REKLAMA

Premier: Sytuacja zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta wyrokiem TK

2020-10-27 09:53
publikacja
2020-10-27 09:53
Premier: Sytuacja zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta wyrokiem TK
Premier: Sytuacja zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta wyrokiem TK
fot. Aleksander Keplicz / / Forum

We wszystkich przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety wyrok TK, który zapadł nie ma do nich odniesienia; sytuacja zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta tym wyrokiem - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

"O co toczy się spór? Warto zadać sobie takie podstawowe pytanie i każdy w sumieniu niech na to pytanie odpowie. Czy jest to spór o danie prawa do życia dzieciom z zespołem Downa, czy jest to spór o niczym nieskrępowaną aborcję? Bo od odpowiedzi na te pytania właśnie zależy stosunek do tego, jak reagujemy na te sytuacje, z którymi mamy do czynienia, na tę dyskusję, która tak rozgorzała, która jest taka gorąca" - powiedział premier we wtorkowym oświadczeniu.

"We wszystkich tych przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety, ten wyrok TK, który zapadł nie ma do nich odniesienia. Sytuacja zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety nie jest objęta tym wyrokiem, a więc te wszystkie kwestie, które niepokoją wielu ludzie, nie są objęte tym wyrokiem" - podkreślił Morawiecki.

Prezes TK: ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży w dwóch przypadkach

Ustawa nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu - powiedziała PAP we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Przyłębska podkreśliła też, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie jest wymierzone w kogokolwiek i nie powinno być przez nikogo wykorzystywane do wywoływania napięć społecznych.

"Trybunał Konstytucyjny orzekł wyłącznie w kwestii przesłanki eugenicznej uzasadniającej przerywanie ciąży. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży nadal dopuszcza możliwość przerywania ciąży w przypadku, gdy stanowi ona zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu" - powiedziała Przyłębska w rozmowie z PAP.

Według niej, całkowicie bezzasadne są więc oskarżenia kierowane pod adresem orzeczenia, jakoby pozbawiało ono kobiety prawa wyboru, gdy zagrożone jest ich życie lub zdrowie.

Za "manipulację" Przyłębska uznała oskarżanie TK, że jego orzeczenie to cios wymierzony w osiągnięcia nauk medycznych. Przyłębska podkreśliła, że orzeczenie Trybunału nie zabrania badań prenatalnych. "Przeciwnie – wskazuje, że Rzeczpospolita Polska, zgodnie z konstytucją, zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia i zdrowia, a jednym ze środków tej ochrony, w przypadku kobiet w ciąży, są badania prenatalne" - oświadczyła Przyłębska.

"Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie jest wymierzone w kogokolwiek i nie powinno być przez nikogo wykorzystywane do wywoływania napięć społecznych. Te podziały wywoływane są przez dezinformację, nieprawidłowe przedstawianie znaczenia wydanego wyroku i jego treści, nawoływanie do wychodzenia na ulicę, kiedy obowiązują ograniczenia w organizowaniu zgromadzeń służące właśnie ochronie życia i zdrowia" - powiedziała prezes Trybunału.

Według niej, "akceptowanie agresji, brutalnego i wulgarnego języka, zachęcanie do dewastowania mienia publicznego i miejsc kultu religijnego, bezczeszczenia miejsc pamięci, symboli polskiej kultury, zakłócania modlitwy a więc prawa do sprawowania praktyk religijnych, to jawny gwałt na prawach, które chroni także konstytucja".

"Każdy, dla kogo dobro Rzeczpospolitej jest wartością, powinien dziś apelować o spokój społeczny, troskę o najsłabszych, poszanowanie prawa" - wskazała. "Nie jesteśmy bowiem obywatelami wszechświata a członkami konkretnej wspólnoty politycznej – obywatelami Rzeczypospolitej i od naszej dzisiejszej postawy zależy nasza przyszłość, także ta w najbliższej perspektywie" - dodała.

Zaapelowała również, by chronić siebie i innych przed zakażeniem koronawirusem, które, "owszem wielu Polaków przechodzi łagodnie, ale są też tacy wśród nas, którzy w wyniku choroby, niezależnie od wieku, doznają znacznego uszczerbku na zdrowiu, a nawet tracą życie". "Dbajmy zatem o dystans społeczny, nośmy maski w przestrzeni publicznej i pomagajmy osobom samotnym i starszym" - powiedziała.

W ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający - na mocy ustawy z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Wyrok TK wchodzi w życie z dniem publikacji.

Po decyzji TK w całej Polsce rozpoczęły się protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestowali m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce; w niedzielę protesty odbyły się także w kościołach.

autor: Edyta Roś

ero/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
iwonka50
Ochrona życia obejmuje również tych ludzi wożonych karetkami tam i z powrotem aż umrą na zawał? Tak tylko pytam.
itso_konstytucja_nie_urzadza
Kornel Morawiecki wywiad o aborcji najbardziej się z nim zgadzam.
https://www.youtube.com/watch?v=TYK593eXT00
itso_konstytucja_nie_urzadza
ale i tak uważam przepisy o aborcji powinny być usunięte całkowicie, wierzącemu nie trzeba tych przepisów bo wiara mu nakazuje, wiec wychodzi ze to atak na niewiernych i próba narzucenia wartości ateistom, przepisy do likwidacji i zakaz poruszania tematu przez polityków pod groźba banicji i możemy się zająć czymś innym
grab
Przybłędzką przed Trybunał Stanu!!!
and-owc
Zdarzają się przypadki, że syn starszy od Matki. Dawno takich głupot nie czytałem. Lubię bajki biskupa I.Krasicki (polecam dla relaksu). Również powieść "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki". Należy myśleć "głową" a nie "kieszenią".
bankroll
"Zabieg można dokonać, gdy: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej. badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

Takie obowiązuje
"Zabieg można dokonać, gdy: ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej. badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

Takie obowiązuje prawo. A co chcą feministki i popierające je lewactwo? Przerywanie ciązy w dowolnym momencie. Jeśli uważacie, że przeżywacie piekło, ponieważ nie możecie wyskrobać z siebie dziecka bo: za małe mieszkanie, mam dopiero 15 lat i co powie mama, nie jestem gotowa na dzieci bo mam przed sobą taką wspaniałą karierę...to:

1) możecie używać antykoncepcji
2) możecie nie uprawiać seksu, jeśli do tego nie dorośliście i nie potraficie stawić czoła swoim konsekwencjom
3) możecie wyjechać z kraju, kupcie jakąś wyspę, załóżcie swoje państwo i tam sobie uchwalajcie takie rzeczy

Za trudne? W końcu feministki nie kierują się logiką tylko emocjami, a z tego nigdy nie może wyjść nic dobrego.
vonmisses
I znowu premier kłamie... Który to raz z rzędu...
Po wyroku TK właśnie NIE będzie można wykonać zabiegu, gdy "przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.". To po kiedy wykonywać badania prenatalne?
I znowu premier kłamie... Który to raz z rzędu...
Po wyroku TK właśnie NIE będzie można wykonać zabiegu, gdy "przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.". To po kiedy wykonywać badania prenatalne? Żeby pozostałe miesiące ciąży przechodzić w ciężkiej depresji? Pojechać na wycieczkę do Berlina, Bratysławy, czy Ostrawy?
vonmisses odpowiada vonmisses
Ale - tak. Liczba zwolenników aborcji na życzenie w ciągu kilku dni wzrosła w kraju zapewne kilkukrotnie. To na razie jedyna realna i namacalna zmiana, jaka się dokonała w ciągu ostatnich dni.
_jasko
Ale sytuacja potencjalnego zmarnowania reszty życia kobiety - już tak, jest objęta tym wyrokiem, premierze Mateuszu.
To z waszej strony największa "zachęta" do podejmowania decyzji o byciu matką i ojcem....

Powiązane: Strajk Kobiet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki