Premier Słowenii Szarec podaje się do dymisji

Centrolewicowy premier Słowenii Marjan Szarec poinformował w poniedziałek, że podaje się do dymisji i swoją rezygnację przesyła do parlamentu. Dodał, że jego rząd mniejszościowy nie może dalej sprawować władzy i konieczne są wcześniejsze wybory.

(fot. Srdjan Zivulovic / FORUM)

"Z ta koalicją, w tej sytuacji w parlamencie nie mogę spełnić oczekiwań ludzi. Byłbym w stanie je spełnić po wyborach" - oświadczył Szarec na konferencji prasowej.

Koalicja rządowa składająca się z pięciu centrolewicowych partii posiadała jedynie 43 spośród 90 miejsc w parlamencie i w listopadzie utraciła nieformalne poparcie ze strony opozycyjnej Lewicy, co jeszcze bardziej utrudniło jej forsowanie ustaw w izbie.

Tuż przed oświadczeniem Szareca, który został premierem w marcu 2018 roku, państwowa agencja prasowa STA poinformowała o dymisji ministra finansów Andreja Beroncelja. W piątek Bertoncelj wydał oświadczenie, w którym wyraził sprzeciw wobec nowych przepisów zaproponowanych przez partię Szareca - Listę Marjana Szareca - zgodnie z którymi budżet pokrywałby straty narodowego funduszu zdrowia.

Analitycy oceniają, że opozycyjna centroprawicowa Słoweńska Partia Demokratyczna, która jest największym ugrupowaniem w parlamencie, może spróbować utworzyć nowy rząd - pisze Reuters. Przedterminowe wybory odbędą się tylko jeśli ta próba się nie powiedzie. Zgodnie z kalendarzem kolejne wybory są zaplanowane na 2022 rok. (PAP)

ndz/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil