Premier: Od liczby mandatów, jakie zdobędzie PiS do PE, zależy przyszłość polskiego węgla

Chcemy zdobyć jak najwięcej mandatów do PE w woj. śląskim; od tego będzie zależała przyszłość polskiego węgla; są tacy, którzy chcą zlikwidować polskie górnictwo, my domagamy się sprawiedliwego traktowania polskiego przemysłu - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Morawiecki zachęcał podczas spotkania z mieszkańcami Będzina by "nie zrażać się tym, że nie wszystko się udało". "Budujemy Polskę, która jest coraz bardziej Polską dla zwykłego człowieka, dla zwyczajnych ludzi, dla wszystkich polskich rodzin" - zapewniał.

Oświadczył, że PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego chce zdobyć jak najwięcej mandatów "w wielkim, wspaniałym i kluczowym" województwie śląskim. "Od tego będzie zależała (...) przyszłość polskiej energetyki, polskiego węgla. Bo są tacy, którzy chcą szybko zlikwidować polski węgiel, polskie górnictwo, a my domagamy się rekompensat, funduszu modernizacyjnego, domagamy się sprawiedliwego traktowania polskiego przemysłu, polskiego węgla" - mówił premier.

Morawiecki podkreślił też wagę frekwencji w wyborach do PE. Według niego, jeśli dużo osób weźmie w nich udział, to Prawo i Sprawiedliwość będzie mieć "ogromną szansę na kontynuowanie reform".

Rezygnacja z węgla do 2035 roku? To absurd!

Wśród przedwyborczych obietnic pojawiają się już nie tylko te zakładające zmniejszenie uzależnienia polskiej energetyki od węgla, ale także i całkowitej rezygnacji z czarnego surowca do 2035 roku. Problem polega jednak na tym, że tego typu deklaracje mają się nijak do rzeczywistości.

autor: Maciej Zubel, Marek Błoński

zub/ mab/ godl/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 11 karbinadel

Jedyne co zależy od wyniku PiS, to liczba towarzyszy partyjnych, którzy przejdą na pensje w euro. To samo euro, którego nie chcą widzieć w polskich kieszeniach - ale w swoich bardzo chętnie

! Odpowiedz
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
17 11 jkendy

Jak zawsze kłamie, od ilości mandatów jakie zdobędzie pis nie zależy kompletnie nic. Bo PISu nikt nie chce w żadnej koalicji, Więc będą osamotnieni jak w głosowaniu sprawie Tuska 46:1.

! Odpowiedz
9 6 takeda83

Iloma podatkami obciążone jest górnictwo? Jak wynika z wyliczeń Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, jest ich 34. Większość, bo 65 proc. kosztów ponoszonych przez branżę, to podatki i składki za pracowników, m.in.: ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, podatki od osób fizycznych, FP, FGŚP i FEP, PFRON. Do tego dochodzą podatki, opłaty i kary na rzecz gmin, następnie VAT, akcyza, opłaty i kary na NFOŚiGW oraz WFOŚiGW, podatek dochodowy od osób prawnych, wypłata z zysku i dywidenda. Kolejna płatność to opłaty za udostępnianie informacji geologicznej. Średnie obciążenie tony węgla przekracza 100 zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 r4k

To może należało by również wspomnieć o przywilejach. Np wcześniejsze emerytury za które nie płaci górnictwo (przedsiębiorstwo w którym pracuje górnik) ale zrzuca się na to cały Naród.

! Odpowiedz
27 22 wektorwg

Zapomiał dodać że z Rosji

! Odpowiedz
25 24 nostsherlock

Im bliżej wyborów, tym bardziej absurdalne wypowiedzi partyjniaków.

! Odpowiedz
31 26 jkendy

Oj teraz to województwo Śląski jest "wielki i wspaniałe" a jeszcze niedawno to była "opcja niemiecka" . Jak on pięknie kłamie.

! Odpowiedz
39 35 mith21

dlaczego rząd PiS importuje węgiel z Rosji w ilościach nigdy wcześniej niespotykanych?

! Odpowiedz
26 28 azkanel

Tym bardziej nie możemy ma nich głosować bo oni jawnie mówią że nam zaszkodzą jak wygrają

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil