Premier Portugalii przeciwny podwyżkom dla nauczycieli

Premier Portugalii Antonio Costa zagroził w piątek dymisją swojego mniejszościowego rządu, jeśli parlament przyjmie ustawę odblokowującą system awansów i podwyżek dla nauczycieli szkół publicznych.

(fot. Rafael Marchante / Reuters)

Szef socjalistycznego rządu ocenił, że jego powstały w listopadzie 2015 roku gabinet, “spełnił dotychczas wszystkie obietnice dane Portugalczykom”. Zaznaczył, że rząd nie zgadza się na odblokowanie systemu awansów i podwyżek dla nauczycieli, tak jak chce tego większość parlamentarna.

W czwartek wszystkie opozycyjne ugrupowania parlamentarne przegłosowały Partię Socjalistyczną (PS), akceptując projekt ustawy dający nauczycielom prawo do ubiegania się o podwyżki zablokowane od ponad dziewięciu lat.

Costa wskazał, że możliwa dymisja jego rządu wynika z braku w budżecie ponad 800 mln euro, które od 2020 roku państwo musiałoby dodatkowo wypłacać co roku nauczycielom. Dodał, że spodziewa się podobnych żądań finansowych od innych grup zawodowych z budżetówki.

“Jeśli ustawa ta zostanie przyjęta podczas głosowania w parlamencie, mój rząd poda się do dymisji (...). Gdyby weszła ona w życie, musielibyśmy m.in. podnieść podatki. Tego nie chcę” - oświadczył Costa.

Większość komentatorów i polityków opozycji określa piątkową wypowiedź Costy jako “szantaż”, “grę przedwyborczą” oraz “wstęp do kampanii wyborczej” przed zaplanowanymi na 6 października wyborami parlamentarnymi. Uważają oni za “fałszywe” i “przesadnie dramatyzowane” obawy premiera o budżet, który powstanie dopiero po jesiennych wyborach.

“Wystąpienie Costy to nic innego jak teatr” - podsumował Rui Rio, lider centroprawicowej PSD, największej opozycyjnej partii w parlamencie.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ az/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 glos_rozsadku

socjaliści portugalscy bardziej prawicowi niż PISowcy.

! Odpowiedz
28 11 marxs

"wynika z braku w budżecie ponad 800 mln euro, które od 2020 roku państwo musiałoby dodatkowo wypłacać co roku nauczycielom"-słuchaj Antonio nie ośmieszaj sie tak drobną kwotą moja rada dla Ciebie weź zatrudnij na umowę zlecenie "naszego" Wielkiego Magika i Iluzjonistę Wybitnego Magistra Historii i jeszcze Wybitniejszego Znawcę Pałerpojnta on Ci to bez problemu znajdzie nie tylko 800 mln euro ale nawet 800 mld euro(no może trochę przesadziłem ale 80 mld euro pewne)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 14 pluto85md

Socjalisci juz tak maja. Wola uzalezniac narod od ryby, niz dawac im wedke.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.