Premier Skvernelis: Na Litwie powinna być transmitowana polska TV

Należy zwiększyć liczbę retransmitowanych na Litwę kanałów polskiej telewizji - powiedział w piątek premier Litwy Saulius Skvernelis, goszcząc w rejonie solecznickim, który w 80 proc. zamieszkują Polacy.

Premier Skvernelis: Na Litwie powinna być transmitowana polska TV
Premier Skvernelis: Na Litwie powinna być transmitowana polska TV (fot. diego_cervo / YAY Foto)

Zdaniem litewskiego premiera, polska telewizja może być przeciwwagą dla propagandy rosyjskiej, przekazywanej głównie za pośrednictwem rosyjskich kanałów TV, bardzo popularnych na Wileńszczyźnie.

Jeżeli nie zajmiemy tej kulturalnej i informacyjnej niszy, to zajmie ją ktoś inny - powiedział Saulius Skvernalis. Wskazał, że jeżeli będzie możliwość, polskie kanały telewizyjne powinny być transmitowane nie tylko na Wileńszczyźnie, ale też na całej Litwie.

Dyrektor generalny Centrum Litewskiego Radia i Telewizji (LRTC) Remigijus Szeris powiedział w tym tygodniu podczas spotkania z parlamentarzystami Grupy 3 Maja, że są możliwości techniczne retransmitowania na Litwie do ośmiu polskich kanałów.

Parlamentarzyści poprosili o rozpoczęcie prac przygotowawczych do retransmisji i liczą na to, że już od czerwca oferta polskiej telewizji na Litwie będzie bogatsza.

Pomysł retransmisji programów telewizyjnych z Polski jako przeciwwagi dla propagandy rozpowszechnianej przez telewizje rosyjskie Grupa 3 Maja zgłosiła jesienią ubiegłego roku. Przewodniczący Grupy 3 Maja, poseł Andrius Kubilius złożył wniosek o przyznanie z budżetu państwa na ten cel 200 tys. euro.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~Bartek

Przede wszystkim mieszkancy Litwy nie sa Litwinami ponieważ Litwini co do jednego spolszczyli sie i byli Polakami. Natomiast prawda byc moze niezbyt wygodna dla obywateli Litwy jest taka że jedynym ratunkiem przed Rosja i jedyna perspektywą ktora dalaby kopa ich Panstwu jest na powrot polaczenie sie z Polską (nie mowie tu o spolszczeniu ale o jednym panstwie). Prawda tez jest taka że nie zrobia tego bo do tego nie dopuszcza Rosja i Niemcy ktorym rozbicie Europy na male panstewka jest na rękę co nie oznacza że jest dobre dla tych panstw.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Rooi

Polska i Litwa zawsze byly razem... sztuczne podziały sklucenia są w interesie Niemiec i Rosji tak było jest i będzie. To samo z Ukrainą i Białorusią.

! Odpowiedz
1 12 ~oby

Świetny pomysł, mam nadzieję że nasi nie nawalą, bo wszyscy jedziemy na jednym wózku!

! Odpowiedz
1 17 ~KL

Pewne obszary Litwy są zamieszkane przez Polaków aż w 80%. A mimo to polska polityka zagraniczna od 25 lat postępowała tak, jakby tam Polacy nie istnieli!

! Odpowiedz
15 2 ~Kandahar

Cóż oni się tak tej Litwy czepili. w Londynie, NYC i Chicago mieszka więcej Polaków niż łącznie wszystkich obywateli na Litwie- temat zastępczy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil