Premier chce powrotu do składki zdrowotnej na poziomie 7,75 proc. i wyjaśnienia afery Rywina

Leszek Miller zapowiedzial, że jeśli nie uda sie przywrócić mniejszej składki zdrowotnej w wysokości 7,75 procent zawartej w projekcie rzadowym, to rząd oświadczy, że to co wyszło z parlamentu nie jest projektem rządu. Podkreśłil, że minister Łapiński został zobowiązany, by uczynił wszystko, aby projekt, który wyjdzie z Sejmu nie różnił się od projektu rzadowego. Sejm przyjął, że składka zdrowotna bedzie wynosić 8 procent. Teraz ma w tej sprawie debatować Senat. Premier nie powiedział, czy minister Łapiński poniesie konsekwencje, jeśli nie uda się przywrócić niższej składki zdrowotnej.

Premier Leszek Miller podkreślił, że nikt nie jest bardziej niż on zainteresowany wyjaśnieniem tak zwanej "afery Rywina". Gość porannych Sygnałów Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia oznajmił, że w zeznaniach jakie złożył przed prokuratorem w tej sprawie potwierdził ogólnie znane na ten temat fakty. Zapowiedział, że złoży równiez zeznania przed sejmowa komisją śledczą , jeśli zostanie o to poproszony.

Premier odrzucił sugestie opozycji, że posłowie SLD, zasiadający w komisji mieliby być zainteresowani gmatwaniem sprawy. Dodał, że skoro SLD pojawia się w tej sprawie w bardzo nieprzyjemnym kontekście to jej posłowie będą pierwszymi, zainteresowanymi w całościowym jej wyjaśnieniu.

Premier podkreślił również nie wolno wiązać przyszłej działałności komisji z propozycją PSL, która domaga się dwóch stanowisk w randze wiceministrów w resorcie spraw zagranicznych i kultury. Dodał, że aby nie stwarzać wrażenia, że ma miejsce jakiś handel, nie będzie podejmował żadnych decyzji w tej sprawie, dokąd komisja śledcza nie zakończy swojej pracy.

Zapytany , czy podpisze wniosek o powołanie Jacka Piechoty na stanowisko sekretrza stanu w resorcie gospodarki, pracy i polityki społecznej premier poiwedział, że dzisiaj podejmie decyzje w tej sprawie.

Premier zapowiedział, że w tym roku pojawi się dokument, który będzie opisywał reformę finansów publicznych. Zdaniem premiera taki program jest konieczny, ponieważ wejście Polski do UE powoduje konieczność przesunięć i zmian w ustawie budżetowej.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil