Premier Szwecji: Rosja może próbować wpłynąć na wynik wyborów

Nie można wykluczyć, że Rosja będzie próbować wpłynąć na wynik wyborów parlamentarnych w Szwecji w 2018 roku - oświadczył szwedzki premier Stefan Loefven.

W ten sposób premier Loefven, przemawiając na dorocznej konferencji na temat bezpieczeństwa w szwedzkim kurorcie narciarskim w Salen, odniósł się do kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych, na którą według amerykańskich agencji wywiadowczych wpływ miały nieprawdziwe informacje oraz kradzież danych. Amerykańskie służby o manipulacje oskarżyły Rosję.

"Nie ma gwarancji, że szwedzkie wybory unikną takich manipulacji w przyszłości" - powiedział Loefven. Z tego powodu, jak podkreślił premier, "rząd pracuje nad narodową strategią na rzecz bezpieczeństwa informacyjnego oraz cyberprzestrzeni".

"Szwecja potrzebuje gruntownej cyfrowej modernizacji" - zaapelował Loefven.

Premier przypomniał, że już odnotowano przypadki fałszywego listu wysłanego rzekomo ze szwedzkiego rządu, istnienie nieprawdziwych kont na Twitterze członków rządu czy próby włamań do serwerów administracji rządowej oraz firm.

"Musimy także wzmocnić świadomość dezinformacji" - zapowiedział.

Według premiera cyberataki zostaną wskazane jako poważne zagrożenie w nowej strategii bezpieczeństwa Szwecji. Inne wskazane w tym dokumencie zagrożenia to m.in. terroryzm, ekstremizm oraz utrata niezależności energetycznej.

Rządowa agencja ds. nasłuchu FRA poinformowała w poniedziałek, że w 2016 roku odnotowała 100 tys. ataków z zagranicy na systemy informatyczne w Szwecji.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ jhp/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Marcin

Jeszcze chwila i powiedzą, że to Ruscy głosowali w amerykańskich wyborach. Maile Clinton były oryginalne. Nikt ich nie podrobił a to że ktoś je opublikował to dobrze, bo wyborcy przed wyborami powinni wiedzieć takie rzeczy. Establishment do chwili obecnej nie może sie pogodzić, że ich kandydatka (promowana w mediach głównego nurtu) przerżnęła wybory w USA :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~qq

A ja myślę, że szwedzkie lewactwo szykuje się na porządne bęcki od wyborców. Chociaż... to głupi kraj, który sam doprowadził się do zagłady.

! Odpowiedz
0 1 ~Mlodymilioner

I bardzo dobrze niech interweniuja, niech wgl Putin zasiadzie tam na tronie, chociaz dzikusy z Afryki poznikaja w trymiga

! Odpowiedz
0 1 ~WG

Kto w takie rzeczy wiezy, ze wszystkie wybory Ruscy ustawiaja?

! Odpowiedz
0 1 ~Tomo

Hehe nie chce mi sie komentowac.. pingwiny tez moga wplynac na te wybory...

! Odpowiedz
0 0 ~Flis

My mamy radio Sputnik.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl