REKLAMA

Premier Ukrainy ma nadzieję na restart gospodarki na początku maja

2020-04-03 12:44
publikacja
2020-04-03 12:44

Premier Ukrainy Denys Szmyhal wyraził w piątek nadzieję na restart krajowej gospodarki na początku maja. Ogłosił też wdrożenie dodatkowych obostrzeń, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dodał, że pod koniec kwietnia może rozpocząć się stopniowe łagodzenie ograniczeń.

fot. / / Reuters

"Według naszych obliczeń za trzy tygodnie ci, którzy teraz są już chorzy na koronawirusa, powinni wyzdrowieć, a wprowadzone ograniczenia nie pozwolą chorobie dalej się rozprzestrzeniać" - oświadczył premier na nagraniu zamieszczonym w serwisie Telegram.

Jeśli odnotowywany będzie spadek zachorowalności, to pod koniec kwietnia będziemy mogli zacząć stopniowe łagodzenie ograniczeń - zapowiedział. Jak dodał, początkowo do pracy będą mogły wrócić osoby w wieku produkcyjnym, równolegle będzie wznawiany ruch transportu publicznego. "To pozwoli nam już od początku maja rozpocząć restart gospodarki" - oświadczył.

Szmyhal zaznaczył przy tym, że inne ograniczenia - np. zakaz masowych zgromadzeń, konieczność noszenia maseczek i kwarantanna w szkołach i na uniwersytetach - wciąż będą obowiązywać.

W piątek na kanale premiera w komunikatorze Telegram zamieszczono rządową informację, że od 6 kwietnia w kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się w grupie liczącej więcej niż dwie osoby - nie dotyczy to pilnych sytuacji związanych z obowiązkami służbowymi i towarzyszenia dzieciom. Na ulice będzie można wychodzić jedynie w maseczkach ochronnych i należy mieć przy sobie dokument tożsamości. Poinformowano też o zakazie samowolnego opuszczania miejsca obserwacji lub izolacji.

Dodatkowo bez opieki rodziców w miejscach publicznych nie mogą przebywać osoby poniżej 14. roku życia. Ogłoszono też zakaz spędzania czasu w parkach, na skwerach, terenach rekreacyjnych, w miejskich kompleksach leśnych i nadrzecznych, na placach zabaw i boiskach. Wyjątek stanowi wyprowadzanie na spacer zwierzęcia domowego (przez jedną osobę) oraz obowiązki służbowe. Zakazano także przychodzenia do instytucji świadczących pomoc paliatywną, pomoc społeczną i usługi społeczne.

Szmyhal poinformował też, że w kraju będzie działać 21 przejść granicznych i przypomniał, że wszyscy powracający na Ukrainę są zobowiązani do poddania się 14-dniowej obserwacji.

Wskazał, że nie będą wprowadzane żadne dodatkowe restrykcje dotyczące biznesu. "Nie wstrzymywaliśmy i nie będziemy wstrzymywać obrotu towarowego, (pracy) przedsiębiorstw przemysłowych i infrastruktury krytycznej" - oświadczył. Podkreślił, że "Ukraina nie może pozwolić sobie na to, by nie pracować pół roku, czy nawet dwa-trzy miesiące".

Na Ukrainie odnotowano 942 przypadki zakażenia koronawirusem. 23 osoby zainfekowane zmarły, a 19 wyzdrowiało.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

ndz/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki