REKLAMA

Premier: Podczas gdy cała Europa notuje rekordowe bezrobocie, u nas wzrósł poziom zatrudnienia

2021-04-15 17:31
publikacja
2021-04-15 17:31
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

Podczas gdy w całej Europie notuje się rekordowe wzrosty bezrobocia - u nas pod koniec roku 2020 wzrósł poziom zatrudnienia. Ten trudny czas przechodzimy dużo lepiej niż pozostałe państwa UE - napisał w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

W popołudniowym wpisie szef rządu podkreślił, że "Polska gospodarka nie przestaje pozytywnie zaskakiwać zagranicznych analityków". "Właśnie napłynęły nowe dane Eurostatu" - poinformował Mateusz Morawiecki.

"Podczas gdy w całej Europie notuje się rekordowe wzrosty bezrobocia - u nas pod koniec roku 2020 wzrósł poziom zatrudnienia. Ten trudny czas przechodzimy dużo lepiej niż pozostałe państwa UE" - podkreślił we wpisie. "Siła polskiej solidarności, współpraca pracodawców i pracowników oraz szeroko zakrojone programy pomocy publicznej - Tarcze Antykryzysowe Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., kredyty i gwarancje BGK - wspieramy rozwój firm, polityka fiskalna Narodowy Bank Polski oraz rządowe programy inwestycji lokalnych, połączone z pomocą Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz przyciąganie kolejnych inwestorów zagranicznych, zwłaszcza z obszaru nowych technologii - to nasza odpowiedź na kryzys. Jak widać - skuteczna" - wylicza Morawiecki.

Poinformował, że "na pomoc przeznaczyliśmy już ponad 204 miliardy złotych". Jak napisał premier, "sytuacja ekonomiczna na całym świecie jest trudna, ale wciąż pracujemy nad kolejnymi planami wsparcia i będziemy reagować stosownie do okoliczności". "Wszystko po to, żeby po zrealizowaniu założeń Narodowego Programu Szczepień Polska jak najszybciej wróciła na ścieżkę dynamicznego wzrostu" - podkreśla.

Polska odnotowała największy wzrost zatrudnienia spośród krajów Unii Europejskiej w ostatnim kwartale 2020 roku w ujęciu rok do roku. W porównaniu z danymi za czwarty kwartał 2019 r. w Polsce odsetek osób zatrudnionych wzrósł w tym okresie o 0,8 punktu procentowego.

Wzrost zanotował też Luksemburg - o 0,6 pkt proc. Pozostałe kraje członkowskie, z wyjątkiem Holandii, w której zatrudnienie rok do roku pozostało stabilne, zanotowały spadki zatrudnienia.

Eurostat podał, że rynek pracy w całej UE nieznacznie się poprawił w czwartym kwartale 2020 r. w porównaniu do trzeciego kwartału 2020 r.

W UE wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 20-64 lata wyniósł 72,6 proc. w czwartym kwartale 2020 r., co oznacza wzrost o 0,3 punktu procentowego w porównaniu z trzecim kwartałem 2020 r. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ tgo/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
podatnik-
Ponieważ tylko w PRLu bis są niewolnicy? Za stawki śmieciowe młodzi Hiszpanie wolą leżeć na plaży? Panie Morawiecki nie ma w tym żadnej zasługi ugrupowania rządzącego, po prostu utrwalane jest współczesne niewolnictwo?
ameba1
Jak zaczynają gadać, że tutaj jest tak wspaniale i cudownie... to wiedz, że coś się dzieje!
harrytracz
Zielona wyspa :D
Uczcie się jak robić porządną propagandę.
Jeszcze niedawno Tusk grał ten sam scenariusz i Morawiecki udowodnił, jak wielu ludzi to łyka i klaszcze uszami z radości, raz na kilka lat oddając głos na PiS albo PO.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki