Premier: Stoimy u progu wielkiej szansy budowy państwa dobrobytu

Stoimy u progu wielkiej szansy budowy państwa dobrobytu, budowy nowego ładu społecznego, w którym solidarność i przedsiębiorczość będą się nawzajem uzupełniać i wzmacniać - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Leszna (Wielkopolskie).

(fot. Jacek Szydłowski / FORUM)

„Wszystko, co do tej pory robimy, można w pigułce określić (...), że robimy, by Polska była państwem dobrobytu. Polski model państwa dobrobytu, to tytuł naszego programu, z którym idziemy do wyborów. To w skrócie oznacza dobrą współpracę między różnymi wymiarami życia gospodarczego, społecznego, publicznego, finansowego. W szczególności można to w pigułce określić jako uspójnienie dwóch wielkich wymiarów – wartości, jaką jest solidarność, ale również tak bardzo cenioną w Wielkopolsce przedsiębiorczość, branie spraw we własne ręce” – mówił podczas spotkania szef rządu.

Morawiecki przekonywał też, że poprzez PiS swoją politykę umacnia polską klasę średnią. „Taką klasę, która po wyjściu z komuny była bardzo cienką warstwą (…), ale dzisiaj dzięki naszej polityce społecznej i gospodarczej mamy coraz większą klasę średnią. Na tym nam najbardziej zależy, żeby Polska obywatelska, świadoma, demokratyczna, praworządna jednocześnie umacniała polską klasę średnią” – oświadczył.

Dodał, że z takiego kierunku działań wynika rządowa polityka społeczna. "Świadomi obywatele, którzy nie muszą się tak bardzo troszczyć o swoje elementarne bytowe potrzeby, jak jeszcze pięć lat temu, 13 października muszą wybrać, jaki model gospodarczy i społeczny chcą" – zaznaczył.

Premier nawiązywał też do konwencji PiS, która odbyła się wcześniej w Opolu, na której przedstawiono program "Piątka dla zdrowia". Opiera się on na pięciu priorytetach:

  1. zwiększeniu finansów na zdrowie do poziomu 6 proc. PKB,
  2. modernizacji szpitali,
  3. wspieraniu badań kontrolnych Polaków,
  4. opiece nad seniorami
  5. unowocześnieniu opieki onkologicznej.

Jak podkreślał, PiS jest partią, która potrafi się zmierzyć z najtrudniejszymi zadaniami, a służba zdrowia - obok polityki społecznej - jest jednym z nich.

Kontynuując wątek służby zdrowia szef rządu podkreślał, że obecnie mamy 15 tys. więcej pielęgniarek niż kilka lat temu. "Zmieniliśmy zasady wynagradzania, zwiększyliśmy poziom rekrutacji dla pielęgniarek i mamy dzisiaj więcej osób chętnych do wykonywania tego zawodu" - przekonywał.

Oznacza to, mówił, że osoby, które ukończyły tego typu studia, podejmują teraz pracę w tym zawodzie, "ponieważ stał się on bardziej akceptowalny finansowo". "Do tego przede wszystkim dążyliśmy" - wskazał.

Premier mówił również, że "dostęp do specjalistów wiąże się przede wszystkim z brakiem lekarzy". "Mamy długie kolejki, ponieważ nie ma specjalistów, nie ma lekarzy" – mówił.

"Przez 20 lat wyjechało z Polski ponad 20 tysięcy lekarzy" - zaznaczył. Dodał, że "wykształcenie jednego lekarza to koszt ok. miliona złotych", co - po przeliczeniu, daje ok. 25 miliardów złotych. "Co to oznacza? Że stosunkowo biedna Polska, 10, 15 lat temu, zapłaciła za wykształcenie lekarzy dla bogatej Szwecji, bogatych Niemiec, bogatej Francji, wszędzie tam, gdzie ci ludzie wyjechali" – zwrócił uwagę.

„Ten świat postawiony na głowie, trzeba było wreszcie postawić na nowo i my go sukcesywnie stawiamy. Najlepszym dowodem na to jest to, że kształcimy teraz o 50 proc. więcej lekarzy. Ale to jest proces dziesięcioletni i tak trzeba tłumaczyć. Taka jest prawda, a nie jakieś bajdurzenie o tym, że skrócenie kolejek do 21 dni. Kochani najpierw trzeba wykształcić lekarzy, którzy wyjechali głównie w waszych czasach” – zaznaczył nawiązując do zapowiedzi opozycji.

"Program dróg samorządowych - bez precedensu"

Podczas wystąpienia szef rządu mówił też o programie dróg samorządowych, jak mówił to program bezprecedensowy. Wskazywał przy tym, że rząd przeznaczył na niego „6 mld zł najpierw, i w kolejnych 10 latach przeznaczamy 36 mld zł na ten program”. Zwrócił uwagę, że poprzednicy na ten cel przeznaczali 600 mln zł średniorocznie. „To pokazuje różnicę. Patrzy na drogi gminne, dojazdowe, na remonty, modernizację, tak, żeby móc było dojechać do szkoły, do szpitala, znajomych, przyjaciół, rodziny, odbudować linie PKS-owe" – mówił premier.

Przekonywał też, że 13 października "trzeba głosować, bo nie można dopuścić do tego, żeby państwo polskie było tak nieefektywne jak w czasach wcześniejszych. Od tego zależy, czy będziemy mogli dalej reformować służbę zdrowia, czy będziemy mogli kontynuować nasze wielkie programy społeczne (...) czy będziemy mogli dalej rozwijać skrzydła". Zwrócił także uwagę, iż pieniądze, które są przeznaczane na ten rozwój "nie spadły z nieba".

Wskazał, że "pojawiły się w systemie dzięki temu, że rząd PiS w sposób profesjonalny i efektywny zarządził finansami w Ministerstwie Finansów". "Dzisiaj stoimy u progu wielkiej szansy, wielkiej szansy budowy państwa dobrobytu, budowy nowego ładu społecznego, w którym solidarność i przedsiębiorczość będą się nawzajem uzupełniać i wzmacniać" - przekonywał Morawiecki. Zwracając się do uczestników spotkania dodał, że "budowa demokracji według tego modelu jest w waszych rękach". "Realna demokracja istnieje wtedy, kiedy głos obywateli nie jest fikcją, kiedy wasz głos ma znaczenie, kiedy politycy liczą się z waszym głosem, a nie tylko liczą na wasz głos" - wskazywał.

Premier Morawiecki zwrócił się również z prośbą o "takie działania, mobilizację i zaangażowanie", by w zbliżających się wyborach pokazać "głos milczącej większości Polaków". Zwrócił uwagę, że głos ten został pokazany przy okazji poprzednich wyborów.

"Nasi przeciwnicy polityczni bardzo się z tego powodu zdumieli. Spowodujmy, by 13 października zdziwili się jeszcze bardziej, żeby nasze zwycięstwo było mocne, przekonujące i było zwycięstwem dla Wielkopolski, dla Leszna i dla całej Polski" - apelował.

Po zakończeniu wystąpienia uczestnicy spotkania mieli możliwość zadania premierowi kilku pytań. Pytali o sprawy lokalne, m.in. o przywrócenie linii kolejowej czy środki dla jednego ze szpitali powiatowych. Na początku spotkania, jeszcze przed przybyciem premiera, uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego w sobotę aktora Jana Kobuszewskiego. Odmówili też modlitwę w intencji powrotu do zdrowia ojca premiera, Kornela Morawieckiego.

"Czy program 500+ jest niemoralny?"

Premier spotkał się też z mieszkańcami Koła. Mówił tam o planie rozwoju wsi. Podkreślił, że rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził już wiele zmian korzystnych dla rolników i mieszkańców wsi i nie zostawia ludzi w potrzebie.

Podczas spotkania z mieszkańcami Koła Morawiecki podkreślił, że PiS ma "cały plan dla wsi, dla jej rozwoju".

"To, co już wdrożyliśmy: zwiększone dopłaty do hektara, do dużych jednostek przeliczeniowych, ale także program retencyjny, melioracyjny, wapnowanie gleb i wiele innych. Nie mówiąc o tym, że dla tych rolników, których dotknęła susza, mamy sześcio-, siedmiokrotnie wyższe dopłaty z tytułu rekompensat (...) niż nasi poprzednicy, właśnie ci z PO w 2015 roku" - podkreślił.

Szef rządu zapewniał: "nie zostawiamy ludzi w potrzebie". "A jak można to porównać do poprzednich naszych +złotych elit+ III Rzeczypospolitej? Otóż jeden z głównych reprezentantów III Rzeczpospolitej pan Leszek Balcerowicz w wywiadzie, jakiś czas temu, mawiał, że rozbudowane państwo socjalne, jest wręcz złe i niemoralne" - przypomniał Morawiecki.

Premier zapytał więc zebranych: "czy program 500+ jest niemoralny?". I odpowiedział: "Nie. Nie jest niemoralny. Jest jak najbardziej potrzebny dla normalnego życia milionów polskich rodzin" - zaznaczył.

autor: Rafał Białkowski

rbk/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 2kbb

Jest oczywiste że gdyby PO wróciła do władzy nie będzie w stanie zrobić choćby 50% tego co robi PIS... Jednak obserwuję że Kaczyński zaczyna popełniać kardynalne błędy tak jak z polowaniem na czarownice za czasów rządów PIS w 2005 -2007... To prawda że PIS zreformowała wtedy zawody prawnicze. To prawda że wyznaczył nowe zadania z podnoszeniem poziomu życia we wschodniej części Polski. To prawda że pokazał że Polska może odgrywać ważną rolę w budowie Międzymorza i 3Morza co dzisiaj jest coraz bardziej widoczne... Jednak Kaczyński popełnia dzisiaj jeden kardynalny błąd... Rządzi niepodzielnie twardą ręką a całe państwo i jego finanse są skupione w rękach Morawieckiego który dla Kaczora jest jak chłopiec ze szkoły i podlizujący się uczeń... To jest błąd Panie Kaczyński gdyż powoduje że w takich warunkach łatwo o błąd... Kaczor jest pazerny i już wydaje mu się że będzie drugim Piłsudskim a Morawieckie że będzie drugim Grabskim.... To są gówniane harcerzyki.... Te wybory jeszcze wygrają ale już w tym roku będą musieli ostro ciąć programy społeczne i to rozdawnictwo które wprowadzili...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 gringo7

Skoro masz tak dobre źródło wiadomości dlaczego boisz się podać dokładnej lokalizacji ?

! Odpowiedz
6 17 najmadrzejszy

Ile by tu Lidlow nie zbudowano to nadal Polska jest krajem o prymitywnej gospodarce. Wszystko co uzywam jest z Azji. Nie mamy zadnej swiatowej marki ani produktu

! Odpowiedz
0 8 search

Ludzie minusuja ale to co napisales to prawda. Polska to kraj rolniczy i taniej sily roboczej zapi. w blaszakch firm zagranicznych. Reszta jest wyciskana z zyskow generowanych przez biedronke Lidl, tesco itp. tranferowana za granice. Jedynie bogactwo naturalne to miedz i srebro ktorego nie potrafimy przetwazac na glupi drut.

! Odpowiedz
8 24 mikolaj01

To że powyjeżdżali świadczy tylko o ich inteligencji. Nadal będą wyjeżdżali Polska służba zdrowia jest w ruinie a klasę średnia traktuje się jak niewolników.
Dalej kradnijcie a zostaniecie w Polsce sami :-/

! Odpowiedz
11 15 1984

Mogą sobie jechać gdzie chcą ale najpierw powinni zapłacić za studia. I powinni zabrać ze sobą rodziców bo coraz cześciej widzę emerytów których dzieciaki pracują za granicą. Tam płacą podatki i inne składki, a za ich staruszków na ZUS zap... reszta społeczeństwa. Jak w takich warunkach możemy być bogaci?

! Odpowiedz
6 18 jarekzbyszek

Buduje dobrobyt rodzin PISowców na kilka następnych pokoleń.

! Odpowiedz
4 28 andre_van_danswijk

Mała, ale prosta i oczywista oszczędność - zlikwidować dopłaty do sanatoriów. Nie oferują one właściwie nic konkretnego z punktu medycznego, tylko kąpiele w błotkach, solankach i potańcówki dla emerytów. Wczasy na koszt NFZ/podatnika pod pretekstem medycznym.

! Odpowiedz
12 16 marxs

"Arcybiskup buduje 4-gwiazdkowy hotel na wsi. Nad malowniczym jeziorem pod Olsztynem Archidiecezja Warmińska i spółka deweloperska BBI planują wspólnie zbudować 4-gwiazdkowy hotel wraz z kompleksem 35 luksusowych domów.Hotel i domy z apartamentami są wyceniane na 300 mln zł. Hotel miałby być prowadzony pod jedną ze znanych i luksusowych marek na świecie, podaje spółka BBI."-hahaha i jak tam chceta dalej głosować na PISty?jak tak to już w tej przyszłej kadencji będziecie szukać roboty na Ukrainie po bankructwie waszej PISrepubliki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 14 tindala

. Ależ demagogia , rozumując w taki sposób - mamy teraz ośmiorniczki w klimatycznych restauracyjkach.

! Odpowiedz
21 11 men24a

Za komuny mieliśmy tych lekarzy w kraju. Po wstąpieniu do EU patrz jak polska się zmieniła. To kto bardziej skorzystał ? Polska tylko brać , nic w zamian a unia zniszczyła na przemysł , jaki , kto , kiedy . Nasze produkty co kupował cały świat ......każdy je zna .

! Odpowiedz
3 23 khh

Hej hej, witamy gosci zagranicznych xD Jakaz to ambasada do nas pisze? Tylko jedna uwaga moi drodzy, zainwestujcie w jakis lepszy translator bo wam jakis dziwny ten jezyk polski wyszedl, ciezko zrozumiec co piszecie :))

! Odpowiedz
0 3 tindala odpowiada khh

taka jakaś co nie ma klawiaturki z polskimi znakami diakrytycznymi, albo nie umie ich używać :).
I wyedukowana na nagłówkach nie umie czytać ze zrozumieniem dłuższych zdań.

! Odpowiedz
5 5 khh odpowiada tindala

To nie klawiaturka ma miec polskie znaki, tylko system operacyjny...Moj nie ma, to fakt. Malo tego, niektore litery mam poprzestawiane. Wiem, niewyobrazalne. Ale u doroslego czlowieka normalnie dzialajacy mozg powinien potrafic "wstawic" brakujace znaki. Natomiast "Polska tylko brać , nic w zamian a unia zniszczyła na przemysł , jaki , kto , kiedy . Nasze produkty co kupował cały świat ......każdy je zna ." to nie jest standardowy jezyk polski, moze jakis dialekt? ja w kazdym razie go nie znam :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 25 tindala

Przecież to oczywiste że jeżeli wykształcony na koszt podatnika lekarz chce żyć dostatniej na zachodzie to powinien zwrócić koszty studiów a potem adieu !!. Za te paręset tysięcy które emigrant przed wyjazdem zwróci, będzie można zainstalować lekarza o mniejszych oczekiwaniach. Takie rozwiązanie funkcjonowało za PRL. Po deficytowych kierunkach istniał nakaz pracy ( można było studia spłacić ) i już można było jechać gdzie dusza zapragnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 khh

Tylko gdzie mozna bylo pojechac bez paszportu? Do NRD na dowod w latach 70tych :)

! Odpowiedz
1 5 tindala

Hundert Professoren und das Vaterland ist verloren - Otto von Bismarck . Czyli czasem z nadmiaru rozumu można zgłupieć.

! Odpowiedz
52 27 the_truth

Ja oceniam rzady nie po slowach ale po wskaznikach makroekonomicznych a te dla Polski sa dobre:
1. Wysoki wzrost gospodarczy
2. Niskie bezrobocie
3. Umiarkowana inflacja
4. Umiarkowany deficit budzetowy
wiec ten rzad dostaje ode mnie 4+
ps. przez 8 lat rzadow PO-PSL co osiagnieto to wzrost VAT do 23% i wyslanie ponad 2 miliony Polakow na panszczyzne na Zachod (inaczej bezrobocie byloby 30-40%)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 34 nostsherlock

Niezły trolling, a teraz wracaj do swoich partyjnych pracodawców, bo te twoje 4 punkty są efektem manipulacji statystyką.

! Odpowiedz
22 27 onepropos

Tylko my, tylko my wiemy jak się buduje...
Strzeżcie się pisu nawet gdy niesie dary.

! Odpowiedz
23 36 bangladesznadwisla

wszystko co mówi ten pseudo premier są kłamstwa i bzdety. nie do wiary że można aż tak kłamać

! Odpowiedz
19 22 khh

Stoimy u progu, to prawda, tylko ze tylem.

! Odpowiedz
6 8 bha

Przód się nie sprawdził ... no to mamy teraz tył

! Odpowiedz
2 7 khh odpowiada bha

Czemu sie nie sprawdzil? Trzeba bylo tylko glosowac na wieksze mozliwosci a nie magiczne rozwiazania. Za dwa tygodnie szansa na polobrot :)

! Odpowiedz
8 20 samsza

Największe marnotrawstwo nie wiąże się z wyjazdami, ale odciąganiem (ustawowo zapisanymi obowiązkami) od zadań do których zostali wykształceni. Podobnie z sędziami, którzy na 4 mają 1 asystenta, gdy w normalnych krajach na jednego jest kilku.

! Odpowiedz
3 48 tomitomi

największy mankament naszej gospodarki to ; brak klasy średniej - a właściwie ,jej znikoma ilość !
a , to na niej opierają się gospodarki nowoczesnego świata ,,,
tego nie da się kupić czy zaimportować - to trzeba wyhodować w swoim środowisku ....i tu jest ból ,,,,,

! Odpowiedz
4 5 tygztqbq77n5mg9ercmet

No przecież od mieszania łyżeczką herbata się robi słodsza, a że wcześniej trzeba dosypać cukru to nieistotny szczegół. Dziś wszyscy mieszamy dla dobra Rzeczypospolitej.

! Odpowiedz
3 8 onepropos

nie rozumiem zarzutu ;) przecież partia rządząca hoduje i buduje w swoim środowisku klasę średnią a nawet wyższą.

! Odpowiedz
39 54 dudapomoc

Kłamczuszek znowu nadaje! Na Dolnym Śląsku już wytknięto kłamstewka, teraz czas na Wielkopolskę.

Przypominam, że rządzą już 4 lata. Jak wygląda służba zdrowia, edukacja, wymiar sprawiedliwości, system emerytalny, dług publiczny, polski pieniądz, inwestycje - niech sobie każdy odpowie we własnym sumieniu czy redystrybucja aka 500+ jest tego warta?

Przypominam też, że oprócz 500+ są inne zapomogi, w sumie to teraz da się nieźle żyć z samego socjalu - frajerami są ci co pracują na to wszystko, nie dziwię się że wyjeżdżają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 55 okazjonalny

PIS-owi jedna rzecz wyszła bezapelacyjnie przez te 4 ostatnie lata.
To stworzenie partyjnej elity stojącej ponad prawem.

! Odpowiedz
24 18 potiomkin

Jeśli ktoś myśli, że polskie wykształcenie ma jakąkolwiek wartość np. w Niemczech albo Skandynawii, to jest w błędzie. Aby pracować w swoim zawodzie, trzeba uzupełniać studia, często je powtarzać. Znam magistrów, którzy aby dostać pracę w Europie, musieli zacząć od zrobienia tamtejszej matury.

! Odpowiedz
30 22 lubi01

Darmo szukać polskiej uczelni w pierwszej setce najlepszych uczelni na świecie.

! Odpowiedz
2 2 apricot odpowiada lubi01

Łódzka Szkoła Filmowa jest w pierwszej dziesiątce najlepszych tego typu uczelni na świecie. Więc nie narzekaj na polskie uczelnie. Nie jest tak źle jak myślisz.

! Odpowiedz
1 28 adrian76

Lekarzy w Polsce jest zdecydowanie za mało. Mam wrażenie, że było to na rękę decydentom z tej grupy - nie byli oni zainteresowani zwiększeniem liczby dostępnych specjalizacji, przez co MZ nie zwiększało liczby miejsc na studiach medycznych. Na dodatek przez lata względnie tolerowana była korupcja i nepotyzm, przez co np. zdolni i ambitni lekarze, ale bez silnych pleców, musieli uciekać na zachód. Teraz jest tak, że system musi premiować tych lekarzy, którzy pracują najwięcej. Rezerwy są niewielkie i zwiększenie finansowania niewiele zmieni, a może wręcz zaszkodzić... niestety.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 31 search

A do tego szykany prokuratorow politycznych, bo prosze sobie wyobrazic co zrobil slynny lekarz Mirosla G , wykonujacy przeszczepy serca po oskarżeniach obecnego szeryfa. A co zrobi lekarz , ktorego szeryf oskarza , bo tatusia mu nie uratowal bo bylo za pozno. Zadny normalny lekarz nie wezmie pod noz prominenta partyjnego PIS a po oskarzeniach wyjedzie gaszac swiatlo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 41 lubi01

Biedna Polska utrzymuje hordę urzędników przyjętych do pracy według klucza partyjnego, większość nic nie robi.
Biedna Polska utrzymuje masę fikcyjnych miejsc pracy dla członków pisowych rodzin w spółkach skarbu Państwa
By zatrzymać lekrzy w Polsce wystarczy zapeswnić konkurencyjne wynagrodzenie, pieniędzy by starczyło z powyższych dwóch punktów i jeszcze sporo... by zostało.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
38 46 marxs

"Stoimy u progu wielkiej szansy budowy państwa dobrobytu, budowy nowego ładu społecznego, w którym solidarność i przedsiębiorczość będą się nawzajem uzupełniać i wzmacniać"-ale po co mówić tak rozwlekle nie lepiej króciutko "BUDUJEMY WENEZUELĘ +"

! Odpowiedz
14 8 grzegorzkubik

To jest dowód na to, że muszą rosnąc zarobki i to grubo. Jeśli ktoś zarabiał 1500 zł to nie spodziewajcie się, że lekarz mógł zarobić dużo więcej.

! Odpowiedz
37 26 ajwaj

MUSZA,
ale nie poprzez rozdawnictwo tego co po masakrze Magdalenki =POPISów&co 30 lat. sie zostalo. Bo chca-obiecali Kaczynskie-Kalsteiny, Morawietzke nawet reszte oddac > 447 itd.
Wrost poprzez drukowanie zlotówki + kredyty to przyspieszone samobójstwo Polski

! Odpowiedz
7 19 dudapomoc

"Polacy powinni zarabiać godnie"

"Nie może być tak, że za tą samą pracę w Polsce płaci się 4 razy mniej"

"Polacy zasługują na godne zarobki"

"Polska jest najważniejsza, a Polacy muszą dobrze zarabiać"


Można tak godzinami wymyślać i oczywiście to prawda, ale jakby dekretem dało się zwiększyć trwale zarobki to nie byłoby biednych krajów. Jak ktoś chce teraz godnie zarabiać, niech aplikuje do Polskiej Fundacji Narodowej, tam zarobki są europejskie ale mam obawy że wakaty poobstawiane na pokolenia w przód :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
43 33 search

Kulejaca sluzba zdrowia wali rowno w rogi w elektorat PIS i nie tylko. Za kilka lat to nie bedzie zadnego mohera rydzykowego co by chcial glosowac na PIS.

! Odpowiedz
43 14 ajwaj

"Bogata Polska wg Kiepskich z PISy po 30 latach Magdalenki POPIS&Co. w tym ostatnie lata sekty, lozy kompradorów PISy:
Np. ONET wlasnie

""Rada rodziców, ubezpieczenie, monitoring, świetlica - z takimi opłatami w publicznych szkołach wielu rodziców już się pogodziło. Co mają jednak zrobić, gdy nauczyciel prosi ich, by dobrowolnie zrzucili się na ksero, skaner, toner czy dywan? Niby nic na siłę, ale odmówić trudno....""
Tylko KONFEDERACJA pozasystemowa, nie umoczona w "robienie..dobrze", okupantom i ich kompradorom, z ciekawym programem (PIT, ZUS itd.) ma szanse duzo zmienic.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/nauka-bezplatna-ale-na-szkolne-ksero-trzeba-sie-zrzucic/g9hv4ky

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
48 50 cowabunga

Na tym zdjęciu widać jak premier obdarza łaską społeczeńśtwo.... Dobrze, że wybory coraz bliżej i skończy się ten cały cyrk.

! Odpowiedz
37 24 krokus12

to pokazuje nasze społeczeństwo ,które w pewnej części mentalnie jest jeszcze w dziewiętnastym wieku jeszcze niedawno całowali księży po dłoniach a teraz głaszczą polityków jak bóstwa

! Odpowiedz
14 41 soloz

Może w końcu czas wprowadzić odpłatne studia? Nie pracujesz w kraju? Zapłacisz 1,5 mln zł i możesz wyjechać...

! Odpowiedz
34 54 drabio

To Polska jest stosunkowo biedna? A jeszcze tydzień temu doganialismy Niemcy.... i cytat:

"stosunkowo biedna Polska, 10, 15 lat temu, zapłaciła za wykształcenie lekarzy dla bogatej Szwecji, bogatych Niemiec, bogatej Francji, wszędzie tam, gdzie ci ludzie wyjechali"

Zapytam ilu lekarzy opuściło PL za rządów PIS? Co zrobili aby ich zatrzymac? Jak protestowali rezydenci to jak zachowała się władzą jak wsparła mlodych lekarzy? To samo zrobili z nauczycielami za 4 lata w kampanii będą mówić o pieniądzach na szkole... OBŁUDA - tyle w temacie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
64 81 khh

A kto krzyczal w sejmie 'niech jada!!'?? On jest albo psychicznie chory, albo nacpany xD Zrobmy tak, zeby 13 pazdziernika on i kartofel zdziwili sie tak, jak jeszcze nigdy przedtem ;)

! Odpowiedz
57 62 pomorzaninm

ciekawe czemu Kłamczynski nie wyjechal ...? bo on nic nie umie !!!

! Odpowiedz
57 39 newsman

to walsnie takich jak on PRL wyksztalcil nie tylko lekarze wyjechali a on został zeby sprzedawac teraz nam propagandę i na nowo pisać historie nie warto zaklinac rzeczywistości Panie Morawiecki WSZYSTKO CO PAN DOSTAL NAJLEPSZEGO TO WYKSZTALCENIE Z PRL U

! Odpowiedz
53 60 michalshk

Dokładnie jak na zdjęciu morawiecki sięga po wasze pieniądze.

! Odpowiedz
8 37 bha

Wszyscy po kolei od 30 lat i więcej sięgają.....

! Odpowiedz
3 39 bha

Cóż - To Nie nowina... Niestety w wielu krajach tak jest już od dawna.Jeśli ludzie nie mają możliwości do w miarę godnego życia ,zarobku,płacy perspektywicznego dalszego rozwoju dla siebie i swoich rodzin wtedy często szukają tego wszystkiego i nie tylko w innym z reguły bogatszym kraju.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.