Premier napisał list do szefa Netliksa w sprawie nieścisłości historycznych

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do szefa Netliksa w związku z nieścisłościami historycznymi w serialu "Iwan Groźny z Treblinki". Podkreślił, że ukazana w nim mapa Polski z zaznaczonymi obozami zagłady wprowadza w błąd i jest pisaniem historii na nowo. Premier liczy na poprawę błędu lub poinformowanie o nim widzów.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Miniserial dokumentalny "Iwan Groźny z Treblinki" (oryginalny tytuł: "The Devil Next Door") opowiada o Iwanie Demianiuku, ukraińskim zbrodniarzu wojennym, strażniku obozu zagłady w Treblince podczas II wojny światowej. W pierwszym odcinku serialu pokazano mapę Polski w dzisiejszych granicach z zaznaczonymi obozami zagłady, m.in. Auschwitz, Sobiborem, Treblinką i Płaszowem. Na amerykańską produkcję zareagował m.in. polski MSZ.

Premier Morawiecki ze względu na nieścisłości historyczne w produkcjach Netfliksa napisał do szefa tej platformy Reeda Hastingsa list, który w wersji polskiej i angielskiej opublikował na Facebooku. "Być może dla ich twórców to mało znaczące pomyłki, ale są bardzo krzywdzące dla Polski i naszym zadaniem jest stanowczo zareagować. Mam nadzieję, że moje argumenty spotkają się ze zrozumieniem osób zarządzających Netflixem" – wskazał premier.

Premier w liście zwrócił uwagę, że niektóre materiały dostępne na Netfliksie są nieprecyzyjne do tego stopnia, że "zaciemniają historyczne fakty i wybielają rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

"Niedawno opublikowany serial +The Devil Next Door+ przedstawia mapę, która niezgodnie z prawdą umieszcza kilka niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych we współczesnych granicach Polski. Brak też jakiegokolwiek komentarza lub wyjaśnienia, że obozy te były zarządzane przez Niemcy" – podkreślił szef rządu.

Zaznaczył, że mapa nie tylko jest nieprawdziwa, lecz także wprowadza w błąd widzów, bo sugeruje, że Polska była odpowiedzialna za założenie i prowadzenie obozów oraz popełnione w nich zbrodnie. "Mój kraj nie istniał nawet w tamtym czasie jako niepodległe państwo, a miliony Polaków zostały w tych obozach zamordowane. Z tego powodu ten element serialu jest niczym innym jak pisaniem historii na nowo" – napisał premier.

"Wierzę, że ten okropny błąd popełniono w sposób niezamierzony – i mam nadzieję, że będziecie Państwo w stanie poprawić go tak szybko jak to możliwe, poprzez modyfikację wspomnianej mapy, lub poinformowanie odbiorców o błędzie w inny sposób" – podkreślił Morawiecki. "Tę prawdę wciąż jesteśmy winni ofiarom II wojny światowej" – dodał.

W załączeniu przesłał szefowi platformy także mapę Europy z 1942 r. z terytorium zajętym przez III Rzeszę Niemiecką oraz raport Witolda Pileckiego z 1943 r.

Na wstępie listu premier wskazał ponadto, że Polska ogromnie ucierpiała w czasie II wojny światowej. "Sześć milionów naszych obywateli – narodowości polskiej, żydowskiej i wielu innych – padło ofiarą niemieckiego nazistowskiego reżimu terroru. Wielu zamordowano za to, że próbowali pomóc swoim żydowskim sąsiadom. Polska była jedynym okupowanym przez nazistów krajem, w którym za ukrywanie Żydów, wspieranie ich w jakikolwiek sposób, czy choćby za odmowę wydania ich niemieckim władzom groziła kara śmierci. Pomimo tego, według instytutu Jad Waszem obywatele Polski stanowią najliczniejszą grupę sprawiedliwych wśród narodów świata" – napisał.

"Naszym obowiązkiem jest czczenie pamięci i głoszenie prawdy o II wojnie światowej i Holokauście, jednej z najstraszliwszych zbrodni w dziejach. To zadanie nie tylko polityków czy historyków, ale wspólna odpowiedzialność wszystkich ludzi dobrej woli. Ogromna część tej odpowiedzialności spoczywa na instytucjach kultury i platformach takich jak Netflix – i bardzo doceniam Państwa wysiłki na rzecz edukowania młodszych pokoleń o historii, poprzez rozrywkę i sztukę" – wskazał Morawiecki.

Na serial zareagowała również partia Porozumienie, która domaga się zaprzestania jego emisji serialu na Netfliksie do czasu wprowadzenia przez autorów dokumentu niezbędnych korekt. Do sprawy odniósł się również wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który zapowiedział, że we wtorek zwróci się do prezesa IPN o analizę i podjęcie kroków prawnych w stosunku do Netfliksa.

- Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem "Iwan Groźny z Treblinki" i pilnie przyglądamy się sprawie - oświadczył rzecznik Netfliksa, którego słowa przywołuje amerykański dziennik "Washington Post".

(PAP)

agzi/ joz/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 glos_rozsadku

Morawiecki! Rób to co umiesz najlepiej. Nowy podatek na netlixa.

! Odpowiedz
1 2 a-zet

List to można wrzucić do niszczarki albo toalety jeśli jest na miękkim papierze. Co innego karny podatek naliczony wstecznie :)

! Odpowiedz
1 12 silvio_gesell

Gdy premier Państwa musi rozmawiać z korporacjami, bo nie da się z nimi wygrać w sądzie, które są przywiązane do terytorium.

! Odpowiedz
15 12 talmud

do demokratycznych trolli ......chodzi o najdrobniejsze szczegóły bo tak lewacko -xxxxx zmienia historie.......ze wam to "panowie" nie przeszkadza to nie znaczy ze rozumie to spocony odtłuszczony anglik czy jego głupszy kuzyn zza oceanu......

! Odpowiedz
13 8 karbinadel

Historii nie da się zmienić, bo ona się już wydarzyła :)

! Odpowiedz
2 19 teken odpowiada karbinadel

Historię piszą zwycięzcy, a my wojnę przegralismy i znalezlismy się po złej stronie. Historię pisano i piszą za nas, w mediach zachodnich przez 50 lat bylismy tymi co trzymają ze złymi(Układ Warszawski) a ci źli (RFN) zostali dobrymi, aby obrazki się zgadzały zaczęto przerzucasz na nas winę za rzeczy, których nie robiliśmy. Niemców zaczeto wybielać, no bo jak wytłumaczyć ludziom, że najlepiej na wojnie wyszli ci którzy ją rozpętali i zrobili eksterminację ludzi, a najgorzej naród który pierwszy im się przeciwstawił, jako pierwszy informawał zachód o obozach śmierci i nie kolaborował z naziolami jak Francja i inni. #Konfederacja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 jes

A pijany Rusek zrozumie?

! Odpowiedz
29 14 karbinadel

"przedstawia mapę, która niezgodnie z prawdą umieszcza kilka niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych we współczesnych granicach Polski" - ale co tu jest niezgodne z prawdą? Przecież te miejsca znajdują się dzisiaj na terenie Polski.

! Odpowiedz
37 20 jarekzbyszek

Ciekawe na jakiej mapie mieli pokazać lokalizacje obozów zagłady? Najlepiej to na tej z czasów zaborów. Wtedy nie byłoby słowa o Polsce. Problem wyssany z palca.

! Odpowiedz
31 20 ekwador15

no dokładnie. ja nie rozumiem w czym jest niby problem. dali dzisiejszą mapę i zgodnie umieścili tam Auschwitz na terenie PL, bo geograficznie właśnie znajduje się w Polsce. w ogóle my to strasznie przewrażliwieni jesteśmy również na punkcie "polskie obozy śmierci". Tu chodzi tylko o to, że znajdowały się na terenie dzisiejszej Polski, a logicznym jest, że odpowiedzialnym za ich utworzenie były nazistowskie Niemcy. jesli ktoś uważa, że Polacy je utworzyli to nie zna podstaw historii i nie ma sensu z kimś takim niedouczonym dyskutować. jak Polska miałaby obozy robic i nimi rządzić jak była pierwsza zaatakowana i najbardziej zgnębiona przez agresorów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil