REKLAMA

Premier: Sprawa GetBacku będzie szybko wyjaśniona

2018-06-20 12:36
publikacja
2018-06-20 12:36

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie ma potrzeby powoływania specjalnej komisji, która zajęłaby się wyjaśnianiem nieprawidłowości spółki GetBack. Jej prezes został aresztowany, prokuratura zarzuca mu, m.in., próbę uzyskania od państwowego Polskiego Funduszu Rozwoju pożyczki 250 milionów złotych na podstawie nieprawdziwych i nierzetelnych informacji.

fot. / / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki podziękował służbom i prokuraturze za szybkie i sprawne działania w tej sprawie. Zapewnił, że państwo wyjaśni nieprawidłowości tak szybko, jak to tylko możliwe. "Wystarczy porównać reakcje naszych służb do tego, co się działo poprzednio w aferze Amber Gold, gdzie przez cztery lata praktycznie nic się nie działo, natomiast w tym przypadku państwo zadziałało prawidłowo", mówił Mateusz Morawiecki. Premier zapewnił, że sprawa będzie wyjaśniona. "Teraz skupimy się na minimalizacji strat i zbadamy tę sprawę tak szybko, jak się da" - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

"Kiedy powziąłem informację o przypuszczalnych nieprawidłowościach, natychmiast poinformowałem nasze służby specjalne, Centralne Biuro Antykorupcyjne" - mówił premier, dodając, że też Polski Fundusz Rozwoju, gdy tylko dowiedział się "o możliwych manipulacjach, o przypuszczalnym wyłudzeniu, czy możliwości wyłudzenia natychmiast zgłosił to do prokuratury". "W ten sposób dzięki instytucjom mi podległym, uruchomiona została cała sprawa" - wskazał.

Premier zaznaczył, że "teraz jest czas na wyjaśnienie tej sprawy i oczywiście na minimalizację strat". "Mam nadzieję, że Komisja Nadzoru Finansowego będzie sprawnie działała i przypatrzy się również audytorom, bo przecież każda taka firma ma swoich audytorów" - mówił.

Wyraził nadzieję, że "na jaw będą wychodzić wszystkie możliwe powiązania, w tym również niestety powiązania personalne z politykami Platformy Obywatelskiej". "Dzisiejszy prezes GetBack to jest członek zarządu PZU mianowany przez Platformę Obywatelską, a powiązania z głównym doradcą ekonomicznym, panem Andrzejem Rzońcą są powszechnie znane" - dodał Morawiecki.

Stwierdził, że "na tym etapie nie ma konieczności" powoływania komisji śledczej ws. GetBacku. "Jestem w 110 proc. przekonany, że tę sprawę trzeba do samego spodu wyjaśnić - od początku do samego końca, czyli kto, jakie prowokacje starał się robić, kto był inicjatorem tej firmy, kto komu ją sprzedawał" - podkreślił.

Powiedział, że posłowie, który interesują się sprawą, przygotowali specjalne grafiki pokazujące powiązania pomiędzy poszczególnymi funduszami oraz personaliami. Dodał, że te grafiki zostaną zaprezentowane.

Spółka GetBack zajmowała się zarządzaniem wierzytelnościami. Działała 6 lat. W 2017 roku akcje spółki znalazły się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach przeprowadzonej pierwszej oferty publicznej.

GPW, na wniosek KNF, zawiesiła obrót akcjami GetBacku, zaraz po tym, gdy firma podała, że prowadzi negocjacje z PKO BP oraz Polskim Funduszem Rozwoju ws. finansowania w wysokości do 250 mln zł. Prezes GetBacku - Konrad K. - został odwołany ze stanowiska w trybie natychmiastowym.

PAP/ Katarzyna Fiuk/ kfk/ amac/ Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Szulborska /dw

Źródło:Bankier24
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
jasko1945
Smiesza mnie klamstwa premiera na temat `Getback:

Czy on sam nie jest czlowiekiem PO bedac w radzie doradczej do premiera Tuska
Pluje na III RP a sam zarobil 30 mln pracujac dla francuskiego banku
Zapomnial za KNF w jeden dzien klepna emisje akcji Getback na falszywych danych z rzadow PiS
Zapomnial ze KNF klepal
Smiesza mnie klamstwa premiera na temat `Getback:

Czy on sam nie jest czlowiekiem PO bedac w radzie doradczej do premiera Tuska
Pluje na III RP a sam zarobil 30 mln pracujac dla francuskiego banku
Zapomnial za KNF w jeden dzien klepna emisje akcji Getback na falszywych danych z rzadow PiS
Zapomnial ze KNF klepal emisje obligacji za rzadow PiS
Zapomnial ze GPW w lutym dala nagrode Getback
GB nie sponsorawl kazdej PISowskiej imprezy ?
KK to nie znajomy ojca premiera ?

Poziom zaklamania tego goscia jest zenujacy
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
adamleszcz
Szkoda, że nikt, ale to nikt, nie myśli jak tym poszkodowanym ludziom oszczędności ich życia zwrócić. Tym którym Bank IB i LB podstępem, wyciągając z lokat, nawciskał tych obligacji. Około 700 mln złotych ludzkiej krwawicy! Rząd od tego powinien zacząć. Jest po to, aby chronić zależnych od niego, i przecież podporządkowanych,Szkoda, że nikt, ale to nikt, nie myśli jak tym poszkodowanym ludziom oszczędności ich życia zwrócić. Tym którym Bank IB i LB podstępem, wyciągając z lokat, nawciskał tych obligacji. Około 700 mln złotych ludzkiej krwawicy! Rząd od tego powinien zacząć. Jest po to, aby chronić zależnych od niego, i przecież podporządkowanych, płacących podatki, słabszych. To jest droga do chwały dla Rządu! Nie jedynie wyjaśnienie tego, czy tamtego. Komu to zwróci lata jego pracy, utraconych oszczędności.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pjb
Mam nadzieję że rząd określi odpowiedzialność materialną audytora bo to jego dokumenty były podstawą decyzji inwestycyjnych, w tym wejścia na giełdę. Liczę także na wskazanie winnych wyceniających portfele, w tym także kupionej spółki EGB czy były zrobione zgodnie z obowiązującymi przepisami. Po trzecie to KNF Mam nadzieję że rząd określi odpowiedzialność materialną audytora bo to jego dokumenty były podstawą decyzji inwestycyjnych, w tym wejścia na giełdę. Liczę także na wskazanie winnych wyceniających portfele, w tym także kupionej spółki EGB czy były zrobione zgodnie z obowiązującymi przepisami. Po trzecie to KNF wiedział ile jest niepublicznych emisji obligacji i NIE REAGOWAŁ. Jak rozumiem dowiemy się dlaczego i kto za to personalnie odpowiada. Na koniec pytanie czy rząd potrafi określić odpowiedzialność głównego akcjonariusza który nominował i radę i zarząd czyli miał władzę nad wszystkim co się we spółce działo?
and00
Rząd ma określić odpowiedzialność audytora?
Myślałem że od tego są sądy
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00 odpowiada (usunięty)
Dodam tylko że Amber Gold to był jawny wał, firma była kilka lat na liście KNF, służby informowały że coś z tym trzeba zrobić, prowadził to facet po wyroku, a trwał kilka lat zanim to zamknęli.

Powiązane: Afera GetBack

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki