dac podwyzke: policji czy medykom, jak myslicie kto wygra. A jak myslicie kto dostanie podwyzke? Wlasnie tak, wladza od dawna ma w powazaniu demokracje
anty12
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-05-29/minister-zdrowia-zawierzyl-polska-sluzbe-zdrowia-matce-boskiej/
zamiast chodzic do lekarza proponuje rozaniec :) Na pewno pomoze.
anty12
NAjbardziej na lekarz pluja pisowscy, ale jak stara beab bedie umierac do od razu biegusiem do lekarza. Nie tylkio umierac przeciez one cale zycie siedza w przychodniach. No juz zaczal sie sezon smierci. Stare babay beda padac jak muchy. Ja tez jestem za tym zeby nie placic lekarza. Neich kazdy ksiaz i zakonnica w ramach sprawiedliwosci NAjbardziej na lekarz pluja pisowscy, ale jak stara beab bedie umierac do od razu biegusiem do lekarza. Nie tylkio umierac przeciez one cale zycie siedza w przychodniach. No juz zaczal sie sezon smierci. Stare babay beda padac jak muchy. Ja tez jestem za tym zeby nie placic lekarza. Neich kazdy ksiaz i zakonnica w ramach sprawiedliwosci spolecznej zajeli sie chorymi. Niech w koncu cos zrobia w tym kraju,a nie tylko zra na moj koszt.
anty12
A i jeszcze jedno. Stado pisowkich trli pisodi ze lekarzea sa glupsi od robola, wiec w takim razie liwidujemy NFZ, skladke zdrowotna i kazdy niech sobie wykupi prywatnie abonament.
anty12
MAteunio zawsze ma jakis problem. W DE, CZechacuh itd duzo nzsze podatki i 3 razy wiecej lekarzy i pielegniarek na 1000 osob, ale mateuszek zaws powie ze to wina tuska. MAteuszku jak jestes za glupi zeby na[rawic system to moze zrob kopiuj wklej z Czech i DE,a le musialbyc zmusic rolnikow, gornikow, poliscje do pracy dluzszej i na MAteunio zawsze ma jakis problem. W DE, CZechacuh itd duzo nzsze podatki i 3 razy wiecej lekarzy i pielegniarek na 1000 osob, ale mateuszek zaws powie ze to wina tuska. MAteuszku jak jestes za glupi zeby na[rawic system to moze zrob kopiuj wklej z Czech i DE,a le musialbyc zmusic rolnikow, gornikow, poliscje do pracy dluzszej i na wszystko bedzie. Ale po co lepiej stac przy korycie i pisdolic ze to wina innych. Miales zbawco narodu wstac z kolan. A nie przerocic sie na twarz. I przestac piscolik ze to innych wina bo pis juz rzadzilo. WIec to wasza wiana.

Powiązane: Protest medyków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki