REKLAMA

Premier nie pojedzie na Śląsk. Przez tarcia w koalicji

2020-09-21 09:33
publikacja
2020-09-21 09:33
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że premier Morawiecki nie pojedzie w poniedziałek na Śląsk na rozmowy o transformacji górnictwa i energetyki, czego żądały związki zawodowe. Powodem jest m.in. spotkanie kierownictwa PiS. Dodał, że z tego co wie, premier zamierza w najbliższym czasie przedstawić całościowy program dla terenów pogórniczych.

W ubiegłym tygodniu największe na Śląsku centrale związkowe - Solidarność, OPZZ, Kadra i Sierpień'80 - zażądały rozmów o transformacji górnictwa i energetyki z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Związkowcy zapowiedzieli protesty, jeżeli do tych rozmów nie dojdzie do 21 września.

Morawiecki na Śląsk "nie wybiera się, chociażby z tego powodu, że jest posiedzenie kierownictwa PiS" - powiedział w poniedziałek Sasin w Radiu ZET. Jak wyjaśnił, premier będzie uczestniczył w tym spotkaniu. Ma ono być poświęcone przyszłości koalicji Zjednoczonej Prawicy. Wicepremier ocenił też, że "niedobrą metodą jest zmuszanie pana premiera do siadania do rozmów w sytuacji szantażu, że albo przyjeżdża, albo robimy strajk".

"Liczę na rozsądek strony związkowej. Protesty dziś nic nie dadzą, nie odwrócą trendów,(...) ale utrudnią prace nad uratowaniem branży" - stwierdził Sasin.

Jak dodał wicepremier, z tego co wie, premier zamierza w najbliższym czasie przedstawić całościowy program dla terenów pogórniczych, nie tylko na Śląsku, ale i w regionach wydobycia węgla brunatnego. Zaznaczył, że ten program ma zawierać inwestycje i propozycje, co w zamian górnictwa, skorelowane z polityką energetyczną państwa. Sasin podkreślał, że ta polityka wynika z regulacji europejskich, których rząd nie jest w stanie zmienić.(PAP)

wkr/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
drabio
"Program dla terenów pogòrniczych" więc samo to stwierdzenie mówi że kopalnie będą zamykane. A pięć lat temu miały pracować 200 lat.

Kto tu wciskał kit?
tysiak35
Będą chodzić bez wypłaty
sel
Nie pojedzie bo wróciłby na taczce...
samsza
Drodzy górnicy państwo was wykarmi, napoi, przystrzyże, wymaże, wyszczepi, wymyje, zaczipuje żebyście się nie zgubili, zapewni dach nad głową; będziecie raz dziennie mogli wyjść na pastwisko (aż 6 metrowa smycz!) - po prostu raj ! Nie trzeba robić, rano wstawać, wszystko za nic.
Tylko głupi by protestował...
tysiak35
HAHA , dobre , majstersztyk manipulacji .

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki