REKLAMA

Premier: Nowy Polski Ład zakłada reformę systemu podatkowego

2021-04-28 20:56
publikacja
2021-04-28 20:56
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP

Nowy Polski Ład zakłada reformę systemu podatkowego, środki na polską młodzież, na rozwój rolników - przekazał w środę premier Mateusz Morawiecki. Odnosząc się do zmian podatkowych zaznaczył, że projekt w tej sprawie jest jeszcze konsultowany w rządzie.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się WP, przesunięta z 20 kwietnia konwencja, na której Prawo i Sprawiedliwość miało przedstawić swój sztandarowy program społeczno-gospodarczy "Nowy Ład", zaplanowana została na piątek 14 maja.

Szef rządu, który w środę był gościem w Polsat News, podkreślił, że w ramach Nowego Polskiego Ładu zakładane są dodatkowe środki dla tych, którzy zostali najbardziej poturbowani przez pandemię.

Dodał, że przewiduje on też reformę systemu podatkowego, środki na polską młodzież, na rozwój rolników.

Odnosząc się do podatków premier zastrzegł, że w tej chwili nie może mówić o szczegółach, bo projekt jest jeszcze w fazie konsultacji wewnątrz obozu rządzącego.

Mateusz Morawiecki zwracał jednak uwagę, że jeśli porównamy się do systemów zachodnioeuropejskich, to widać, że polski system podatkowy jest niesprawiedliwy, jest regresywny. Ci, którzy relatywnie więcej zarabiają, płacą procentowo niższy podatek od tych, którzy zarabiają mniej - podkreślił szef rządu.

Dodał, że w rządzie trwają prace nad kwotą wolną od podatku. Jednak prawdopodobnie będzie ona niższa niż 30 tysięcy złotych. O takiej wysokości tej kwoty od kilku tygodni pisały media.

- Są różne opcje na stole. 8, 10, 15 tysięcy. Im wyżej, tym są one droższe. Nie mogę powiedzieć, jaka opcja przesądzi, ponieważ nie ma tej decyzji jeszcze. Ta decyzja nie zapadła - powiedział Mateusz Morawiecki.

Nowy Polski Ład ma być nowym programem rozwoju społeczno-gospodarczego. Zgodnie z zapowiedziami, Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia. (PAP)

mick/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (42)

dodaj komentarz
lobotomek
Nie może być 30 tysięcy kwoty wolnej, bo wtedy nie da się zaplanować kradzieży 15% z OFE. A kradzież już jest zaplanowana, więc trzeba ją zrealizować.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
harrytracz
"mają zap***ć za miskę ryżu"
Polacy przy budowie fabryki Tesli zarabiają 8,7€ i pracują po 14 godzin na dobę.
Kolejna obietnicą Vateusza spełniona. Czy zap***ją? Ależ oczywiście. Czy za miskę ryżu? Wręcz dokładnie! Oto wasz Nowy Ład xD
harrytracz
"Trzeba słuchać ludu, obiecać im, czego oczekują, a potem wygaszać ich oczekiwania."
Chce lud 30k wolnej? Chce! Wygasił oczekiwania? Wygasił :) Morawiecki skrupulatnie realizuje program z taśm punkt po punkcie haha xD
jacek-19
Ja mam kwote wolną od podatku: 11 000 euro
cest_la_vie
"polski system podatkowy jest niesprawiedliwy, jest regresywny. Ci, którzy relatywnie więcej zarabiają, płacą procentowo niższy podatek od tych, którzy zarabiają mniej"

Faktycznie zarabiając 15k miesiecznie płace mniejsze podatki niż osoba która zarabia 3k.
jarekzbyszek
Nowy Ład: jak zagwarantować, aby swoi mogli się spokojnie nachapać do 2023, a jak dobrze pójdzie to jeszcze jedną kadencję. Tam nie ma żadnego planu, jedynie pustosłowie i rozdawnictwo.
shadow_xx
8 tysięcy jest brane pod uwagę? A wydawało mi się, że długopis podczas ostatniej kampanii wyborczej chwalił się, że podniósł kwotę wolną właśnie do 8 tys. zł.

Im bliżej tego ladu to te propozycje coraz niższe. Jeszcze 2 tygodnie temu Kościński mówił, że raczej 15-20 tys. Teraz długonosy mówi już
8 tysięcy jest brane pod uwagę? A wydawało mi się, że długopis podczas ostatniej kampanii wyborczej chwalił się, że podniósł kwotę wolną właśnie do 8 tys. zł.

Im bliżej tego ladu to te propozycje coraz niższe. Jeszcze 2 tygodnie temu Kościński mówił, że raczej 15-20 tys. Teraz długonosy mówi już o 8-15 tys.
tomkooo
a czego sie po łżemierze spodziewales :)
antek10
Oby wam lekarze nie pouciekali. Bolszewicy nie lubią tych co dobrze zarabiają.

Powiązane: Polski Ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki