Premier Włoch zapowiada obniżenie deficytu w projekcie budżetu

Premier Włoch Giuseppe Conte podczas spotkania z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem zapowiedział, że deficyt zapisany w projekcie budżetu na przyszły rok zostanie obniżony z 2,4 proc. PKB do 2,04 proc. To kolejna faza negocjacji Rzymu z Unią.

(fot. Alessandro Bianchi / Reuters)

Pod koniec listopada KE negatywnie oceniła już wcześniej raz zrewidowany projekt budżetu Włoch na przyszły rok. Wskazując, że kraj ten nie spełnia unijnego kryterium długu, otworzyła drogę do objęcia go procedurą nadmiernego deficytu.

Po rozmowie z Junckerem w Brukseli Conte powiedział: "Ufamy w to, że zawieziemy do domu pozytywne rozwiązanie". Zapewnił, że deficyt obniży się, a "wzrost gospodarczy będzie wyższy od naszych oczekiwań".

"Nasza propozycja pozwala nam powiedzieć, że nie zdradzimy zaufania Włochów i że uszanujemy powzięte zobowiązania, podejmując kroki, które będą miały większe oddziaływanie" - podkreślił premier Włoch.

"Pracuję nad tym, by uniknąć procedury nadmiernego deficytu" - powiedział Conte. Rozmowy z Junckerem określił jako "spokojny i konstruktywny dialog".

Gabinet prawicowej Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd tłumaczy potrzebę podniesienia deficytu, który na ten rok jest zapisany na poziomie 1,8 proc. PKB, koniecznością realizacji podpisanego przez te ugrupowania programu rządowego. Przewiduje on m.in. sztandarową, wyborczą obietnicę Ruchu, czyli wprowadzenie dochodu podstawowego dla osób najbiedniejszych i poszukujących pracy.

Rząd, który nadal pracuje nad projektem budżetu, poszukuje dodatkowych środków. Zapowiada, że uzyska je np. ze sprzedaży niektórych nieruchomości należących do państwa.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 h-b

Obustronna gra pozoru ... - Papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie

! Odpowiedz
17 22 tomek_bankier

Wszyscy wymiękają. Niedługo Unia pozbawi niepodległości wszystke Państwa. Oczywiście najbardziej wpływowi politycy z najbogatszych krajów będą wszystkim sterowali z tylnego siedzenia. Polacy będą skazani na zjadanie resztek z Pańskiego stołu, a jak podskoczą to artykuł 7, 8, 9 itd. Mieliśmy niepodległy kraj i to straciliśmy znowu i to za takie grosze jakie nam dali :(

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 12 ajwaj

Malo kto sie przejmuje PROJEKTAMI budzetu,
jak UE dluga i szeroka nie byly one przestrzegane.

A sama UE nie miala i nie ma audytów. Wszystko "zaufanie" jak z $$$ czy zlotem w Fort Knox, jest póki nie powie sie jak w pokerze sprawdzam.
Ostatnia inwentaryzacja 1953 r.

! Odpowiedz
4 7 ajwaj

A te PROJEKTY mozna miedzy bajki,
wlasnie IFO-Institut kolejny raz obnizyl wzrost 2019 w Niemczech tym razem z 1,5 na 1,1 %,
z tendencja negatywna (niewiadome spadki > sankcje USA itd.)

! Odpowiedz