REKLAMA

Premier Orban prosi parlament o przedłużenie pełnomocnictw dla rządu

2021-02-15 14:08
publikacja
2021-02-15 14:08
Premier Orban prosi parlament o przedłużenie pełnomocnictw dla rządu
Premier Orban prosi parlament o przedłużenie pełnomocnictw dla rządu
/ Reuters

Premier Węgier Viktor Orban poprosił w poniedziałek parlament o przedłużenie specjalnych pełnomocnictw dla rządu w związku z pandemią koronawirusa. Podkreślił, że tylko szczepienia mogą umożliwić rozluźnienie restrykcji epidemicznych wprowadzonych jesienią.

Victor Orban zaznaczył na otwarciu sesji parlamentu, że dzięki restrykcjom epidemicznym na Węgrzech udało się utrzymać pandemię w ryzach, w odróżnieniu od krajów, które rozluźniły obostrzenia. „Może znów nastąpić tendencja wzrostowa” – zaznaczył jednak, dodając, że dlatego „konieczne jest ścisłe i konsekwentne przestrzeganie dotychczasowych przepisów”.

11 listopada parlament Węgier przedłużył na 90 dni stan zagrożenia epidemicznego, wprowadzony przez rząd 4 listopada. Został tym samym wydłużony termin obowiązywania dekretów rządu wydanych w związku z pandemią koronawirusa. Termin ten właśnie upływa.

Zgodnie z dekretem rządu na Węgrzech obowiązuje obecnie m.in. godzina policyjna, trwająca od północy do 5. rano oraz zakaz zgromadzeń. Restauracje i kawiarnie mogą przygotowywać posiłki tylko na wynos, a hotele mogą przyjmować tylko gości podróżujących w celach biznesowych lub edukacyjnych.

Victor Orban podkreślił też: „Chcemy czegoś więcej, niż tylko odwrócić wywieszkę +Zamknięte+. Chcemy ponownie uruchomić gospodarkę i całe życie społeczne”. Zaznaczył jednak, że do tego konieczne jest uzyskanie odpowiedniej ilości szczepionki.

„Dla nas dobra jest każda szczepionka, która jest bezpieczna i którą zaszczepiono już na świecie kilka milionów osób” – powiedział. I dodał: „Naszego przywiązania do Amerykanów i Zachodu powinniśmy dowodzić nie poprzez szczepionkę”.

Wskazując, że rząd chce, by Węgry wyszły z pandemii silniejsze niż wcześniej, premier zapowiedział też plan uruchamiania gospodarki, obejmujący m.in. obniżenie VAT-u na budowę mieszkań i podwyżki dla lekarzy, nieoprocentowany kredyt dla małych przedsiębiorstw czy zniesienie podatku dochodowego dla osób poniżej 25. roku życia.

Krzywa zakażeń na Węgrzech od kilku tygodni ponownie rośnie. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 1337 nowych infekcji koronawirusem – już prawie 390 tys. od początku pandemii.

Liczba zgonów utrzymywała się ostatnio na poziomie około 60-90 dziennie, ale w ciągu ostatniej doby zanotowano tylko 46 zgonów na Covid-19, najmniej od końca października.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki