Premier: Środki z uszczelnienia podatków mogą trafić m.in. na nowe linie metra w stolicy

Środki, które pojawiły się w budżecie, dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, są przeznaczane na wielkie projekty; mogą być przeznaczone także na budowę nowych linii warszawskiego metra - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Szef rządu na wspólnej konferencji prasowej z kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patrykiem Jakim, podkreślił, że Warszawa "potrzebuje gruntownej zmiany" i potrzebuje, żeby "jej gospodarz oglądał ją nie tylko z Placu Bankowego, ale żeby rzeczywiście znał problemy każdej z dzielnic".

Pochwalił też propozycje programowe Jakiego, takie jak stworzenie nad Wisłą tzw. 19. dzielnicy, która miałaby stanowić "największy obszar innowacji w Europie" oraz dot. rozwoju infrastruktury, w tym budowy nowych linii metra.

"Dziś mamy jedną i jedną czwartą linii metra (...) bo nawet nie można powiedzieć że półtorej linii metra" - wskazał Morawiecki, zwracając uwagę, że liczba ta odstaje od innych europejskich metropolii, takich jak: Paryż, Londyn, ale także Budapeszt.

Podkreślił, że środki, które pojawiły się wskutek uszczelnienia polskiego systemu podatkowego, odebrane mafii i przestępcom podatkowym - na rzecz budżetu państwa, są dzisiaj przeznaczane na różne wielkie projekty, takie jak przekop Mierzei Wiślanej, czy budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. "I podobnie, tutaj w przypadku Warszawy, trzecia i czwarta linia metra, tak bardzo potrzebne dla rozładowania korków, dla czystego powietrza" - dodał premier. (PAP)

autorzy: Marceli Sommer, Karol Kostrzewa

msom/ kos/ mrr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 sel

Pewne to jest tylko to ,że jak coś zbudują to na pewno drożej niż PO..

! Odpowiedz
1 1 sel

Przed wyborami obiecywali że będą budować drogi i autostrady i to o połowe taniej niż PO??!!! , a budują tyle co nic , a jak już to dwa razy drożej ?i to w sytuacji gdy cena ropy jest o połowę niższa niż za PO wtedy 150$ a za PiSu 30-80$, a to główny koszt dużych masowych robót :paliwa..
Podobnie PLLOT miał kiedyś problemy jak ropa była dwa razy droższa na świecie a dzisiaj jest o połowę tańsza a bilety i tak droższe i to pomimo większej ilości chętnych do latania, dlatego przetrwał, żaden pis w niczym tu nie pomógł. .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.