Premier Włoch zagroził Europie Środkowej obcięciem funduszy

Premier Włoch Matteo Renzi zagroził krajom Europy Środkowo-Wschodniej obcięciem unijnych funduszy, jeśli nie wykażą solidarności w sprawie migrantów - informują włoskie media, przytaczając wypowiedź szefa rządu podczas szczytu w Brukseli.

Premier Włoch zagroził Europie Środkowej obcięciem funduszy
Premier Włoch zagroził Europie Środkowej obcięciem funduszy (Rada Europejska)

Włoska agencja Ansa, a za nią piątkowa prasa zacytowała słowa, jakie Renzi skierował podczas unijnej kolacji do przywódców krajów Europy Środkowo-Wschodniej: "Drodzy przyjaciele, koniec żartów. Solidarność nie może polegać tylko na braniu, ale także na dawaniu".

"Rozpoczyna się faza planowania funduszy na rok 2020. Albo będziecie solidarni w dawaniu i braniu, albo my płacący składki przestaniemy być solidarni. A potem zobaczymy" - miał oświadczyć włoski premier. Tak zareagował na sprzeciw państw Europy Środkowo-Wschodniej wobec przyjmowania migrantów, przybywających na wybrzeża Włoch i Grecji.

"La Repubblica" pisze w piątek, że słowa te świadczą o tym, że klimat na szczycie nie jest dobry. Gazeta dodaje, że wypowiedź Renziego poparli przywódcy wielu krajów zachodniej Europy.

Orban szantażuje państwa V4

Za szantaż polityczny wobec Węgier i pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) uznał w piątek rzecznik rządu węgierskiego Zoltan Kovacs groźbę premiera Włoch Matteo Renziego dotyczącą obcięcia unijnych funduszy - poinformowała agencja MTI.

Kovacs powiedział w publicznej telewizji, że państwa V4 zdecydowanie stoją na stanowisku, iż nie ma miejsca na obowiązkowe przydziały uchodźców i nie to będzie rozwiązaniem dla Europy.

Zdaniem Kovacsa dotychczasowa polityka imigracyjna poniosła fiasko, bo była niewykonalna, i że w interesie wszystkich państw jest realizowanie dotychczasowych inicjatyw i deklaracji. Powiedział, że potrzebne jest na przykład porozumienie między UE i Turcją oraz dotrzymywanie przez Grecję zasad strefy Schengen.

Według niego oprócz wystąpienia państw Grupy Wyszehradzkiej niewiele podjęto w ostatnim czasie działań, które mogłyby powstrzymać nielegalną imigrację.

We wrześniu 2015 roku państwa UE zgodziły się na przejęcie od Włoch i Grecji w sumie 160 tysięcy uchodźców w ciągu dwóch lat. Miało to odciążyć te dwa kraje, zmagające się z napływem migrantów przez Morze Śródziemne. Jednak program relokacji uchodźców wciąż działa bardzo słabo. Od momentu jego uruchomienia w październiku ubiegłego roku do 10 lutego udało się przemieścić jedynie 497 przybyłych do Włoch i Grecji uchodźców. Komisja Europejska winą za to obarcza państwa członkowskie, które nie realizują przyjętych zobowiązań.(PAP)

sw/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 ~MM

Może by tak p. Renzi pogroził Brytyjczykom;) ?

! Odpowiedz
2 17 ~Tantaloc

Wykluczyć Wlochy i Grecję z UE. Nielegalnie przyjmują imigrantów wbrew ustaleniom i jeszcze szantazuja inne kraje. Skandal.

! Odpowiedz
0 0 ~Eltor

Przyjmują legalnie. Nielegalnie próbują ich wciskać innym, bo prawo, które sami zaakceptowali mówi wyraźnie, że wniosek o azyl ma rozpatrzyć pierwsze państwo, do którego delikwent dotarł.

! Odpowiedz
3 16 ~rtg

aha czyli UE podjęła decyzje ale nikt się nie spytał obywateli o zdanie. Musimy przyjąć imigrantów i na nich pracować bo tak nam każe UNIA A NIE ZDROWY ROZSADEK

! Odpowiedz
3 22 ~ola

Jakoś poziomem życia to nie chcą się podzielić. Zarobki w Polsce w Fabryce Fiata nie zachodnie. Dostali Europę Wschodnią jako rynek zbytu i jeszcze im mało. Bujajcie się sami z imigrantami , przecież jesteście bogaci stać was.

! Odpowiedz
4 16 ~jr

Orban szantażuje państwa V4 <---- o co w ogole chodzi?

! Odpowiedz
2 13 ~kss

Widać na Bankierze mają taki stały dyżurny nagłówek!!!
Za komuny ludzie od razu wiedzieli o co chodzi i że to czysta propaganda. Najgorzej że teraz młodzi łykają taką propagandę bezkrytycznie.
A poza tym jak w radiu Erewań:
Nie Orban tylko Włoch
I nie on szantażował tylko jego szantażowali
I nie tylko V4 nie chce uchodzców tylko wszyscy nie chcą
I nie tylko V4 nie relokuje uchodzców tylko zachóe też nie relokuje

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
43 3 ~ŁOBOP

SONDA:

Czy Polska pod groźbą wykluczenia z UE powinna zgodzić się na przyjęcie narzuconych limitów tzw. "uchodźców" ?
Zielone Tak, Czerwone Nie

! Odpowiedz
1 25 ~Jan

Wymagają solidarności z "uchodźcami"...a gdzie Wasza solidarność ze środkowoeuropejskimi murzynami UE ?

! Odpowiedz
2 20 ~Jerzy

Nie ma jak to wymuszona solidarność.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil