REKLAMA

Premier: Polski Ład - dla żyjących od pierwszego do pierwszego

2021-05-17 11:28
publikacja
2021-05-17 11:28
Premier: Polski Ład - dla żyjących od pierwszego do pierwszego
Premier: Polski Ład - dla żyjących od pierwszego do pierwszego
/ Kancelaria Premiera RP

W Polsce mamy nadal dużą grupę osób, które żyją "od pierwszego do pierwszego", to m.in. dla nich jest Polski Ład - powiedział w poniedziałek na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu ocenił podczas konferencji w Stężycy na Lubelszczyźnie, że w Polsce - w przeciwieństwie do państw zachodnich - nie udało się jeszcze zbudować szerokiej klasy średniej. "Jest bardzo duża grupa naszych obywateli, którzy cały czas żyją od pierwszego do pierwszego, ciężko im zaoszczędzić złotówkę. Dla nich jest Polski Ład" - zaznaczył.

Mateusz Morawiecki dodał, że nowa strategia rozwojowa jest skierowana również do przedsiębiorców, na wsparcie eksportu i procesów produkcyjnych.

Mówiąc o osobach, które zarabiają więcej, premier powiedział: "niech zarabiają jeszcze więcej, ale niech też wiedzą, że Polska jest wspólnym domem i że trzeba razem wspólnie do tego budżetu dokładać się po to, żeby poprawiać służbę zdrowia, poprawiać infrastrukturę".

Premier dodał, że obecnie dyskusja toczy się wokół składki zdrowotnej. "Budżet państwa nie zobaczy z tego ani złotówki. Wszystkie pieniądze, które idą ze składki zdrowotnej, wpływają do NFZ, a tam - na poprawę naszych szpitali, modernizację, na nowy sprzęt, na wynagrodzenia. Taki mamy plan i ten plan w Polskim Ładzie zrealizujemy" - podsumował Morawiecki.

Chcemy, by gospodarka polska była dobrze naoliwioną machiną, a polskie firmy były jeszcze bardziej konkurencyjne na rynku europejskim i rynku światowym; to podstawowe cele Polskiego Ładu - mówił w poniedziałek w Stężycy na Lubelszczyźnie premier Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że im więcej będziemy kupować polskich produktów i promować polskie produkty, promować ich eksport, tym więcej będą mogli zarabiać polscy pracownicy.

"Wynagrodzenia będą rosły, produktywność będzie rosła w ślad za tym również, a to będzie podnosić całą naszą gospodarkę. To oznacza właśnie ten czas rozkwitu i odrodzenia w Polskim Ładzie, to jest nasz podstawowy cel, żeby gospodarka polska była taką dobrze naoliwiona machiną (...) poprzez różne elementy tego systemu" - powiedział szef rządu.

"Skok inwestycyjny dla samorządów"

Dodał, że jednym z zasadniczych elementów, w którym państwo wydatnie pomoże, jest wielki program inwestycyjny - filar Polskiego Ładu.

"Wszystkie miejscowości, powiaty, gminy w Polsce doświadczą ogromnego impulsu inwestycyjnego skoku cywilizacyjnego w wielu obszarach począwszy od inwestycji wodno-kanalizacyjnych, skończywszy na różnego rodzaju inwestycjach takich jak internet szerokopasmowy, czyste powietrza, klimat" - powiedział premier.

Poinformował, że wielki program inwestycyjny pomoże firmom ukształtować ich strukturę kosztową, by stały się jeszcze bardziej konkurencyjne na rynku europejskim i rynku światowym. "To jest nasz podstawowy cel i do niego będziemy zmierzać poprzez właściwe elementy całej polityki gospodarczej" - podkreślił.

Przebudowujemy system podatkowy po raz kolejny, w taki sposób, żeby był sprawiedliwy - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że system gospodarczo-społeczny powinien być właściwie skonstruowany.

"Chcemy, aby system podatkowy, który jest częścią całego systemu gospodarczo-społecznego, był we właściwy sposób skonstruowany. Tzn. pracownicy takiej firmy jak ta muszą proporcjonalnie i procentowo płacić mniejsze składki, daniny łącznie, niż ci, którzy zarabiają 20-30-50 czy 100 tys. zł" - wskazał szef rządu odnosząc się do programu Polski Ład podczas wizyty w firmie JMP Flowers w Stężycy (woj. lubelskie).

"Dzisiaj przebudowujemy system podatkowy po raz kolejny - w taki sposób, żeby był sprawiedliwy" - wskazał premier.

Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, jest to jak najbardziej normalne w krajach Europy Zachodniej. "Nasz system, skonstruowany w czasach III Rzeczpospolitej, był trochę postawiony na głowie i chcemy przywrócić go do właściwych proporcji, ale jednocześnie wspierać wszystkich przedsiębiorców" - stwierdzi. Jak mówił, chodzi o przedsiębiorców, "którzy będą musieli trochę więcej łożyć do wspólnego budżetu na służbę zdrowia, i tych, którzy dzisiaj są już i tak na rozliczeniu na CIT".

Premier wskazał m.in. na estoński CIT czy ulgi na działalność innowacyjną. "IP Box, zmniejszony CIT z 19 proc. do 9 proc czy możliwość rozliczania się ryczałtowego podniesiona z 250 tys. euro do 2 mln euro - czyli 8-krotnie podniesienie - będzie oznaczało uproszczenie księgowości i zwiększenie pola manewru inwestycyjnego" - mówił, odnosząc się do Polskiego Ładu.

Celem zmian - wzrost wynagrodzeń

Celem zmian proponowanych w Polskim Ładzie jest wzrost wynagrodzeń pracowników – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki i zapewnił, że na proponowanych zmianach podatkowych skorzysta 90 proc. Polaków. Premier wezwał też opozycję do poparcia planu.

Pytany o zastrzeżenia opozycji związane z podniesieniem obciążeń dla osób zarabiających od 6 tys. brutto miesięcznie, premier powiedział, że "nie jest właściwe, żeby pewna grupa, zdecydowanie lepiej uposażona, wykorzystywała jeszcze swoje przywileje, natomiast ogromna większość Polaków płaciła proporcjonalnie więcej do tego budżetu".

"Tym ruchem państwo polskie podnosi wynagrodzenia dla kilkunastu milionów Polaków niżej zarabiających i średnio zarabiających. 90 procent Polaków skorzysta bądź nie straci ani złotówki na naszych rozwiązaniach" – przekonywał.

"Zapraszamy wszystkie partie w parlamencie, także partie opozycyjne, do wspierania Polskiego Ładu. Dzisiaj to nie jest czas, żeby rozpatrywać dawne urazy, podziały, rozdźwięki. Chcemy przede wszystkim wskazać na to, że Polski Ład ma być ładem sprawiedliwym, a jednocześnie efektywnym, to znaczy podnoszącym produktywność całego polskiego społeczeństwa: – mówił w przedsiębiorstwie szklarniowym JMP Flowers w Stężycy (pow. rycki, woj. lubelskie).

"To jest nie tylko wielki sukces, to jest wielka radość, że udało się w +Planie odpowiedzialnego rozwoju+ tak przebudować system gospodarczy, żeby ludzie mieli pracę. A teraz chcemy, żeby za tę pracę dostawali jak najwięcej środków. Dlatego państwo polskie dzieli się tymi środkami z nimi" – mówił Mateusz Morawiecki.

Przyznał, że "nie jest tak, że w ramach reformy, którą proponujemy, budżet wyjdzie na zero". "Niestety nie. Budżet będzie w deficycie, ale ten deficyt chcemy przeznaczyć na to, żeby pracownicy byli jeszcze lepiej zmotywowani, żeby więcej zarabiali, żeby było im łatwiej po prostu" – powiedział.

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
pstrzezek
PiS super poradził sobie z "czerwoną zarazą" przy okazji programu Nowy Wał. A tak sobie poradził że zachęcił tą zarazę by głosowała razem z PiS. Dziś w PL nie ma czegoś takiego jak "prawica" czy "lewica". Te słowa straciły swoje pierwotne znaczenie. Podobnie "fakenews". Dziś PiS super poradził sobie z "czerwoną zarazą" przy okazji programu Nowy Wał. A tak sobie poradził że zachęcił tą zarazę by głosowała razem z PiS. Dziś w PL nie ma czegoś takiego jak "prawica" czy "lewica". Te słowa straciły swoje pierwotne znaczenie. Podobnie "fakenews". Dziś oznacza to "każdy news i każdą opinię która nie odzwierciedla mojego sposobu patrzenia na świat"
lipsk
Krytyka Mateusza uprawniona ale bez podania alternatywy a lepiej systemu i kraju w którym podatki są ok. do którego by warto uciec. Proszę o przykłady gdzie jest ten raj dobry bo podatki są niskie lub ich nie ma ich wcale. Liczę na podpowiedź bo nie znalazłem do tej pory.
pstrzezek
Podatki nie muszą być bardzo niskie. Wystarczy że nie są rozkradane przez kastę rządzącą
shadow_xx odpowiada pstrzezek
Owszem, nie muszą być niskie, byle po ich opłaceniu zostawało na spokojne życie (patrz Holandia).
pstrzezek odpowiada shadow_xx
Nie tylko Holandia ale cały tzw cywilizowany świat. Płacisz ale widzisz efekt na ulicach i w standardzie życia. Życia swojego a nie Obajtka i innych klakierów
marxs
z powodu katastrofalnej sytuacji gospodarczej i budżetu PIS zamierza handlować dobrem wspólnym czyli lasami
"Lista przedstawicieli klubu PiS podpisanych pod projektem ustawy, który WWF Polska nazywa" śmietnisko za uroczysko"

Waldemar Andzel
Barbara Bartuś
Joanna Borowiak
Lidia
z powodu katastrofalnej sytuacji gospodarczej i budżetu PIS zamierza handlować dobrem wspólnym czyli lasami
"Lista przedstawicieli klubu PiS podpisanych pod projektem ustawy, który WWF Polska nazywa" śmietnisko za uroczysko"

Waldemar Andzel
Barbara Bartuś
Joanna Borowiak
Lidia Burzyńska
Kazimierz Choma
Witold Czarnecki
Przemysław Drabek
Elżbieta Duda
Jan Duda
Barbara Dziuk
Michał Jach
Henryk Kowalczyk
Leonard Krasulski
Ewa Malik
Marek Matuszewski
Anna Milczanowska
Anna Paluch
Teresa Pamuła
Violetta Porowska
Marcin Porzucek
Artur Szałabawaka
Ewa Szymańska
Adam Śnieżek
Mariusz Trepka
Jan Warzecha
Tomasz Zieliński
Wojciech Zubowski"-onet.pl
acdc
W Nowy Ładzie chodzi o to żeby wszytkim starczało tylko od pierwszego do pierwszego (każdy rozgarnięty wie dlaczego). Szkoda tego kraju który nigdy nie wyjdzie z grajdoła prowincji, bo komu będzie się opłacało coś tu rozwijać jak tylko chcą go złupić (nie wspomne już o atomsferze jaką kreuje ten rząd wokół ludzi W Nowy Ładzie chodzi o to żeby wszytkim starczało tylko od pierwszego do pierwszego (każdy rozgarnięty wie dlaczego). Szkoda tego kraju który nigdy nie wyjdzie z grajdoła prowincji, bo komu będzie się opłacało coś tu rozwijać jak tylko chcą go złupić (nie wspomne już o atomsferze jaką kreuje ten rząd wokół ludzi którym sie coś udało, przecież to wszyscy kłamcy i złodziej.....)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
siema123
Skoro wszystko jest takie piękne i wspaniałe to dlaczego nie ogłosisz tego w stolicy kraju tylko chowasz się po wiochach ?
zamknackw
Morawiecki jestem prawnikiem, poproszę 10k

Powiązane: Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki