Premier: W najbliższych miesiącach zaprezentujemy pakiet rozwiązań dla emerytów

W najbliższych miesiącach rząd zaprezentuje pakiet rozwiązań, które wsparłyby emerytów i dałyby możliwość podwyższenia świadczeń emerytalnych - zapowiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło.

(fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM)

W niedzielę, 1 października, w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.

"Polacy dzisiaj mają wybór; mogą decydować, czy w wieku 60 lat panie, a 65 lat panowie chcą odejść na emeryturę, czy nie" - powiedziała premier w TVP. Jak podkreśliła, ci, którzy będą czuli się na siłach, mogą pracować dłużej, natomiast ci, którym nie pozwala na to zdrowie lub sytuacja rodzinna, będą mieli prawo przejść na emeryturę. Szefowa rządu zastrzegła, że im dłużej pracujemy, tym wyższe mamy emerytury. Dodała, że największą wartością reformy jest możliwość wyboru.

Premier podkreśliła, ze zapewne tylko część osób, które nabyły uprawnienia do przejścia na emeryturę wskutek reformy skorzysta z tego prawa, natomiast część będzie chciała dłużej pracować. "Są uruchomione konsultacje, wszyscy potencjalni emeryci mają pełną informację w ZUS. Tam również mogą dowiedzieć się, jakiej wysokości będzie ich emerytura" - powiedziała Szydło.

Według premier, największym wyzwaniem stojącym przed polskim rządem jest podwyższanie emerytur, które - jak przyznała - nie są wysokie.

Jak podkreśliła, rząd pracuje nad przygotowaniem rozwiązań, które pozwoliłyby "pomóc emerytom". Premier przypomniała, że rząd wprowadził najniższą minimalną emeryturę na poziomie 1 tys. zł brutto. "Ja wiem, że to jest mało, ale były osoby, które dostawały emerytury niższe, poniżej tej kwoty" - powiedziała Szydło.

"Poza normalną waloryzacją, która następuje zgodnie z ustawą, chcemy przygotować też pakiet rozwiązań, które wsparłyby emerytów i dałyby też możliwość, by emerytury były wyższe. Ale to wymaga czasu i doprecyzowania. Myślę, że w najbliższych miesiącach taką ofertę przedstawimy. A kiedy ona zostanie wprowadzona, to będziemy również mogli powiedzieć po tym, kiedy na koniec roku będziemy wiedzieli, jaka jest dokładnie sytuacja budżetowa" - zapowiedziała szefowa rządu.

Zaznaczyła, że wprowadzone zmiany "w pełni zabezpieczają interes emerytów, tych, którzy myślą o przyszłej emeryturze, jak i polskiego państwa". "Przeznaczyliśmy na tę reformę ok. 10 mld zł i to w zupełności wystarczy" - powiedziała szefowa rządu.

Zapewniła, że budżet jest stabilny. Według premier "przy poprawiającej się również sytuacji na rynku pracy możemy być spokojni". Szefowa rządu dodała, że wszystkie "prospołeczne" projekty są zabezpieczone w budżecie na 2018 r. (PAP)

mce/ mok/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 lelo1949

Nie ziejcie jadem

! Odpowiedz
30 4 gyco

Mówi to Szydło która przyznaje sobie i swoim kolesiom z rzadu comiesięczne kilkutysięczne nagrody

! Odpowiedz
21 7 xyz83

Pakiet rozwiązań dla emerytów.

4,30 czy 5,50 podwyżki? A może jedno i drugie skoro pakiet?

! Odpowiedz
32 13 trooper

Ja proponuję, niech taka Szydło spróbuje przeżyć jeden miesiąc za 1000 zł brutto minimalnej emerytury. Zamiast obniżać wiek emerytalny skupiliby się lepiej na podwyższeniu stawek. Emerytura minimalna to powinno być minimum 80% minimalnej płacy, tak jak w normalnych krajach.

! Odpowiedz
28 10 jrkp

te dzesiatki tysiecy ida na emerytury zeby potem moc dalej pracowac ale miec placone pod stolem, a oficjalnie tyle ile pozwala ustawa, no bo emeryture juz maja

I tak zamiast obnizac podatki to sie mlodych bedzie wysylac zagranice, ale pisiory sa za glupie zeby ogarnac proste prawdy ekonomi...

! Odpowiedz
23 15 jrkp

jasne, kolejna deEmerytizacja jak deubekizacja ze wszytkim powyzej zabierzecie zeby dac tym co 'ni majom, bo ni placili a teraz majom za nisie emerytury I im trzeba dac bo inaczej nei zaglosuja na pisiorów jak grzybek z torunia kaze' ??

wystarczy nie zabierac emerytom PITu, bo przeciez I tak dostaja emerytury z juz raz opodatkowanych kiedys pieniedzy...

tyle ze sporo emerytów nie glosuje na pis I za dobrze by mieli... cos wyysla , bo jedyny program jaki naprawde interesuje PiS to Koryto+

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl