Premier komentuje sytuację na rynku pracy

Stopa bezrobocia wyniosła we wrześniu 5,1 proc. i jest to najniższy poziom od 30 lat – wskazał we wtorek szef rządu Mateusz Morawiecki. Celem naszej polityki rozwojowej jest wyeliminowanie trwałego, strukturalnego bezrobocia raz na zawsze - zaakcentował.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Szacowana przez MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu br. 5,1 proc. i w porównaniu do sierpnia br. spadła o 0,1 punktu procentowego. Od 1991 r. wskaźnik bezrobocia we wrześniu nigdy nie był tak niski, a poziom natężenia bezrobocia odnotowany we wrześniu 1990 r. był niemal identyczny, jak obecnie (wyniósł wówczas 5,0 proc.).

"Stopa bezrobocia we wrześniu br. wyniosła 5,1 proc. wg @MRPiPS_GOV_PL. To najniższy poziom od 30 lat. Celem naszej inkluzywnej polityki rozwojowej jest wyeliminowanie zjawiska trwałego, strukturalnego bezrobocia raz na zawsze" – napisał na Twitterze premier.

Ze wstępnych danych resortu wynika, że liczba bezrobotnych w końcu września 2019 roku wyniosła 852,4 tys. osób i w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 13,1 tys. osób (o 1,5 proc.).

Z badań wynika, że 58 proc. osób dobrze ocenia sytuację na rynku pracy w porównaniu z ok. 8 proc. w 2014 r. czy 2015 r.; to dzięki wam, przedsiębiorcom, ale również dzięki działaniom państwa polskiego, które promuje polski biznes - mówił we wtorek w Jasionce premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki wziął we wtorek udział w sesji plenarnej podczas Kongresu 590, który w poniedziałek rozpoczął się w Jasionce koło Rzeszowa. "Musimy się odnaleźć się zarówno w gąszczu interesów, jak i jednocześnie odpowiadać na bieżące potrzeby naszego społeczeństwa, tak, żeby program gospodarczych zmian cieszył się zaufaniem i poparciem społecznym" - mówił premier.

Jak dodał, rząd przedstawił taką wizję kilka lat temu w postaci Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "Pokazaliśmy wówczas kilka podstawowych pułapek, które niezależnie od tego, jak kto ocenia pierwsze 25 lat rozwoju gospodarczego, wtedy zaistniały" - mówił.

Jako jeden z tych obszarów premier wskazał na sytuację na rynku pracy. "Mamy badania, z których bardzo wyraźnie widać, że dokonaliśmy fundamentalnej zmiany na rynku pracy. O ile w 2014 r. czy 2015 r. około 8 proc. osób twierdziło, że sytuacja na rynku pracy jest dobra lub bardzo dobra, dzisiaj jest to 58 proc." - podkreślał. "To dzięki wam, polskim przedsiębiorcom, ale to również dzięki działaniom państwa polskiego, które promuje polski biznes, polski przemysł, promuje polski eksport za granicą" - wymieniał Morawiecki.

"Jednocześnie z dumą można pokazać dane za lata 2016-2018 r. - to wasze dane, drodzy przedsiębiorcy - z których wynika, że polski eksport rośnie dwa razy szybciej niż eksport brutto całego świata" - wskazał premier, dodając, że to świadczy o konkurencyjności polskiego biznesu. "Jeśli jest jakaś tajemna liczba ekonomiczna, która mnie szczególnie cieszy, to jeden z najwyższych przyrostów wydajności pracy i produktywności w Unii Europejskiej w ostatnich czterech latach, bo to świadczy o tym, że nasz model gospodarczy zadziałał w praktyce" - ocenił premier. (PAP)

autorzy: Sonia Otfinowska, Rafał Białkowski

sno/ rbk/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 petrolnuts

"stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu br. 5,1 proc"
Fajnie, ze są jeszcze tacy, co chcą się rejestrować. Ale kiedy podadzą jakąś realną stopę bezrobocia? Albo chociaż procent ludzi pracujących?

! Odpowiedz
17 15 grzegorzkubik

Od 2016 Polska ma się lepiej. Z faktami nie wolno się kłócić.

! Odpowiedz
15 17 nostsherlock

Ukryty dług publiczny w górę z około 178% do 230%. Na szkoleniu z trollowania w internecie partia wam tego nie powiedziała?

! Odpowiedz
20 17 2kbb

Lewactwo i Postkomuna jeszcze nie rozumie że 2015 roku nastąpiło coś poważniejszego w Narodzie Polskim... W wyborach prezydenckich i parlamentarnych nie wygrała tylko opozycja jaką wtedy był PIS ale w polskim społeczeństwa nastąpił punkt krytyczny od którego rozpoczęło się odwracanie konsekwencji II Wojny Światowej i rządów Okupanta Sowieckiego w Polsce po 1945 roku... Zauważcie jak dzisiaj rozpadają się małżeństwa i rodziny z rodowodem komunistycznym i jak dzisiaj rozpadają się powiązania dawnych służb PRL i środowisk które do dzisiaj uważały się za elity Polskiego Społeczeństwa... Lewactwo i Postkomuna nie zauważyła że w Polsce po 1989 roku powstała nowa grupa społeczna które prowadząc aktywne życie biznesowe i rozwijająca kontakty międzynarodowe stała się realną konkurencję czy przeciwwagą dotychczasowej zdegenerowanej ekipy post sowieckiej.... Co roku w Polsce umiera ok 400 000 ludzi co powoduje że ten proces przemiany polskiego społeczeństwa przyspiesza jeszcze bardziej.... PIS jednak nie jest jeszcze ostateczną formacją polityczną która pozostanie już na stałe w polskiej polityce reprezentując szeroko rozumiany obóz postępowo, narodowo patriotyczny... Kaczyński i przywództwo PIS popełnia jeszcze zbyt dużo błędów... Niestety za 4 czy 8 lat dojdzie jeszcze na krótko do przejęcia władzy przez gangrenę która rządziła Polską po 1945 i po 1989 roku..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 24 cowabunga

Dobrze, że wybory blisko bo nie da się tego czytać. Jak to było w Misiu : "Aż oczy bolą patrzeć jak się przemęcza nasz prezes klubu Ochódzki Ryszard"
Prawda jest taka, że biorą 500 plusa i do roboty nie idą to też statystycznie się zmniejsza w excelach

! Odpowiedz
7 18 search

Masz racje przykladem jest Marta Kaczynska 3 sluby ,3 dzieciokow kazde z innym i do tego jeszcze dziewica. Ale cos rydzuk nawalil bo nie dostala rozwodu koscielnego a wianuszek byl na glowce.

! Odpowiedz
13 7 2kbb odpowiada cowabunga

To że oczy bolą to nie przypadek, bo dla postkomuny te opisane procesy zachodzące w polskim społeczeństwie są przerażeniem dla tych którzy czuli się do tej pory wybrańcami !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.