REKLAMA

Premier: Nie planujemy opłat za drogi ekspresowe ani podniesienia wieku emerytalnego

2022-06-09 15:07
publikacja
2022-06-09 15:07

Premier Mateusz Morawiecki zaprzeczył w czwartek, by rząd planował wprowadzić opłaty za przejazd samochodami osobowymi drogami ekspresowymi, zakazywać wjazdu aut do centrów miast, wprowadzać opłaty za posiadanie samochodu ani podnosić wieku emerytalnego.

Premier: Nie planujemy opłat za drogi ekspresowe ani podniesienia wieku emerytalnego
Premier: Nie planujemy opłat za drogi ekspresowe ani podniesienia wieku emerytalnego
fot. Wolfgang Rattay / / Reuters

Premier zabrał głos w Sejmie po tym, gdy poseł Konfederacji Krzysztof Bosak wniósł o przerwę w obradach Sejmu, zwołanie Konwentu Seniorów i uzupełnienie porządku obrad - jak powiedział - "o normalną debatę nad 280 zobowiązaniami, tzw. kamieniami milowymi, do których premier zobowiązał się w ramach kapitulacji przed Komisją Europejską".

"Negocjowaliście w sposób tajny, przyjęliście zobowiązania, które nie są prawem ani w sensie europejskiego prawa, ani prawa polskiego" – powiedział Bosak. "Wzrost cen ogrzewania, wzrost cen prądu, wzrost cen posiadania aut, zakazy wjazdu do centrów, zgodziliście się nawet negocjować regulamin Sejmu" – mówił do premiera.

Morawiecki stwierdził, że są to fake newsy. "Nie ma żadnego zamiaru nałożenia jakichkolwiek opłat na samochody na drogach ekspresowych. Na ciężarówki – tak jak jest to dzisiaj - będziemy nakładali obowiązek uiszczania opłat również na tych drogach ekspresowych, które budujemy w ekspresowym tempie" – powiedział. "Chcemy, żeby tranzyt nie rozjeżdżał polskich dróg, tylko płacił do polskiego budżetu" - dodał.

Zapewnił też, że rząd nie zamierza "nakładać żadnych opłat od samochodów". "W 2024 lub 2025 roku chcemy zróżnicować koszty związane z samochodem, tak jak jest to i dzisiaj" – powiedział, wskazując na obecną zależność wysokości akcyzy od pojemności skokowej silnika. "Jeżeli samochód jest niskoemisyjny lub elektryczny, to mamy dopłatę" – dodał.

Zaznaczył, że ograniczenia wjazdu samochodami do centrów miast, to są "decyzje samorządów i rząd polski na pewno nie będzie ingerował, nakazywał, zakazywał".

Premier stwierdził też, że to "PO i PSL podwyższały wiek emerytalny". "My obniżyliśmy wiek emerytalny i rząd PiS jest jedynym gwarantem, że ten obniżony wiek emerytalny pozostanie". "Mamy historycznie niskie bezrobocie, więc jeśli ktoś chce, to chociażby przez zerowy PIT dla emerytów zachęcamy do pracy dłużej; bo my dajemy wybór, jesteśmy partią, która daje wolność" - powiedział Morawiecki.

Tzw. kamienie milowe to warunki, od których spełnienia Komisja Europejska uzależnia wypłacenie Polsce środków z unijnego Funduszu Odbudowy mającego wesprzeć kraje członkowskie w przezwyciężaniu gospodarczych skutków pandemii COVID-19. Jednym z nich jest zmiana przepisów o sądownictwie i likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W Krajowym Planie Odbudowy, w ramach którego środki z Funduszu Odbudowy mają być rozdysponowane, Polska wystąpiła o 23,9 mld euro grantów i 11,5 mld euro pożyczki. (PAP)

brw/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
prawnuk
? a oni cokolwiek planują? Wprowadzą i już
janek007
,,NIE PLANUJEMY" - znaczy sie za chwile będzie narracja: ,, my nie chcieliśmy to UE narzuciła"
endes
Czyli pewne ze będą tylko jeszcze nie teraz

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki