Premier: Środki z OFE trafią na indywidualne konta

Środki z OFE zostaną przekazane na indywidualne konta, a szczegóły planu rządu ws. przyszłości OFE zostaną przedstawione w trakcie popołudniowej konferencji prasowej - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

"Chcemy dzisiaj przedstawić już bardzo konkretny plan, w jaki sposób środki z OFE powinny być przekazane na indywidualne konta, czyli zgodnie z tym, co wcześniej mówiliśmy - budowa wielkiego programu oszczędności, w tym oszczędności emerytalnych, składających się z dwóch podfilarów: Pracowniczych Planów Kapitałowych i właśnie OFE, dzisiaj ujrzy swój drugi akord" - mówił Morawiecki.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w poniedziałek, że o godz. 14.20 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem premiera.

Wcześniej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział, że w ciągu najbliższych godzin przedstawiony zostanie projekt rządu dotyczący OFE.

Premier Mateusz Morawiecki niedawno na łamach "Rzeczpospolitej" ogłosił powrót do koncepcji przekształcenia OFE i prywatyzacji zgromadzonych w nich środków poprzez przekazania ich na indywidualne konta emerytalne. Decyzje w tej sprawie miały być ogłoszone w najbliższych miesiącach.

Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji, w rządzie trwają prace nad dwiema koncepcjami. Pierwsza zakłada, że - tak jak planowano wcześniej - na indywidualne konta emerytalne miałoby trafić 75 proc. zgromadzonych tam środków, a 25 proc. zasiliłoby Fundusz Rezerwy Demograficznej. Drugi pomysł, o którym pisał "Super Express" zakłada przekazanie Polakom 100 proc. aktywów zgromadzonych w OFE. 

tus/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 19 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
11 4 modulometer

To PODała po łapach zarządzającym OFE i ograniczyła wysokośc opłat pobieranych od wpłacanej składki do ledwie 1.7%. Wcześniej było nawet 10% !. To co ci zabrali masz dopisane do składek zusowskich a to jaka będziesz miał emeryturę i czy tego nie zabiora to zależy tylko od przyszłych rządów a PIS coraz bardziej przymierza się do emerytur obywatelskich +PPK wiec to co trafiło do ZUS z OFE przy ich pomyśle przepadnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 jaffa odpowiada modulometer

"dopisane do składek zusowskich" to jest różnica bo tych pięniędzy JUŻ nie ma, bo zależą od tego czy w przyszlości ZUS będzie istniał, wg mnie nie a jeżeli już to będzie wyplacal jakies psie pieniądze bo kto ma pracować na te emetury jak dzietność jest znikoma?

! Odpowiedz
2 31 eagleeye

Popieram w 100% . Jedyne czego się doczekałem od OFE to pobierania prowizji bo "zysku tyle co śliny w pysku"

! Odpowiedz
5 28 langdon25

Środki z OFE były na prywatnych kontach - teraz będą na indywidualnych.

! Odpowiedz
8 40 trooper

Środki z OFE zawsze były na indywidualnych kontach, czy nie? Co się niby zmienia?

! Odpowiedz
4 10 modulometer

Z OFE nie mogłeś wypłacić kasy - z IKZE możesz, ale zapewne ulegnie to zmianie bo niekontrolowana wyprzedaż aktywów doprowadzi do efektu odwrotnego do założonego przez pomysłodawców programu PPK.
Przelanie kasy na konta TFI któe beda obsługiwały PPK i te przelane pieniądze z OFE to w praktyce oddanie kontroli nad tą kasą właścicelowi bo zapewne nie bedzie problemu w przenosinach z jednego TFI do drugiego, zmiany funduszu i strategii i wybraniu funduszu który ma najniższe opłaty (jeśli komuś to potrzebne bo dla mnie to fundusz ma zarabiać a jesli zarabia więcej niż konkurencja to i moze pobierać wiecej za taką robotę). W sumie będzie większa konkurencja na rynku.
I to tyle właściwie zmienia bo to ze możliwość masowej wypłaty całości środków zostanie zablokowana to raczej pewne bo mielibyśmy Armageddon na giełdach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 11 mjwhite odpowiada modulometer

Zmieni się to że oprócz kolesi którzy nachapali się na ofe, nachapią się nowi kolesie na ppe.

A scenariusz armagedonu wcale nie jest wykluczony, wtedy zawsze zarabia wąska elita a traci ulica, czyli "nic się nie stanie".

! Odpowiedz
3 5 infinum

niby nic, ale teraz wiadomo, że nie były na prywatnych, a stąd wniosek, że i na indywidualnych nie będą - ot, zapowiedź skoku na OFE

! Odpowiedz
2 11 markust71 odpowiada modulometer

Myślę, że w pierwszej kolejności, wydająć jakiekolwiek opinie, warto by ustalić definitywnie, czy to, co zostanie zabrane z OFE trafi na konta IKE, IKZE czy tzw. "indywidualne konta" w ZUS. O ile w pierwszych dwóch przypadkach można liczyć na jekieś dalsze inwestowanie zgormadzonych fizycznie W OFE środków, tyle że "w locie" zniknie z nich 1/4 zasilając fundusz w 100% kontrolowany przez rządzących (inaczej mówiąc ta 1/4 OFE zostanie wydana zupełnie dowolnie, bo w razie czego żłoby skrobną sobie jakąś ustawę i będzie "legalnie"), to w ostatnim przypadku to, co udało się zgromadzić w OFE w postaci gotówki i instrumentów finansowych, zostanie spieniężone, przekazane do ZUS i natychmiast wydane w postaci bieżących świadczeń emerytalnych zmniejszając na krótko deficyt w ZUS (tak było z pierwszą częścią OFE), co naturalnie rządząca banda okrzyknie sukcesem swojej polityki. Pamiętać tylko należy, że po tej operacji pieniądze i namacalne instrumenty finansowe wyparują z dnia na dzień, a przeważającej w społeczeństwie tępocie będzie się dalej wciskać ciemnotę, że w ZUS coś się "inwestuje" - ZUS nie ma i nigdy nie będzie miał wolnych pieniędzy na emerytury, za wszystko mają zapłacić nasze dzieci i wnuki.
Podsumowując, za najbardziej prawdopodobny plan uważam: 1. Natychmiastowe przeżarcie 25% "zawartości" OFE, 2. Przekazanie pozostałych 75% realnych pieniędzy na wypłaty bieżących emerytur (czyli w praktyce także ich natychmiastowe przejedzenie) z jednoczesnym stworzeniem wirtualnych (w praktyce nic nie wartych obecnie obietnic, że ktoś komuś, cos wypłaci za 40 lat) zapisów na "indywidualnych kontach w ZUS".
Gdzie się mylę?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne