REKLAMA

Premier: Powinniśmy korzystać z polityki klimatycznej, zachowując miejsca pracy

2021-11-29 10:36, akt.2021-11-29 11:15
publikacja
2021-11-29 10:36
aktualizacja
2021-11-29 11:15
Premier: Powinniśmy korzystać z polityki klimatycznej, zachowując miejsca pracy
Premier: Powinniśmy korzystać z polityki klimatycznej, zachowując miejsca pracy
fot. Adam Guz / / Kancelaria Premiera RP

Droga polskiego przemysłu powinna być drogą środka; powinniśmy korzystać z możliwości, jakie daje nam polityka klimatyczna, ale robić to tak, aby zachować jak najwięcej miejsc pracy – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

"Podatek graniczny od śladu węglowego może wyrównać szanse przemysłów europejskich. Ale słychać, że importerzy stali oraz ci, którzy tę stal wykorzystują, będą mieli trudniejszą sytuację. A więc z jednej strony podatek graniczny od śladu węglowego wyrównuje pole gry, umożliwia europejskim przemysłom lepszą konkurencję, ale z drugiej doprowadzi do tego, że spadnie konkurencyjność niektórych sektorów gospodarki" – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas IV edycji Konferencji Programowej Śląski Ład. Tematem debaty była "Rola CBAM w strategii energetyczno-gospodarczej Unii Europejskiej i Polski".

Zdaniem premiera podejście Polski do kwestii polityki klimatycznej Unii Europejskiej powinno być pragmatyczne.

"Droga polskiego przemysłu powinna być drogą środka – powinniśmy korzystać z możliwości, jakie daje nam polityka klimatyczna, ale robić to tak, aby zachować jak najwięcej miejsc pracy" – powiedział premier.

Szef rządu przyznał, że "dla nas ten dylemat związany z Carbon Border Adjustment Mechanism, z tym podatkiem granicznym, jest zależny od tego, jaki będzie jego ostateczny kształt". "Czy utrzymane zostaną uprawnienia dla przemysłów energochłonnych, czy te pieniądze będą trafiały do polskiej kasy po to, abyśmy mogli je alokować na przemysły energochłonne, na przemysły mniej energochłonne, ale na ich transformację, na ich transformację w kierunku zmniejszenia energochłonności. Czy będziemy mogli również amortyzować koszty społeczne takiej dużej zmiany transformacyjnej" - tłumaczył Morawiecki.

Premier przyznał, że są to pytania, które jako polityk, jako premier musi postawić, "bo od nich dopiero, od odpowiedzi na te pytania(...) będą zależały nasze ostateczne także decyzje, decyzje rządu Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące ostatecznego poparcia bądź nie".

"My nie możemy zgodzić się na to, żeby Polska ponosiła nadmiarowe koszty transformacji energetycznej" - podkreślił Morawiecki.

Premier dodał, że rocznie Polska wydaje na import surowców energetycznych między 50 a 80 mld zł.

"Na import ropy, gazu i węgla wydajemy gigantyczne kwoty. Wydajemy z naszych pieniędzy środki, przekraczające to, co otrzymujemy netto z UE. Czy nie byłoby piękne z punktu widzenia gospodarki polskiej, społeczeństwa, gdybyśmy się uniezależnić od tych surowców, gdybyśmy naszą politykę prowadzili w oparciu o suwerenne źródła, od nas zależne?" – mówił Mateusz Morawiecki.

Nie możemy się zgodzić, by Polska ponosiła nadmiarowe koszty transformacji

Nie możemy zgodzić się na to, żeby Polska ponosiła nadmiarowe koszty transformacji energetycznej - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w trakcie IV Konferencji Programowej Śląski Ład w Katowicach. Na import ropy, gazu i węgla - ostatnio także - wydajemy gigantyczne kwoty - dodał.

Premier uczestniczy w IV edycji Konferencji Programowej Śląski Ład; tematem debaty jest "Rola CBAM w strategii energetyczno-gospodarczej Unii Europejskiej i Polski".

"Stawiam taką tezę, że w naszym najlepszym interesie jest pozbyć się tej metazależności. Suwerenność będzie polegała na uniezależnieniu się od tej metazależności nie tylko związanej z gazem, o którym się bardzo dużo mówi" - wskazał szef rządu. Dodał, że chodzi także o inne, nawet kilkukrotnie droższe surowce, jak np. ropa naftowa i inne paliwa kopalne.

Premier przyznał, że "dla nas ten dylemat związany z Carbon Border Adjustment Mechanism, z tym podatkiem granicznym, jest zależny od tego, jaki będzie jego ostateczny kształt".

"Czy utrzymane zostaną uprawnienia dla przemysłów energochłonnych, czy te pieniądze będą trafiały do polskiej kasy po to, abyśmy mogli je alokować na przemysły energochłonne, na przemysły mniej energochłonne, ale na ich transformację, na ich transformację w kierunku zmniejszenia energochłonności. Czy będziemy mogli również amortyzować koszty społeczne takiej dużej zmiany transformacyjnej" - tłumaczył szef rządu.

Premier przyznał, że są to pytania, które jako polityk, jako premier musi postawić, "bo od nich dopiero, od odpowiedzi na te pytania(...) będą zależały nasze ostateczne także decyzje, decyzje rządu Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące ostatecznego poparcia bądź nie". "My nie możemy zgodzić się na to, żeby Polska ponosiła nadmiarowe koszty transformacji energetycznej" - podkreślił Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył, że na import ropy, gazu i węgla - ostatnio także - wydajemy gigantyczne kwoty. "Czyli płacimy z naszych pieniędzy Rosji, Arabii Saudyjskiej, Norwegii i innym państwom gigantyczne pieniądze, przekraczające to, co netto otrzymujemy z Unii Europejskiej" - powiedział Morawiecki. (PAP)

Autorzy: Marek Siudaj, Aneta Oksiuta, Mateusz Babak

ms/ aop/ mtb/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pozhoga
Są główne obszary walki w dzisiejszej cywilizacji zachodniej: 1) kwestie światopoglądowe, 2) kwestie klimatyczne, 3) wirus, 4) polityka pieniężna, 5) nachodźcy. Tylko w tym ostatnim przypadku Zjednoczona ,,Prawica" realizuje polski interes narodowy. W sprawie wirusa, klimatu i pieniądza są na klęczkach przed Wielkim Są główne obszary walki w dzisiejszej cywilizacji zachodniej: 1) kwestie światopoglądowe, 2) kwestie klimatyczne, 3) wirus, 4) polityka pieniężna, 5) nachodźcy. Tylko w tym ostatnim przypadku Zjednoczona ,,Prawica" realizuje polski interes narodowy. W sprawie wirusa, klimatu i pieniądza są na klęczkach przed Wielkim Planistą, a w kwestiach światopoglądowych nic nie robią żeby zdusić pseudo-tęczową zarazę, tylko bredzą o braku zgody.
pstrzezek
Czyli trzeba się tak zgadzać z wytycznymi Unii by się z nimi nie zgadzać. Tak wydawać pieniądze by ich nie wydać. I robić tak aby było dobrze a nie źle ;)) Normalnie mesjasz z perpetum mobile w zestawie ;))
wrecker
Bankster juz rok temu szedł "drogą środka". Mówił w ten sposób, że nie będzie lockdownu a tydzień później wszystko było zamknięte. Tutaj też się miota, jak jedzie na Śląsk to kłamie, że węgiel jest najważniejszy a jak jedzie do Brukseli to błaga Angelę o kasę na transformację i oze
jenak
Musicie się dać rozbrajać tak, aby was nie rozbroili.
jenak
Walka o klimat to takie zawoalowane pozbawienie zębów naszej cywilizacji. Już bitwa w Ardenach polegała na odcięciu zagonów czołgów od paliwa. Kiedy już się to stanie, będziemy leżeć i kwiczeć. Bezbronni jak dziecię....dopiszę to dla najmniej kumatych.

Kryzys migracyjny.
Kryzys klimatyczny.
Kryzys epidemiczny.
Walka o klimat to takie zawoalowane pozbawienie zębów naszej cywilizacji. Już bitwa w Ardenach polegała na odcięciu zagonów czołgów od paliwa. Kiedy już się to stanie, będziemy leżeć i kwiczeć. Bezbronni jak dziecię....dopiszę to dla najmniej kumatych.

Kryzys migracyjny.
Kryzys klimatyczny.
Kryzys epidemiczny.
Kryzys ekonomiczny.

Czterech ich było.

Taka wojna bez wojny.
arzab
Jasne, trzeba olać klimat i najlepiej nic nie robić paląc dalej węgle oraz przy okazji smrodząc i zasyfiając środowisko !
pozhoga odpowiada arzab
A Ty na serio wierzysz w antropogeniczne źródła zmian klimatu, czy tylko tak trollujesz?

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki