REKLAMA

Emerytury "po nowemu". 13. i waloryzacja przyjęte przez rząd

2019-12-23 12:26, akt.2019-12-23 14:21
publikacja
2019-12-23 12:26
aktualizacja
2019-12-23 14:21

Rząd przyjął w poniedziałek projekt ustawy w sprawie corocznej wypłaty trzynastej emerytury i renty. W 2020 r. koszt wypłaty świadczenia wyniesie ok. 11,7 mld zł. Otrzyma je około 9,8 mln uprawnionych.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, prezentując projekt ustawy budżetowej na 2020 rok z dochodami i wydatkami na poziomie po ok. 435,3 mld zł, zaznaczył, że jest w niej ujęta tzw. trzynasta emerytura, "podobnie jak 500 plus na pierwsze dziecko".

"Przyjęliśmy projekt budżetu (...) bez deficytu, zrównoważony, w którym ma swoje odzwierciedlenie nasz wielki projekt prorodzinny, czyli 500 plus również na pierwsze dziecko. Wszystko utrzymujemy w kształcie takim, jak obiecaliśmy" – zaznaczył.

Jednocześnie premier zapewnił, że przyjęta przez rząd trzynasta emerytura będzie wypłacana zgodnie z harmonogramem.

"Te wszystkie ustawy są wkomponowane w naszą ustawę budżetową w ramach sektora finansów publicznych" – powiedział.

Tzw. trzynasta emerytura będzie wypłacana w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie (w 2020 r. będzie to 1200 zł brutto). Rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych i strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Świadczenie wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom większości emerytów i rencistów, stanowiąc wsparcie finansowe, szczególnie znaczące dla pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe. Pieniądze będą wypłacone automatycznie, bez żadnych formalności i bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

Źródłem finansowania mają być pieniądze Funduszu Solidarnościowego i z budżetu państwa. W 2020 r. świadczenie obejmie ok. 9,8 mln świadczeniobiorców. Koszt jego wypłaty w 2020 r. wyniesie ok. 11,7 mld zł.

Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie zasad waloryzacji emerytur i rent w 2020 r.

Rząd przyjął w poniedziałek projekt ustawy w sprawie zasad waloryzacji emerytur i rent w 2020 r. Zgodnie z nim od marca emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł brutto. Najniższe wyniosą 1200 zł.

Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakłada, że od 1 marca wszystkie emerytury i renty wzrosną o 3,24 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł brutto. Wyższą podwyżkę niż wynikająca z prognozowanego wskaźnika 103,24 proc. otrzyma około 6,2 mln emerytów i rencistów. Są to osoby, których świadczenie nie przekracza 2160,49 zł brutto.

Wzrosną także najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne do 1200 zł (wzrost z 1100 zł), a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł (wzrost z 825 zł). Dodatki do emerytur i rent zostaną podwyższone procentowym wskaźnikiem waloryzacji.

Premier Mateusz Morawiecki, prezentując w poniedziałek na konferencji prasowej projekt budżetu na 2020 r., zaznaczył, że jest to "budżet bez precedensu" i mimo "wybojów po drodze" udało się go spiąć. Dodał, że dochody i wydatki wyniosą po ok. 435,3 mld zł.

W kontekście polityki senioralnej premier zaznaczył, że rozmawiał z prezydentem o wielu rozwiązaniach dotyczących emerytów, rencistów i niepełnosprawnych, które zostały ujęte w prezentowanych rozwiązaniach.

"Pan prezydent (w rozmowach – PAP) podkreślał za każdym razem, jak ważne jest to, żeby móc się dzielić owocami wzrostu z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia – seniorami i niepełnosprawnymi. To osoby, które w czasach transformacji były najbardziej poszkodowane" – zauważył premier.

Powiedział też, że "pan prezydent wskazał, że potrzebna jest waloryzacja kwotowa rent i emerytur i tę waloryzację przyjęliśmy dzisiaj, co najmniej w wysokości 70 zł" – zaznaczył Morawiecki.

W ocenie skutków regulacji zapisano, że zastosowanie w 2020 r. zmodyfikowanych zasad waloryzacji procentowej, z gwarantowaną minimalną podwyżką, zapewni nie tylko ochronę realnej wartości wszystkich wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych, lecz wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom wyższych podwyżek przez większość emerytów i rencistów. Łączny koszt proponowanych zmian wyniesie 9,1 mld zł. Wzrost najniższych świadczeń dla emerytów i rencistów wyniesie 36 proc. w latach 2016-2020.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
carlito1
Emerytura !brutto! .... Już mnie powala...
blesso
Kilkadziesiąt tysięcy "górniczych" emerytów, że średnim świadczeniem emerytalnym 4-5tyś też otrzyma tę trzynastkę ( do niedawna otrzymywali oni również deputat węglowy). Trzynastą emeryturę otrzymają również ci, którzy w Polsce przepracowali np miesiąc albo rok a resztę lat składkowych mają opłaconych Kilkadziesiąt tysięcy "górniczych" emerytów, że średnim świadczeniem emerytalnym 4-5tyś też otrzyma tę trzynastkę ( do niedawna otrzymywali oni również deputat węglowy). Trzynastą emeryturę otrzymają również ci, którzy w Polsce przepracowali np miesiąc albo rok a resztę lat składkowych mają opłaconych za granicami ( np emigranci z Polski). Czyli niemiecka emerytura ( kilka tyś €) + polska ( np 200zl) + 13ka od bogatego pisowskiego państwa ! W Polsce wystarczyło przepracować miesiąc by dostać to świadczenie !!
zbig11
Niedawno, 3-4 dni temu na Bankierze, czytałem o stopie waloryzacji emerytur równej 3,75% a dzisiaj 3,25% gdzie zginęło 0,5%? Może autor odpowie.
clever
wierzysz w bajki ,że będzie waloryzacja 3,24% ?
blind-oln
Mam nadzieję, że KO nie zablokuje pieniędzy dla emerytów.

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki