Premier Portugalii zapowiedział odwołanie stanu kryzysu energetycznego

Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział w poniedziałek odwołanie stanu kryzysu energetycznego, polegającego na ograniczeniu sprzedaży paliw. Był on spowodowany trwającym od siedmiu dni strajkiem kierowców cystern dostarczających produkty toksyczne.

Jak zapowiedział Costa, stan kryzysu energetycznego zostanie odwołany w poniedziałek o północy. Wraz z tą decyzją żołnierze, którzy pomagali w dostarczaniu paliw na stacje, będą mogli wrócić do koszar. Dodatkowo stacje będą mogły sprzedawać każdemu kierowcy maksymalnie do 25 litrów paliwa. Dotychczas limit ten wynosił na większości z 3000 portugalskich stacji do 15 litrów.

Decyzja portugalskiego rządu jest konsekwencją ogłoszonego w niedzielę wieczorem przez kierowców firm przewożących produkty toksyczne końca protestu. Syndykat reprezentujący to środowisko zawodowe (SNMMP) zapowiedział, że odstępuje od strajku, aby rozpocząć negocjacje ze stowarzyszeniem tego sektora ANTRAM. Rozmowy z udziałem rządu mają rozpocząć się we wtorek.

Pomimo zapowiedzi strajkujących o zakończeniu protestu w poniedziałek na wielu portugalskich stacjach paliw wciąż panowały kolejki oraz niedobory produktów. Największy chaos występował na stacjach w pobliżu kurortów turystycznych na zachodzie oraz południu kraju.

“Wprawdzie nie ma gwarancji, że ten protest nie zostanie jeszcze wznowiony, ale już teraz rząd powinien opracować mechanizmy walki z tego rodzaju +terroryzmem gospodarczym+. Nie może być tak, że grupa kilkuset osób jest w stanie sparaliżować funkcjonowanie państwa podczas szczytu turystycznego, dodatkowo narażając życie i zdrowie obywateli wraz z widmem braku transportu medycznego” - powiedział PAP mieszkaniec podlizbońskiej Mafry Helder Sena.

Rząd Antonio Costy zapowiedział już, że podejmie kroki prawne, aby ukarać organizatorów strajku, którzy m.in. nie zapewnili minimalnej liczby kursów z paliwem, jakie przewidują portugalskie przepisy o prowadzeniu akcji strajkowych.

Głównym powodem strajku kierowców dostarczających produkty toksyczne było żądanie poprawy warunków pracy oraz kilkuprocentowych podwyżek płac. Był to już drugi w tym roku, po kwietniowym proteście, strajk kierowców cystern dostarczających paliwo w Portugalii.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil