Premier: Środki z OFE zostaną przekazane na prywatne Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS

System emerytalny, który proponujemy w sposób ewolucyjny przebudować ma być oparty na trzech filarach; ZUS, PPK i IKE - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Uczestnicy OFE będą mogli przekazać środki z OFE na IKE lub do ZUS. Transfer do IKE będzie opcją domyślną, ale zostanie pobrana opłata przekształceniowa.

(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

"Chcemy uporządkować system emerytalny, który jest kluczową częścią w obszarze bezpieczeństwa finansowego (...) Polaków na lata emerytury" - zapewnił premier podczas konferencji. Premier zwrócił uwagę, że podstawową bolączką w Polsce jest "brak zdolności do tworzenia oszczędności, oszczędności na późne lata życia, oszczędności na przedsięwzięcia infrastrukturalne, oszczędności Polaków, które służą całej gospodarce". 

Według szefa rządu propozycja zmian w systemie emerytalnym ma odpowiadać na taką "bolączkę". Morawiecki poinformował, że system emerytalny ma być "ewolucyjnie przebudowany" i być oparty na trzech filarach - na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS); na Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE).

Przed reformą Po reformie
Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE) Otwarty Fundusz Inwestycyjny (FIO)
Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE) Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI)
Rachunek Uczestnika OFE Indywidualne Konto Emerytalne
Minimalne progi inwestycji w akcje Zmniejszające się w długim okresie minimalne progi inwestycji w akcje celem ochrony wartości środków
Wpłaty 2,92% składki emerytalnej do OFE oraz tzw. suwak Brak wpłat do OFE ze składki i brak tzw. suwaka, wpłaty dobrowolnie na IKE
Opodatkowanie z OFE przy wypłacie emerytury Opłata przekształceniowa w postaci ryczałtu 15% (przekazanego do ZUS), rozpłożona na 2 lata
Brak możliwości wypłaty przez ZUS w postaci emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego Wpłata jednorazowa lub w ratach po osiągnięciu wieku emerytalnego bez podatku

Premier wyjaśnił, że środki z Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) (jest ich ok. 162 mld zł) byłyby przypisane do emerytalnego konta blisko 16 mln Polaków. Polacy będą mieli wolny wybór, gdzie ulokować pieniądze z OFE - czy przenieść je na Indywidualne Konta Emerytalne, czy do ZUS - oświadczył premier.

Transferowi do IKE będzie towarzyszyć pobranie opłaty przekształceniowej. "W momencie przekazania do IKE będzie zastosowana opłata przekształceniowa, by była zachowana sprawiedliwość. Jeżeli są wypłacane środki przez ZUS - dzisiejsze emerytury - one są obciążone 18-proc. podatkiem, a dla niektórych 32 proc. (...) Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane" - powiedział premier.

Jak podkreślił Morawiecki, rząd w swoim modelu, domyślnie, zakłada, że obywatele będą chcieli pozostawić te pieniądze w IKE. Model zakłada - jak podkreślił - że od pieniędzy pozostawianych w IKE pobrana zostanie "opłata przekształceniowa", jako element "zachowania sprawiedliwości". Emerytury z ZUS są opodatkowane, pieniądze z IKE nie, więc bez tej opłaty środki z IKE byłyby uprzywilejowane - tłumaczył szef rządu. Dodał, że opłata przekształceniowa ma wynieść 15 proc. zgromadzonych oszczędności w OFE. 

Po osiągnięciu wieku emerytalnego z pieniędzy z IKE będzie można skorzystać w sposób dowolny, tak jak ze swoich własnych pieniędzy, tak jak formułowano to 20 lat temu. Pamiętajmy, że są to środki na dodatkowe zabezpieczenie emerytalne, czyli na podniesienie tego jaka jest emerytura względem ostatniej płacy przed przejściem na emeryturę. Zależy nam na tym, żeby przez dywersyfikację źródeł pochodzenia pieniędzy, emerytury były wyższe - mówił Morawiecki. IKE i PPK mają je podwyższać - mówił szef rządu.

Środki z OFE (przeniesione na IKE - PAP) będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku, po osiągnięciu wieku emerytalnego - poinformowała na Twitterze Kancelaria Premiera. Jak dodała KPRM, jest to zgodne "z pierwotnymi celami reformy z 1999 r."

"Propozycja reformy OFE to propozycja dla tych, którzy zdecydują się przesunąć środki do ZUS-u, ale także dla tych którzy się nie zdecydują przesunąć środków do ZUS, tylko będą chcieli je mieć na indywidualnych kontach emerytalnych, bądź na PPK. Będą to środki przypisane do tych 15,8 mln obywateli (...). Polacy mieli będą wolny wybór, czy przenieść środki na IKE, czy do ZUS-u" - powiedział premier. "100 proc. środków z OFE przekazujemy na prywatne indywidualne konta emerytalne uczestników OFE. Środki te w 100 proc. będą prywatne i dziedziczone" - dodał. Zdaniem Mateusza Morawieckiego jest to "najlepsza i najbardziej korzystna ze wszystkich prywatyzacji, jakie się zdarzyły po 1989 r.".

Premier dodał: "dzisiaj dokonujemy prywatyzacji, gdzie zakumulowane środki przekazujemy obywatelom". Zaznaczył, że prywatyzacja "oddająca Polakom ich wypracowany kapitał (...) jest prywatyzacją sprawiedliwą". Premier zaznaczył, że jego rząd naprawił finanse publiczne". "Dlatego robimy dziś tę zmianę, bo jest możliwa ona dzięki uszczelnieniu systemu finansowego" - wskazał. 

Premier zapowiedział przekształcenie OFE „w taki sposób, żeby nikt już nigdy w przyszłości nie mógł sięgnąć po te środki”. "Jest to de facto sprywatyzowanie tych środków i odcięcie tych wątpliwości” – dodał premier. Zaznaczył przy tym, że będzie to zrobione w taki sposób, żeby „nie zachwiać stabilnością rynków, giełdy i szerzej rynku finansowego”.

"OFE to dzisiaj inwestycja, która w ogromnym stopniu została uplasowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ze 163 mld zł około 127 mld zł ulokowane zostało w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. To oznacza, że wszelkie zmiany, które mogą się zadziać w obszarze OFE, muszą być robione bardzo ostrożnie, bardzo delikatnie. (...) Nie możemy zachwiać stabilnością rynków, stabilnością giełdy, czy szerzej rynku finansowego" - powiedział Morawiecki.

Dietl: Idealny moment na prywatyzację środków z OFE

Wraz z nastaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) sytuację dotyczącą OFE trzeba rozwiązać - powiedział w wywiadzie prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl. Dodał, że najgorsza dla rynku jest niepewność.

"Dziś chcemy odbudować zaufanie Polaków do systemu emerytalnego. Państwo musi charakteryzować się ciągłością działania. My naprawiamy błędy naszych poprzedników i sięgamy do obietnic naszych zamierzchłych poprzedników z lat 1999-2000, czyli z czasu tworzenia OFE. Chcemy deklaracje składane 20 lat temu w największym możliwym stopniu, nienaruszającym stabilności rynku finansowego, chcemy je wypełnić" - stwierdził Morawiecki. 

„Trzeba przypomnieć jaka jest historia tych środków. Premier Tusk w 2013 roku powiedział do obywateli: to nie są wasze pieniądze. Dwa lata później Trybunał Konstytucyjny, pod przewodnictwem Andrzeja Rzeplińskiego potwierdził, że są to środki publiczne. Ja mówię o ich przekazaniu społeczeństwu, czyli mówię o przekazaniu na indywidualne konta emerytalne. Chodzi więc de facto o sprywatyzowanie tych środków, a więc i odcięcie tych wątpliwości” – stwierdził premier.

„Dziś chcemy naprawić błędy poprzedników i odbudować zaufanie Polaków do systemu emerytalnego. Więc my naprawiamy błędy naszych poprzedników. W tym także błędy z czasów tworzenia OFE. Chcemy wypełnić te deklaracje sprzed 20 lat” – dodał premier.

Zakładamy, że w maju projekt ustawy ws. zmian w OFE skierujemy do konsultacji społecznych – zapowiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Formalne przekształcenie OFE w IKE nastąpiłoby w styczniu 2020 roku – dodał.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo środków przenoszonych z OFE do ZUS lub na Indywidualne Kontra Emerytalne - powiedział PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Prezes podkreślił, że zarówno w pierwszym jak i drugim wariancie warunek bezpieczeństwa jest spełniony. Wyraził też nadzieję, że większość Polaków skorzysta z opcji przeniesienia pieniędzy na IKE. Zaznaczył przy tym, że w tym wariancie "nie ma ryzyka wyprzedaży akcji na giełdzie", ponieważ zapobiegać temu ma wprowadzenie tzw. minimalnych progów zaangażowania, które co roku będą zmniejszane o ok. 2,5 proc. Ma to - jak podkreślił - zapobiec spadkowi cen akcji notowanych spółek i zmniejszeniu oszczędności.

Dodał również, że w wariancie ZUS również istnieje mechanizm równoważący rynek kapitałowy, ponieważ "aktywa w formie akcji, które są teraz w OFE trafią do Funduszu Rezerwy Emerytalnej. A to - jak mówił - "oznacza, że nie będą musiały być od razu spieniężane". Przypomniał, że 78 proc. aktywów zgromadzonych w OFE to akcje, depozyty bankowe to ok. 6 proc.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pozytywnie ocenia przedstawioną przez rząd inicjatywę przeniesienia aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) na prywatne, indywidualne konta emerytalne - poinformowała komisja w komunikacie.

W opinii UKNF projektowana operacja przełoży się na zwiększenie zaufania wśród uczestników rynku finansowego, zarówno instytucjonalnych, jak i prywatnych. Przeniesienie aktywów z rachunków w OFE na prywatne, indywidualne konta emerytalne - zdaniem komisji - będzie miało stymulujący wpływ na polski rynek kapitałowy.

"Jest to korzystne rozwiązanie dla budowania długoterminowych oszczędności społeczeństwa i tym samym zabezpieczenia przyszłych potrzeb emerytalnych obywateli. Realizacja tego projektu będzie w bezpieczny sposób prowadzić do mobilizacji oszczędności prywatnych i wzmocnienia finansowania przedsiębiorstw" – ocenił w komunikacie Rafał Mikusiński, zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

Źródło: Bankier24
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 6 ziom80

Mi zostały jakieś 23 500 zł w OFE i chce , żeby ta kasa wróciła do ZUS . Nie dam hienom zarobić 15% .

! Odpowiedz
6 15 pis_po_jedno_zlo

Czyli reforma OFE wygląda póki co tak: Tusk: mnożnik 0,5. Morawiecki: 0,5 - (0,5X0,25) [na Fundusz Rezerwy Demograficznej] i dalej 0,375*0,85 [15% podatek], zostaje niecałe 32%. Te 32% przejdzie do jakiejś pseudo zarządzającej państwowej korporacji zwanej Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych i trzeba będzie to jakoś legalnie okraść. Moje propozycje to stała roczna opłata 5% za zarządzanie niezależnie od wyników i wypłata dywidendy do Skarbu Państwa. Osoby poniżej 60 lat nie zobaczą żadnych środków;) Osobom, które przechodzą niedługo na emeryturę na pewno opłaca się przejść do IKE, bo uda się im coś odzyskać. Dla osób młodych OFE, IKE, PPK, ZUS i co tam jeszcze wymyślą nie ma żadnego znaczenia, ponieważ wszystko zostanie dokładnie wyczyszczone, a każdemu niezależnie od wielkości wpłaconych składek będzie przysługiwała jakaś głodowa solidarna emerytura, pewnie odpowiednik 1000zł przed opodatkowaniem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 17 anna_domagalczyk

Czy ta operacja i IKE nie przypominają polisolokat? Na początku potrącana opłata wstępna (jak w polisolokatach GBN), potem nie można pobrać tych pieniędzy do wieku emerytalnego, niezależnie od tego czy i jak będą zarabiać zarządzający, a na koniec wypłata kwoty, która została po trafionych i nietrafionych inwestycjach. Ciekawe, czy z tego jeszcze potrącą podatek od zysów kapitałowych i jaka będzie opłata likwidacyjna od jednorazowej wypłaty (kto wie, jakie będą przepisy do czasu ewentualnej wypłaty). Z polsolokatami przynajmniej można było pojść do sądu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 35 trybuch

Tak zastanawiałem się dlaczego w ostatnim okresie na forum Bankiera jest aż tyle PiStroli no i mam odpowiedz. PiStrole teraz będą udowadniać jaki to PiS jest dobry dla ludzi okradając ich, a PO złe. Według mnie raz okradło PO a po raz drugi PiS i społeczeństwo jednych i drugich powinno pognać i skierować na śmietnik historii.

! Odpowiedz
6 20 zzibi2

Każda wypłata jest opodatkowana, potem cześć z tego co zostanie jest przekazywane do OFE - więc gdzie ta sprawiedliwości? To ze ZUS obecnie ma opodatkowane emerytury nie oznacza że będzie je miał opodatkowane za 10 lat, tak samo jak nie oznacza że IKE nie zostanie opodatkowane przy wypłacie kolejną "daniną" powiedzmy 20%

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 30 pull_up_terrain_ahead

Gdzie jesteście wyznawcy dobrej zmiany? Dalej kochacie swoich panów?

! Odpowiedz
7 5 jaksa

Witam.

Czegoś tu nie rozumiem. Jeżeli te miliardy są w akcjach spółek z GPW. A chcą dać każdemu średnio po 10 tys. To muszą te akcje sprzedać ? Czy np. mi dopiszą do konta IKE 250 akcji np PKO BP ( 10 000 / 40 zł = 250 akcji) . Jak nie spowodują spadków na GPW sprzedając duże pakiety spółek z giełdy ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 8 modulometer

będą wyprzedawać zagraniczne akcje i umarzać obligacje skarbowe - taki myk. Problem pojawi się jak kilka milionów Polaków zapragnie pozbyć się dobrodziejstwa OFE przenosąc się w całości do ZUS. Wtedy bedzie katastrofa. Bardzo prawdopodobna zresztą bo przeciętny Polak jak słyszy ze zostanie ostrzyżony na 15% to pobiegnie do ZUS.

! Odpowiedz
1 4 niewygodne_pytania

Moim zdaniem może to wyglądać tak:
1) Trzeba będzie założyć "nowe" IKE, bo zasady funkcjonowania dotychczasowych IKE nijak się mają do założeń nowego IKE (przede wszystkim niemożność wypłaty z IKE przed osiągnięciem wieku emerytalnego - teraz ze "starego" IKE możesz wypłacić w każdej chwili)
2) Na rachunku "nowego" IKE zapiszą Ci gotówkę, a nie cząstkę Twojego OFE odzwierciedlającą strukturę aktywów (to byłby absurd), a Twoje aktywa z OFE wniosą do państwowego funduszu np. Funduszu Rezerwy Demograficznej lub Polskiego Funduszu Rozwoju lub innego, aby z niego czerpać środki na różne socjale plus (czyli sypać akcjami na GPW) LUB TEŻ na rachunku "nowego" IKE zapiszą Ci jednostki uczestnictwa w jakimś państwowym funduszu lub funduszu będącym własnością Skarbu Państwa (np. PZU), do którego przeniesione zostaną aktywa OFE. Taki fundusz będzie działał pod dyktando magika Pinokia i dewelopera z Nowogrodzkiej i zasilał ich wiekopomne "inwestycje", a Ty nie będziesz mógł nic zrobić z tymi jednostkami uczestnictwa, bo przecież nie będzie można wypłacić środków ani np. sprzedać j.u. i zamienić ich na coś innego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 22 search

Ludzie sa tak glupi ze w to wierza Chucka Morisa a poza tym miska ryzu i mamy wzrost.

! Odpowiedz
6 26 search

z czajnika do czajnika przelewamy wode i robimy sobie kawe tak to wyglada

! Odpowiedz
12 49 tommytommy

Morawiecki tyle pitolił, że PO okradło polaków z oszczędności więc postanowił ich okraść drugi raz. Ten pieprzony księgowy za przepisanie wartości z jednej tabelki do drugiej bierze 15%.

! Odpowiedz
4 26 nostsherlock

Na szybko przed wyborami 15% do koryta, po wyborach coś wymyślą, następną aferę finansową albo nowy podatek (którego nie wolno będzie nazywać podatkiem, tylko "daniną" najlepiej solidarnościową)

! Odpowiedz
8 37 przemec

Jakim prawem pis kradnie 15%? Kto na to zapracować?

! Odpowiedz
5 26 kimdzongtusk

Grunwald wita i pozdrawia. Żaden powazny kapitał, a już na pewno zagraniczny, nie tknie naszej GPW nawet kijem .

! Odpowiedz
6 63 trooper

Za co te 15% 'opłaty' ja się pytam, za co???

! Odpowiedz
2 1 pis_po_jedno_zlo

Pis odpowiada: "Ciekawość to pierwszy stopień do piekła!". Także przestań myśleć i do kościoła na mszę odmówić 10 zdrowasiek!

! Odpowiedz
19 18 1960

Tak powinno byc zrobione na samym poczatku , ale byl " opor materii " . Czytaj zlodziei .

! Odpowiedz
5 41 luceratan

"to będą Wasze pieniądze!"
lud nie wierzy
dlaczego? XD

! Odpowiedz
11 44 aleks__

Ja nie rozumiem po co PIS coś takiego robi.

Przecież takim ruchem traci więcej głosów niż zyskał na tej "piątce Kaczyńskiego", której nikt nie oczekiwał i wcale nie była potrzebna. Czy oni nie mają żadnych mądrych doradców? Czy to partia politycznych samobójców. Bo na to w tej chwili wygląda.

Równie głupim ruchem była podwyżka 1000 zł dla policjantów - Teraz mają na głowie nauczycieli a potem cała administracja zwali im się na głowę. A wystarczyło wszystkim solidarnie dać 5% podwyżki i byłby spokój.

A już numer z krowami i świniami podczas strajku nauczycieli to himalaje głupoty.

Następna bzdura to 13 - tka dla emerytów ( wszystkich emerytów również dla sb-ków i ub-ków i tych którzy mają bardzo wysokie emerytury. )

Róbcie tak dalej a PO nie będzie się z Wami tak cackać jak wy a nimi.Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 36 search

Jestes w bladzie, na konflikcie z nauczycielmi poparcie skoczylo do 43%, dlaczego bo wiekszosc nie popiera 18h pracy nauczyciela , wysyla na dodatkowe korki bo widzi jakosc i miernote. To tak generalnie nie obrazajac nauczycieli z pasji ktorych pewnie jest max 5%. Wiec w OFE, starszych dziadow jest wiecej niz mlodych, staremu kaczynskiemu, maciarewiczowi, pawlowicz nie zalezy oni nic nie maja a sowite emeryturki z ZUS, 40 latkowie straca ale ich jest mniej a za to armia moherow ruszy na wybory.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 19 aleks__ odpowiada search

Ok to ja Tobie powiem jak będzie wyglądał scenariusz.

Strajk nauczycieli to wiadomo - wieka hucpa to nawet dziecko widzi. Oni zasługują na obniżkę pensji a nie podwyżkę.

Inwestycje leżą, PKB jest pompowany sztucznie na konsumpcji i boomie w budowlance. Poza tym w Polskiej gospodarce nic się nie zmieniło przez ostatnie 4 lata.
Jak deficyt wzrośnie powyżej 3% PKB ( dewaluacja złotego, wzrost kosztów długu, procedura nadmiernego deficytu UE, drożyzna w sklepach i zubożenie), to nic ich nie uratuje. Znikną szybciej niż AWS.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 search odpowiada aleks__

Ale ja sie ztoba zgadzam, a blaszane markety to nie gospodarka. Biedroneczki, dino , stokrotki rosna jak grzyby po deszczu, a dlaczego bo rzad sypie kasa, ale tak sie nie da i kazdy pracujacy co rozsadnie wydaje kase wie ze na kreske , karte kredytowa dlugo nie pociagnie.

! Odpowiedz
6 25 search

dzis ci co maja kase w IKE dowiedzieli sie ze kase dostana gdy skoncza 65 lat, ufff dobrze ze zlikwidowalem

! Odpowiedz
4 44 _jasko

3 tygodnie temu środki na OFE były nasze.
2 tygodnie temu miały trafić na nasze IKE.
1 tydzień temu 75% dla nas 25% na fundusz demograficzny.
Dziś całość na ZUS, albo 85% dla nas.
Ile zostanie dla nas za tydzień?

! Odpowiedz
0 31 trooper odpowiada _jasko

zanim przejdziesz na emeryturę, to uwierz, już nic nie zostanie, więc nie ma co nawet na ten temat rozprawiać. temat zamknąć i tyle.

! Odpowiedz
3 36 samsza

W sytuacji wprowadzania stałych 13-tek dla starych emerytów, opowiadanie o wprowadzaniu opłat dla nowych emerytur jako "sprawiedliwości" to wyraz ...? Świerzbią rączki...

! Odpowiedz
3 24 _jasko

Musimy zaufać Partii.

! Odpowiedz
1 8 newsman

ten kto będzie chciał sprzedać to dopiero po 65 roku jak do zusu przeniesie to będzie zero jak IKE to 15 procent skarb państwa zabierze i w tym momencie 120 mld złotych w akcjach teraz , ale nikt nie wie ile będzie to jak wszyscy rzuca sie zeby jesprzedac i będą to akcje funduszy a nie żadne pieniadze

! Odpowiedz
4 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 8 raf2004

Czy będzie można mieć 2 IKE ?

! Odpowiedz
0 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 51 aleks__

Bogactwo nie bierze się z nikąd a już napewno nie z rozdawnictwa. No to znaleźli sobie już źródełko na sfinansowanie przygłupiego programu rozdawnictwa 500+ przynajmniej na pół roku.

Zapomnijcie wogóle o tych pieniądzach które macie w OFE . tusk zabrał 50%, krzywousty będzie zabierał na raty - na poczatek 15%. Moim zdaniem do 3 lat wyczyszczą OFE do ZERA. A jak braknie to podwyżka VAT, kataster + ewentualnie inne parapodatki.

Za ten cały socjal ktoś musi zapłacić. Przykre tylko , dostają to bogaci lekarze informatycy itd. a cierpieć będą biedniejsi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 21 _jasko

Tusk całość środków z OFE przeniósł na indywidualne konta w ZUS.

Dla nas przestały być dziedziczone, dla rządu i UE przestały papierkowo figurować jako dług państwa (mimo, że długiem pozostały)

! Odpowiedz
3 27 kaczka-po-smolensku

tak będzie vat katastraly większy socjalizm i zamordyzm przy uciesze mas pracujących

! Odpowiedz
2 19 _jasko odpowiada kaczka-po-smolensku

Właśnie - ku uciesze mas. Zapewne sprawdzili/wykalkulowali, że "środki" w OFE ma przede wszystkim gorszy sort.

! Odpowiedz
6 43 open_mind

To zwykły ordynarny podstęp, świadczący o beznadziei finansów państwa i w obawie przygarnięcia całych OFE „nierząd” zadowoli się podatkiem ! Oczywiście prosty lud pójdzie na to. Zresztą nie ma innego wyjścia. A kasa z czasem się zdewaluuje i nie zostanie nic.

! Odpowiedz
7 39 pc1974

Banda Dilingera przy tym co robi historyk Morawiecki to byli Robin Hoodzi. Oni ne znają żadnych granic okradania nas. Jestem zszokowany tym 15%. To jest rozbój!!!

! Odpowiedz
1 30 _jasko

Rywin jak przyszedł do Michnika, to żądał 5% i za to poszedł siedzieć.....

! Odpowiedz
10 15 marek11311

myślę, że opłata 15% jest OK tylko wtedy jeżeli odda się narzucone prowizje za te lata gdy pieniądze były w OFE i jeżeli OFE wypracowało zysk mniejszy niż oprocentowanie w ZUS. Jeżeli OFE wypracowało zysk większy niż ZUS to można by te zyski obciąć odejmując 15% ale nie więcej niż do zysków z ZUS. Inaczej to karuzela z zabieraniem pieniędzy z emerytur nie ma końca

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 raf2004

A co to jest "oprocentowanie w ZUS" ???

! Odpowiedz
5 44 oloch

"Jakby tu wyciągnąć chociaż 15% z OFE...?... AHA...!!!... "

! Odpowiedz
6 64 marianpazdzioch

Cały miesiąc myśleli jak "usprawiedliwić" tę kradzież.

! Odpowiedz
11 81 onurb

To już są jakieś Himalaje absurdu, chamstwa i złodziejstwa! Jakie 15%? Za co? Historyk, który szybko nauczył się jak okradać ludzi. Tusk jak zabierał z OFE to zabrał 1:1, a bankster chce jeszcze 15%. Za chwilę będzie chciał mnie okradać poprzez PPK i jeszcze dobrowolnie mnie tam zapisze. Ewidentnie widać, że w kasie państwa nie ma pieniędzy na te wszystkie dziadowskie programy PiS, więc trzeba okradać ludzi wmawiając im, że coś się im daje. Ciemny elektorat to kupi. Ja tego nie kupuję! Panie Morawiecki niech pan zabiera swoje bansterskie łapska od moich pieniędzy!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 16 marxs

ja bym go skazał na 10 lat przymusowego po 12 godzin dziennie studiowania pałerpojnta

! Odpowiedz
2 35 kimdzongtusk

To co ? lecim z WIG20 na Grunwald ?

! Odpowiedz
1 13 _jasko

No, żeby się nie okazało, że zatrzymamy skośnookich po Legnicą....

! Odpowiedz
4 52 jan-kowalski

Pomysły generalnie ok..
Rozumiem też opłatę manipulacyjną (nomen omen) na poziomie 1-2 może nawet 5% - ktoś za te przeksięgowania, przesyłanie informacji do zainteresowanych itd. musi zapłacić. Ale 15% ???
To nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością, bo przecież - jak rozumiem - ma być wybór między IKE a ZUS, więc jak ktoś się decyduje na ZUS (myśląc pewnie, że to pewniejsze rozwiązanie), to chyba świadomie, że przy wypłacie potrącony zostanie mu podatek dochodowy (notabene opodatkowanie emerytur to skandal...).
I skąd wiadomo, że za 10-20-30 lat (gdy będzie wypłacana emerytura) dolna stawka PIT będzie wynosić nadal 18% (17% od 2020 r.). A jak będzie wynosić 5% (daj Boże!), to w ramach "wyrównania i sprawiedliwości" ówczesny, miłościwie panujący nam rząd RP odda różnicę? (tak tylko pytam...)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 35 jerloz210935

Jedyny ratunek w Unii,że przyjmie dla całej Unii rozwiązania bo naszym rządzącym ciągle mało,
trzeba niszczyć inteligencję,

! Odpowiedz
9 63 parzystokopytny

Cóż, wszystkie "reformy" służą jednemu celowi:
Raz zdobytej władzy nie oddamy

! Odpowiedz
8 72 blady_rumun

Jeszcze jeden kwiatek za PAP:
"Środki z OFE (przeniesione na IKE - PAP) będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku, po osiągnięciu wieku emerytalnego - poinformowała na Twitterze Kancelaria Premiera.
Jak dodała KPRM, jest to zgodne "z pierwotnymi celami reformy z 1999 r."

To są jakieś żarty. Rozmontowali cały system, który powstał w 99 po reformie a dzisiejsze niekorzystne zmiany argumentują założenia systemu, który rozwalili.
To MIŚ 2.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
35 100 smallsaver

No to już wiadomo z czego będzie sfinansowana piątka Kaczyńskiego. A gdzie słynne pisowskie "Wystarczy nie kraść"?

! Odpowiedz
0 4 pis_po_jedno_zlo

Oni krzyczeli, że wystarczy nie kraść, ale przecież nie mówili, że nie będą kradli, jak zwykle suweren niczego nie rozumie.

! Odpowiedz
35 99 mith21

Tylko dlaczego ja mam płacić za nieudolność PiS? Dlaczego PiS wymusza na mnie "pobranie opłaty przekształceniowej"? Przecież to rabunek w biały dzień!

! Odpowiedz
24 68 trooper

OFE, ZUS i IKE. I tak do obsługi emerytur mamy 3 różne ciała administracyjne z zapewne bezsensownie drogą i nieefektywną obsługą, ale za to utrzymujących tysiące urzędasów i przyjacielów partii przy korycie.

! Odpowiedz
33 87 zenonn

Złodzieje!Złodzieje!Złodzieje!

! Odpowiedz
31 64 zenonn

Przekaże po wzieciu haraczu
Mitoman kłamczuszek natychmiast powinien wyleciec na zbity pysk. Bredzi o spraweidliwości
Ile zarabia? Należy zabrać mu wypłatę i rozdać na kartoffel plus

! Odpowiedz
0 12 _jasko

Komuniści i złodzieje....

! Odpowiedz
27 81 specjalnie_zarejestrowany2

Nie dość że wyd.mają ludzi z kasy to jeszcze każą dopłacić 15%. Morawiecki mistrz!

! Odpowiedz
2 20 _jasko

W końcu "banksterka" wyszła z worka.

! Odpowiedz
30 77 modulometer

I co POlacy ... Znów boli d..pa od dymania? Znów nas dymają. Tym razem chca sobie załatać dziure w budżecie kradzieżą 15 z OFE i przerzuceniem jej do FUS co zwolni rząd ze składek na ten fundusz.
Te 15% pogrzebie te wszystki IKE i PPK bo przeciętny Polak poleci do ZUS skoro chcą mu ukraść 15%. I nie jest to żadne wyrównanie szans podatkowych tylko zwykła kradzież. Skoro miałoby yc wyrównani szans to oczekiwałbym też aby srodki w ZUS były indeksowane wskaźnikiem WIG tak samo jak te pozostające na IKE.
Słowem... Złodziej zawsze zostanie złodziejem. naobiecywali, a teraz usłyszeliśmy najgorszą opcję w której rząd kradnie 15% na własne potrzeby. Za Tuska wszystko co zabrał poszło na indywidualne konta w ZUS. Tu nie ma o tym mowy. Kradną 15% na rozdawanie kiełbasy wyborczej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 63 misafi

Tłumacząc na ludzki. Na początku zabierzemy wam 15% udając, że coś wam dajemy. A potem z czasem będziemy po kawałku zabierać też to co wam zostanie. Bo zanim dożyjecie do emerytury i możliwości wypłaty tej kasy, to już na tych kontach nic nie będzie. Jak można wprowadzić 15% opłaty na początek to co stoi na przeszkodzie aby potem wprowadzić np. 10% roczną opłatę za to, że mamy taki wspaniały rząd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
79 24 artur17

Sonda: Zus zielone IKE czerwone

! Odpowiedz
24 64 tami80

Gdzie zasada zaufania do Panstwa. Ja już podjąłem decyzję, że chcę zostać w OFE. Jeśli chcą to nazwać IKE, to OK, ale czemu z własnej kieszenie mam dołożyć 15%???

! Odpowiedz
6 53 search

A widzisz 4 lata temu nie doczytales co bylo w wymachiwanej niebieskiej teczce jednej baby obcietej na chlopa. to do kogo. a poza tym ta kaska beda zarzadzc uczciwi polacy, patrioci o wysokich standardach moralnych ze stajni sentora ze skok czy glapcia

! Odpowiedz
4 39 milos2015

Rozumiem, że przekażą mi środki w akcjach na IKE i sam będę sobie mógł nim zarządzać? Nie mam zamiaru powierzać zarządzania pseudo-specjalistom z ZUS.

! Odpowiedz
1 27 artur17

Sam podatek przekształceniowy to 24 mld zł. OFE mają gotówki 10 mld Część środków pójdzie do ZUS, znowu gotówka, a pozostałe śrdki w akcje: co roku -2,5% obecnego stanu procentowego aktywów. Czyli W tym roku podaż około 15-20 mld, póżniej minimum ok 3 mld rocznie

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 66 eltomasso

Dwa razy podpisywalem ze chce zostac w OFE. Czy moje wybory maja jakiekolwiek znaczenie? I tak nikt tego nie respektuje i tu zupelnie bez znaczenia czy jest to PiS czy PO. Smutne.

! Odpowiedz
4 73 blady_rumun

Dziwne, że rząd zakłada w swoim modelu pozostawienie tych środków w IKE.
Przecież pozostawienie ich w IKE będzie opodatkowane stawką ryczałtową 15% - i z tego co czytałem na innym portalu nie pobraną z tych środków tylko z własnej kieszeni. Poza ty wprowadza się jednocześnie zakaz ich wypłaty do emerytury. Jeśli tak wygląda mechanizm przejścia większość ludzi zdecyduje się na przelew do ZUS.
Czyli zamiast nam zabrać stworzone zostaną takie mechanizmy, żebyśmy sami oddali.
Wstyd mi, że żyję w takim kraju.
Nie mam już zaufania do żadnej instytucji tego kraju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
57 14 artur17

W IKE zostanie pewno 20%, każdy woli bezpieczniejszą emerturę z ZUS niż 5 zł z IKE.

! Odpowiedz
2 62 trooper

Nie każdy. Ja np nie wolę. Emeryturę z państwa tak czy siak dostaniesz w przyszłości, reguły zmienią się jeszcze 10 razy, szczególnie jesśli jesteś jeszcze w miarę młody. W Europie jest dążenie do ujednolicania emerytur, ta sama kwota niezależnie od składek. Polsk pewnie też podąży tą ścieżką za jakiś czas. To co sam odłożysz jest Twoje (chyba, że znów znacjonalizują)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 trollmaster odpowiada trooper

ta sama kwota niezależnie od składki? podaj przykład tego cudu ekonomicznego.
W UK masz małą emeryturę państwową, ale kwota składki też jest mała - dla każdego.

! Odpowiedz
0 12 _jasko odpowiada trollmaster

W UK, przy tak wysokiej wolnej kwocie wolnej od podatku (rewaloryzowanej), stać pracownika na indywidualne ubezpieczenie lub odłożenie środków w banku.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,81% 58 371,53
2019-11-19 15:48:00
WIG20 -1,04% 2 206,74
2019-11-19 16:03:45
WIG30 -0,87% 2 509,48
2019-11-19 16:03:00
MWIG40 -0,15% 3 792,08
2019-11-19 15:48:45
DAX 0,41% 13 261,32
2019-11-19 16:03:00
NASDAQ 0,04% 8 553,24
2019-11-19 16:03:00
SP500 -0,06% 3 120,30
2019-11-19 16:03:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.