Premier: kolejne projekty dla Śląska warte 5 mld zł - zatwierdzone

W czwartek zostały zatwierdzone kolejne projekty dla Śląska warte 5 mld zł; ponad miliard złotych przeznaczony został na program dla uczelni województwa śląskiego; Śląsk będzie perłą w koronie polskiego i europejskiego przemysłu - powiedział w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

(fot. Adam Guz / KPRM / Flickr)

Szef rządu wziął udział w Muzeum Śląskim w Katowicach w spotkaniu podsumowującym dwa lata realizacji "Programu dla Śląska". Podpisano na nim, w obecności Morawieckiego, trzy umowy dotyczące inwestycji kolejowych i drogowych.

Pierwsza o wartości blisko 1,4 mld zł na zaprojektowanie i wybudowanie tzw. obejścia Węgierskiej Górki (Śląskie), czyli odcinka drogi ekspresowej S1 od węzła Przybędza do węzła Milówka. Druga umowa dotyczy unijnego dofinansowania linii kolejowych do Wisły i Cieszyna oraz wykonania tej inwestycji, a trzecia - modernizacji linii kolejowej z Goczałkowic Zdroju przez Czechowice-Dziedzice do Zabrzegu. Inwestycje są częścią Programu dla Śląska.

Morawiecki podkreślał, że Śląsk "zawsze był kluczem do wielkości przemysłowej, gospodarczej, a w ślad za tym również politycznej". Jak dodał, dziś tę "szczególną perłę" trzeba w odpowiedni sposób wykorzystać i zagospodarować. Stąd - jak zaznaczył - dwa lata temu został zaproponowany "Program dla Śląska".

"Z ogromną przyjemnością chcę dzisiaj powiedzieć, że podpisujemy, podjęliśmy decyzję o podpisaniu kilku podstawowych umów na rozwój infrastruktury w województwie śląskim, a mianowicie - pierwszy to wielki projekt na drogę ekspresową Mysłowice - Bielsko-Biała i kolejny na ponad miliard złotych, to jest obejście Węgierskiej Górki - z dawna oczekiwane projekty" - mówił Morawiecki.

Poinformował, że w czwartek został zatwierdzone także kolejne projekty dla Śląska o wartości 5 mld zł. "Projekty, które przyczynią się do poprawy stanu środowiska, ale też do zwiększenia szans na przyciągniecie nowych biznesów, nowych przedsiębiorców tutaj na Śląsk, a to jest przecież szalenie ważne, żeby tej pracy było jeszcze więcej, bo wtedy jeszcze więcej ludzie będą mogli zarabiać" - mówił.

Premier ocenił, że w pomysłach gospodarczych i biznesowych za mało jest polskiej nauki, polskiej myśli technicznej, polskich projektantów i wynalazców. "Dlatego przeznaczyliśmy ponad miliard złotych na program dla uczelni województwa śląskiego" - oświadczył.

Dodał, że takie programy były wcześniej stosowane w Polsce dla innych uczelni, takich jak Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Warszawski. "Jednak tutaj jest ogromny potencjał techniczny, inżynierski, projektowy i przemysłowy, czyli to, co stanowi o sile Śląska. Ponieważ ta wielka historia przemysłu śląskiego nie jest żadną kulą u nogi, nie jest żadnym piątym kołem u wozu, jest kołem zamachowym całego przemysłu śląskiego. A w ślad za tym, kołem zamachowym przemysłu całej Polski" - stwierdził szef rządu.

Zapowiedział, że negocjacje dotyczące m.in. polityki klimatycznej, prowadzone przez rząd w Unii Europejskiej, będą uwzględniały cele społeczne i gospodarcze, które - jak podkreślił - są jednym bytem.

Morawiecki powiedział, że ze Śląska wywodzi się kilku znakomitych ministrów. Wymienił tu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożenę Borys-Szopę, wiceministra energii Agama Gawędę oraz wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda.

"Jestem przekonany, że +Program dla Śląska+, który przygotowaliśmy, ta droga, którą wytyczyliśmy, spowoduje, że Śląsk - jak było to niegdyś - tak będzie też w przyszłości kołem zamachowym i perłą w koronie polskiego i europejskiego przemysłu" - powiedział szef rządu.

Premier zainaugurował też w czwartek działanie internetowej platformy informacyjno-komunikacyjnej rządowego Programu dla Śląska. Narzędzie dostępne pod adresem: programdlaslaska.pl opracowała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jak mówiła wiceprezes KSSE prof. Barbara Piontek, platforma "ma komunikować mieszkańcom, jak Śląsk się rozwija", ma ona być także narzędziem kontroli realizacji programu oraz źródłem informacji dla mediów.

Pierwotnie zainaugurowany dwa lata temu "Program dla Śląska" obejmował 73 przedsięwzięcia o łącznej wartości 42,1 mld zł. We wrześniu ub. roku minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński informował o dodaniu do nich 14 kolejnych przedsięwzięć - o łącznej wartości ok. 13,2 mld zł

W prezentacji przedstawionej w czwartek po uruchomieniu przez szefa rządu internetowej platformy informacyjno-komunikacyjnej "Programu dla Śląska" poinformowano, że obecnie program ten zawiera 116 przedsięwzięć o łącznej wartości ok. 62 mld zł (z czego zaangażowanych jest już ok. 48 mld zł). (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa, Mateusz Babak

kos/ mtb/ godl/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 6 bangladesznadwisla

Co ten koleś bierze. Te kopalnie wiecznie na minusie to ma być perła? Dziury w ziemii pod całym górnym Śląskiem to jest ten raj. Smród smogu to jedyne osiągnięcie na skalę światową

! Odpowiedz
0 1 po_co

Pomijając już dziwną zależność kandydowania pana Morawieckiego na Śląsku z oferta finansową którą tutaj kieruje to masz człowieku pojęcie o czym piszesz ?

Mieszkam na Śląsku całe życie i powietrze jest tutaj w lepszym stanie niż w połowie polski. Od wielu lat monitorowany jest skład powietrza liczba pyłów i związków negatywnie wpływających na samopoczucie czy zdrowie.
Prowadzone są kontrole z wykorzystywaniem dronów, mieszkańcy otrzymują informacje w postaci SMS'a gdy stężenia przekroczą dopuszczalne normy (a nie przekroczyły już od dawien dawna).

Wybierz się człowieku na wieś, gdzie ludzie palą czym popadnie i sąsiad sąsiadowi zatruwa powietrze paląc plastiki. Od dawna dostępne są badania które wykazują, że jakość powietrza w okolicach domów jednorodzonych, w ubogich miejscowościach jest letalna.

To już nie jest ten Śląsk z PRLu, tym bardziej że jako region poczyniliśmy największe inwestycje w dbanie o zdrowie mieszkańców.

Pomyśl logicznie jeżeli Twóje mieszkanie ma problem np. z uciekającym ciepłem to co robisz ? Inwestujesz w ocieplenie, w poprawę pasywnego ogrzewania, w wymianę okien po 20 latach takich inwestycji kto ma lepsze warunki Ty czy Twój sąsiad który przez ten okres nie robił nic bo jeszcze wtedy mu wystarczało ?
Tak jest ze Śląskiem, lata inwestycji w instalacje wychwytujące związki z kominów, poprawienie przewietrzenia w miastach, przesuwanie zakładów w specjalne strefy ekonomiczne utworzone w Tychach, Gliwicach czy Bytomiu, przesuwanie osiedli z terenów zagrożonych przez szkody górnicze spowodowało, że jest tu obecnie bezpieczniej nic np. w Warszawie czy rozwijającym się intensywnie Dolnym Śląsku, o Krakowie nie wspomnę.

Natomiast węgiel jest nam potrzebny i można tego nie rozumieć to nic złego. Niemniej jak Rosja doprowadzi do zamknięcia sprawy Nordstream 2, Polska stanie się zagrożona przez możliwość braku dostaw gazu co jest niemal codziennością na Ukrainie.
Umowy pomiędzy Rosją, a Niemcami blokują możliwość transferu gazu do Polski.

Co w takiej sytuacji ? Chcesz mi wmówić, że obca jest Ci śmierć z zimna i głodu polskich dzieci, mam i ojców ?
Chcesz mi wmówić, że lepszy dla Ciebie są niekontrolowane dostawy gazu i tańszego węgla z Rosji ?
To dlaczego w takim razie Polacy wolą mieć własne mieszkania zamiast wynajmować je na wolnym rynku, przecież to jest dokładnie taka sama sytuacja, a wynajem jest wielokrotnie tańszy od kredytu ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 grzegorzkubik

Śląsk o przyjemne miejsce. Mnie osobiście podobają się Gliwice i Cieszyn.

! Odpowiedz
2 2 rozwielitek

Zapomniałeś jeszcze o Będzinie i Sosnowcu

! Odpowiedz
32 27 jkendy

Oj a jeszcze nie tak dawno Śląsk był "opcja niemiecką" dziwne, jak się pisiewiczom zmienia retoryka.

No ale jak to powiedział Pinokio "U Sowy" .. "ludzie są tacy głupi , że to działa" .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil