Premier: Wielkie błędy gospodarcze doprowadziły do stanu, że różne rezerwy już wykorzystaliśmy

Aby wejść do grona narodów najwyżej rozwiniętych, musimy zdać sobie sprawę z tego, że wielkie błędy gospodarcze, gospodarczo-społeczne, polityczne w III RP, doprowadziły nas do stanu, że różne rezerwy już wykorzystaliśmy - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Podczas swojego przemówienia podczas konferencji IPN z okazji 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej w Poznaniu Morawiecki mówił o tym, że obecny rząd ma wielu przeciwników. "Po drugiej stronie mamy te silne armie, tajne, widne, dwupłciowe, różne i zagranica też w 90 proc., delikatnie można powiedzieć, średnio nam sprzyja" - mówił. "Mimo tego wszystkiego, większość rodaków czuje, że coś tutaj się dzieje niebywale ważnego i to też jest spuścizna Solidarności Walczącej" - powiedział.

Jak dodał, "żeby wedrzeć się na jeszcze wyższy poziom rozwoju, żeby wejść do tego grona narodów najwyżej rozwiniętych, musimy zdać sobie sprawę z tego, że wielkie błędy gospodarcze, gospodarczo-społeczne, polityczne w III Rzeczypospolitej, doprowadziły nas do stanu, że różne rezerwy już wykorzystaliśmy".

"Usprawnienie instytucji, o których mówiłem, wiąże się z tym małym cudem gospodarczym, który mamy dzisiaj, bo odzyskaliśmy z rąk przestępców podatkowych, mafii i po prostu wydobyliśmy ze słabości państwo polskie i dzięki temu mamy kilkadziesiąt miliardów więcej rocznie - to jest ten deszcz pieniędzy, który się rozlał w postaci 500 plus i innych programów społecznych na cały polski naród, na całe społeczeństwo i on powoduje, że mimo od 2-3 lat wieszczą drugą Grecję, zapaść budżetową, wielki deficyt, to jakoś tutaj mamy znakomity rozwój gospodarczy" - mówił Mateusz Morawiecki.

W trakcie wystąpienia premiera na sali pojawił się założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, marszałek senior Kornel Morawiecki, który został przywitany brawami. Premier wówczas przerwał swoje przemówienie i stwierdził: "Jak zwykle lekko spóźniony". (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski, Anna Jowsa

gb/ ajw/ agz/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 fakpejsy

Moderatora prawda boli!

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 11 andrzejwaskez

Wg badań eurostatu za rządów mafiozów do budżetu nie wpłynęło 270 mld zł podatku VAT. Średniorocznie daje to kwotę ok 36 mld złotych. Zajumana kasa z ofe to ponad 150 mld zł. Średniorocznie 18 mld złotych. A dług wzrósł o ok 500 mld czyli ok 60 mld średniorocznie. Czy ktoś ma jeszcze coś do powiedzenia na temat zielonej wyspy i powrotu "oświeconych" albo inaczej, ozłoconych do władzy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 11 tanidran

Panie Premierze. Mam nadzieję, że zmiany w podatkach od 2019 r. polegające na uszczelnianiu systemu jeszcze bardziej pomogą. Zadłużenie kraju w stosunku do PKB spada. Wpływy z podatków rosną. Produkcja paliw wzrosła, bo ukróciliście nielegalny handel. Nielegalne zwroty VAT-u a więc i luka VAT została ograniczona. Planujecie poważne inwestycje infrastrukturalne jak Mierzeja czy CPL. Oczywiście, że wrogowie byli, są i będą bo zależy im na słabej Polsce. Na tym aby Polacy byli biedni i mieli mało dzieci. Wtedy ci domniemani przyjaciele mając nad nami pełną kontrolę będą nami rządzić. Wy próbujecie wybić się na samodzielność, a to nie po drodze tym którzy rządzą UE. Zachęcajcie Polaków do kupowania polskich produktów lub produktów produkowanych w Polsce. Ja już zrezygnowałem z niemieckich "dobrodziejstw" i żyję.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 karbinadel

Jeśli raz uszczelnisz rurę, to wydaje ci się, że dalsze intensywne uszczelnianie zmieni cokolwiek?

! Odpowiedz
1 5 tanidran odpowiada karbinadel

A jak rura cieknie w wielu miejscach to czy uszczelnienie w jednym zatka wszystkie dziury?

! Odpowiedz
2 8 cyganoitaliano

Opłata paliwowa, ozusowanie umów śmieciowych, danina solidarnościowa, podatek bakowy, podatek od wynajmu + zerowe stopy procentowe nakręcające koniunkturę w Europie = wyższe wpływy z Vat (dla żyjących w pisowskim matrixie tzw "uszczelnienie wpływów z vat")

! Odpowiedz
6 2 tanidran odpowiada cyganoitaliano

Opłata paliwowa obowiązuje od lat. Podwyżka to około 60 zł rocznie na kierowcę. Ozusowanie umów śmieciowych. Nie widzę aby ludzie z tego powodu zarabiali mniej. Raczej więc nie ponieśli kosztu tego "podatku". W Polsce nie ma zerowych stóp procentowych. Struktura wzrostu wskazuje na duży popyt wewnętrzny który jest stymulowany. Dodam, że niskie stopy procentowe w Europie są od mniej więcej dekady, a wzrost gospodarczy mamy o ca. 3 lat. Co wskazuje na to, że nie tylko niskie stopy procentowe są stymulatorem wzrostu gospodarczego. Z tego co wiem to nawet prof. Balcerowicz dostrzegł efekt wyższych wpływów podatkowych w związku z uszczelnianiem systemu podatkowego (wywiad z T. Lisem) Można oczywiście się z nim nie zgadzać. Warto moim zdaniem jednak zawsze zastanowić się.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 22 obserwator62

Czy te kilkadziesiąt miliardów to nie są przypadkiem w zdecydowanej większości dodatkowe podatki zapłacone przez Polaków ?

! Odpowiedz
17 5 tanidran

Jakie dodatkowe podatki? Jakie podatki zostały podwyższone przez PiS. Dodajmy, że PO-PSL za swoich rządów 21 podnosiło podatki. Rozumiem, ze Polacy nie płacili ich ze swoich pieniędzy tylko z jakich? Prawda jest taka, że teraz jest dobra koniunktura wysoki popyt wewnętrzny i to napędza wpływy podatkowe i uszczelnianie systemu podatkowego oraz produkcji paliw.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil