REKLAMA

Premier krytykuje poprzedni rząd za emerytury kobiet z rocznika 1953

2020-06-16 13:46
publikacja
2020-06-16 13:46
Kancelaria Premiera RP

Na wtorkowej Radzie Ministrów zdecydowaliśmy się naprawić niechlujność legislacyjną z czasów rządów PO-PSL - powiedział po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o projekt ustawy ws. emerytur osób z rocznika 1953.

W nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obowiązującej od 1 stycznia 2013 r. zapisano, że wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego powinna być pomniejszana o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze. Zapis ten w odniesieniu do osób z rocznika 1953 zakwestionował w marcu ub.r. Trybunał Konstytucyjny. Problem zaniżonych świadczeń dotyczy przede wszystkim kobiet.

Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu zaznaczył, że poprzednia koalicja rządowa PO-PSL podniosła wiek emerytalny i nie potrafiła poradzić sobie z dziurą budżetową i uszczelnieniem systemu podatkowego. Dodał, że kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski mówił, że obniżenie wieku emerytalnego to katastrofa budżetowa.

Premier wskazał, że rząd PiS przywrócił niższy wiek emerytalny, wprowadził 13. emeryturę, zastosował waloryzację kwotowo-procentową rent i emerytur, a także obniżył PIT z 18 do 17 proc.

"Gdy dodamy do siebie te kwoty, to jest to co najmniej dodatkowy zastrzyk finansowy 2100-2200 zł rocznie w przypadku najniższych emerytur, w przypadku wyższych jest to więcej. Miliony emerytur odczuwa pozytywne skutki działań rządów PiS” – stwierdził.

Poinformował o przyjęciu przez rząd projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS dotyczący emerytur osób z rocznika 1953. "Na Radzie Ministrów zdecydowaliśmy się naprawić błąd, niechlujność legislacyjną z czasów rządów PO. W przypadku osób z rocznika 1953 przy podwyższeniu wieku emerytalnego jeszcze dodatkowo pognębiono te osoby" - wskazał premier.

Dodał, że projekt jest wykonaniem wyroku TK sprzed ponad roku, by "sprawiedliwości w tym zakresie stało się zadość".

"Dziś premier ponownie posłużył się manipulacją, próbuje oszukać opinię publiczną przypominając sobie o kobietach rocznika 53. Przypomnę, że Senat RP już kilka miesięcy temu przyjął ustawę, która wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Trzykrotnie senator Marek Borowski przedstawiciel Senatu pisał do marszałek Elżbiety Witek by włączyć do prac Sejmu tę ustawę" – skomentował sytuację szef Platformy Obywatelskiej Borys  Budka, wytykając jednocześnie, że rząd zajął się sprawą dopiero w kampanii wyborczej.

Projekt dotyczący emerytur osób z rocznika 1953 ma umożliwić uzyskanie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem wymienionego orzeczenia Trybunału występowali do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej oraz ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy.

Projekt przewiduje zwrócenie ubezpieczonym różnicy między pobieraną dotychczas emeryturą, a emeryturą, która powinna być wypłacana, ponowne przeliczenie renty rodzinnej, a także zawieszenie lub umorzenie postępowań w sprawie ponownego ustalenia podstawy obliczenia emerytury, wszczętych przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy.

Wcześniej powstał projekt senacki dotyczący emerytur kobiet z rocznika 1953. 18 grudnia ub.r. został ponownie skierowany do Sejmu po tym, jak wraz z zakończeniem poprzedniej kadencji parlamentu prace nad senacką inicjatywą zostały przerwane.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Skuteczna pomoc, bez względu na to kiedy została zawarta Twoja umowa kredytu frankowego z bankiem.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
azkanel
Zapomniał dodać: Miliony pracowników odczuwa negatywne skutki działań rządów PiS min podwyższania standardów życia wybranych grup społecznych kosztem osób pracujących których standardy się obniżają
wektorwg
Czyli moher to faktycznie wasz elektorat
przemek_opinia
Nieładnie tak obrażać. I zapewniam Pana, że nie tylko. Osoby starsze nie stanowią głównego elektoratu PiS. Ale można to przecież bardziej cywilizowanie napisać nawet jeśli się Pan z tym nie zgadza i jest zawziętym orędownikiem PO.
wektorwg odpowiada przemek_opinia
Moher to nie ludzie to ideologia. A swojego kaca moralnego po pracy w TVP możesz leczyć w barze
marszalek2020
Dobrze że Trybunał Konstytucyjny udało się uratować przed obsadzeniem 3 wolnych miejsc 5-ciomasędziami. W innym przypadku ten wyrok pewnie nigdy by nie zapadł.
Ciekawe czy Trzaskowski będzie chciał wstawić 5-ciu sędziów na w tej chwili już brak wolnych miejsc. Już widzę jak Polska zacznie się zwijać po takich
Dobrze że Trybunał Konstytucyjny udało się uratować przed obsadzeniem 3 wolnych miejsc 5-ciomasędziami. W innym przypadku ten wyrok pewnie nigdy by nie zapadł.
Ciekawe czy Trzaskowski będzie chciał wstawić 5-ciu sędziów na w tej chwili już brak wolnych miejsc. Już widzę jak Polska zacznie się zwijać po takich pomysłach.
anna_domagalczyk
A przez ostatnie 5 lat coś nie pozwalało panu Dudzie poprawić emerytur kobiet z rocznika 53? Nie miał wikszości sejmu i senatu? A może prezydent blokował? A nie, czekaj...
marianpazdzioch
Zrobli deficyt 100 mld zł, drukują puste pieniądze, żebrzą w Brukseli. W kolejnych latach zapowiadają już teraz robienie olbrzymich manek... ale propaganda na całego:

"my daliśmy"
"my zrobiliśmy"
"my zabezpieczyliśmy"
"dało się" itp. farmazony

Wiząć kredyt
Zrobli deficyt 100 mld zł, drukują puste pieniądze, żebrzą w Brukseli. W kolejnych latach zapowiadają już teraz robienie olbrzymich manek... ale propaganda na całego:

"my daliśmy"
"my zrobiliśmy"
"my zabezpieczyliśmy"
"dało się" itp. farmazony

Wiząć kredyt i głupio się ożenić umie każdy głupi. To jest modelowy przyład.
pstrzezek
Ależ mu się przypomniało z tym PO właśnie w tym momencie. Moi drodzy, macie rząd i prezydenta od 5 lat. I nadal wierzycie że ktoś da się nabrać na tłumaczenia o PO/PSL?

Jak ktoś palnie jakąś głupotę w rządzie, logika postępowania jest zawsze podobna:
- On tego nie powiedział a jeśli powiedział to nie
Ależ mu się przypomniało z tym PO właśnie w tym momencie. Moi drodzy, macie rząd i prezydenta od 5 lat. I nadal wierzycie że ktoś da się nabrać na tłumaczenia o PO/PSL?

Jak ktoś palnie jakąś głupotę w rządzie, logika postępowania jest zawsze podobna:
- On tego nie powiedział a jeśli powiedział to nie miał tego na myśli
- A jeśli miał, to po prostu źle zrozumiałeś kontekst
- A jeśli zrozumiałeś dobrze to.. to.. przez 8 lat rządów PO..

Tłumaczenie dla idiotów. Choć gwarantuję że nie jeden dalej w to wierzy

przemek_opinia
Jak na razie ludzie wierzą w straszenie PiSem, a nie konkretne programy gospodarcze dla Polski. Jakże partia PO, której szef ewakuował się za wsparciem Niemiec do Brukseli może proponować coś dobrego gospodarczo dla naszego kraju? Tak, więc straszmy PiSem dalej, ponieważ szary lud to kupi.
jarek393
Jedno jest pewne - jak będzie rządzić PO, to Polacy będą pracować do śmierci.

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki