REKLAMA

Premier: Tarcza antykryzysowa to największy polski pakiet wsparcia w historii

2020-03-25 16:18
publikacja
2020-03-25 16:18

Tarcza antykryzysowa to największy polski pakiet wsparcia w historii; jej całkowita wartość wyniesie co najmniej 10 proc. całego polskiego PKB - powiedział premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w środę nagraniu na Facebooku.

/ fot. Krystian Maj / KPRM

Tzw. tarczą antykryzysową, czyli pakietem wsparcia dla gospodarki, który ma przeciwdziałać skutkom epidemii koronawirusa, ma się w piątek zająć Sejm.

Jak podkreślił premier w krótkim materiale filmowym, pandemia koronawirusa zagraża nie tylko naszemu zdrowiu i życiu, ale stanowi też poważne niebezpieczeństwo także dla naszej gospodarki. "Wiele firm i sektorów zamroziło swoją działalność, przerwane są światowe łańcuchy dostaw. Liderzy największych państw i eksperci na świecie alarmują: skutki kryzysu gospodarczego będą bardzo poważne" - wskazał szef rządu.

Jak dodał, właśnie w takich warunkach "przychodzi czas gospodarczej próby dla Polski, być może najpoważniejszej, z jaką mierzyliśmy się od dziesięcioleci". Zastrzegł jednocześnie, że "tej burzy nie zdołamy całkowicie uniknąć". Dlatego też - wyjaśnił - rząd przygotował "tarczę antykryzysową". "Tarcza powstała po to, żeby chronić (...) Musimy walczyć o naszą gospodarkę, o nasze firmy, o nasze miejsca pracy" - podkreślił.

Morawiecki zapowiedział, że "tarcza" będzie cały czas rozwijana i dostosowywana do aktualnej sytuacji. "Państwo jest po stronie pracowników i przedsiębiorców. W tym nadzwyczajnym czasie wszyscy musimy być solidarni i odpowiedzialni, grać w jednej drużynie" - dodał.

Według premiera całkowita wartość tarczy wyniesie co najmniej 10 proc. całego polskiego PKB. "Jest to największy polski pakiet wsparcia w historii" - ocenił szef rządu.

"Państwo polskie pomoże pracownikom i pracodawcom w tej trudnej sytuacji, pokryje 40 proc. wynagrodzeń dla pracowników, zapewni wsparcie dla osób samozatrudnionych i na umowach cywilno-prawnych, poszerzy gwarancje dla małych i średnich firm, uruchomi możliwości kredytowe dla zachowania płynności, ulży w opłacaniu składek" - przypomniał Morawiecki.

Morawiecki podziękował za dotychczasowe rozmowy związkom zawodowym, biznesowi i przedsiębiorcom. "Zrobimy wszystko, żeby powstrzymać pandemię, a równocześnie będziemy walczyć, by chronić polską gospodarkę, polskie firmy i pracowników" - zapewnił. "Czeka nas bardzo trudny czas, ale musimy być solidarni i jeszcze mocniej troszczyć się o swoich bliskich" - zaznaczył.

Ogłoszona 18 marca tzw. tarcza antykryzysowa przewiduje m.in. mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł, rozszerzony program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm (podwyższony zostanie poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. do 80 proc.) oraz wsparcie w leasingu dla firm z problemami (Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych). W pierwotnym projekcie znalazła się także możliwość odroczenia płatności składek na ZUS o trzy miesiące (późniejsza spłata składek będzie mogła zostać rozłożona na raty).

autor: Marta Rawicz

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jasiustasiu01
Pinokio daj juz spokòj!
Z pustego to i Salomon nie naleje.
loool
Czytaj: Dodrukujemy i wam damy, a zaplacicie wszyscy w inflacji i kursie walut ale 95% i tak tego nie rozumie wiec szfindel sie znowu uda.
jonnyparch
Na pewno Morgan i inne banksterskie global-korpo już się cieszą.... A dla polaczków zrobi się nowy podatek! Do kości, do białej kości!
wizytator
Generalnie to wszystko co dostaniecie i tak trzeba będzie spłacić i to z odsetkami. A idźcie w ... z taką pomocą.
marianpazdzioch
Wydatki budżetu w tych "10% PKB", jak policzył Jakowiak to zaledwie ok. 3% PKB. Reszta to wysiłek banków komercyjnych, drukowanie pustych pieniędzy przez bank centralny itp. Jak widać propaganda hula w najlepsze. Taki bal na Titanicu.
arturo77
Jarek z YT ktory mieszka w Chinach od 10 lat i prowadzi biznes mowi ze w Chinach nie placi sie vat i zus do 57tys $ obrotu w danym roku.po otwarciu firmy w PL nikogo nie obchodzi ile zarobiles-zus prawie 1500 zeta musisz zaplacic co miech,wiec drodzy mali biznesmani-lapcie to betonowe kolo ratunkowe,dajcie zarobic bankierom.
specjalnie_zarejestrowany2
Pożyczka dla przedsiębiorców 5 tysięcy, mandat za wyjście z domu 30 tysięcy.
karbinadel
Wsparcia bankowych kumpli pana premiera - b 3/4 tej wirtualnej sumy to gwarancje bankowe
jes
A niby po co go wstawili do rządu? Nie zamienia się pracy za 3 mln na pracę za 13k.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki