Premier: Nie mamy z żoną nic do ukrycia; chętnie przywitałbym regulacje umożliwiające pokazanie majątku

2019-05-21 13:36, akt.2019-05-21 14:01
publikacja
2019-05-21 13:36
aktualizacja
2019-05-21 14:01

Nie mamy z żoną nic do ukrycia; bardzo chętnie przywitałbym regulacje umożliwiające pokazanie całego naszego majątku - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w ramach rozdzielności majątkowej jego żona przejęła wszystkie nieruchomości związane z działalnością gospodarczą.

/ fot. Adam Guz / KPRM / Flickr

Poniedziałkowa "GW" napisała, że szef rządu wraz z żoną w 2002 roku kupili 15 ha gruntów za 700 tys. zł od Kościoła we Wrocławiu. Później rzeczoznawca ocenił, że nieruchomość już w 1999 r. warta była prawie 4 mln zł. Czytamy, że władze Wrocławia zaplanowały bowiem na tych terenach inwestycje, a przez środek działki dzisiejszego premiera przebiegać ma trasa szybkiego ruchu. Gazeta napisała, że "dokumenty tej transakcji zniknęły, a obecny proboszcz nie wie skąd ta niska cena".

Dziennik podał też, że w śledztwie ABW, jakie w tej sprawie było prowadzone w 2006 roku, Morawiecki miał zeznać, że o gruntach tych dowiedział się od metropolity wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza. Dziennik cytuje też odpowiedź Kancelarii Premiera w tej sprawie, w której napisano, że z powodu rozdzielności majątkowej małżeństwa Morawieckich grunty te są obecnie własnością Iwony Morawieckiej, a "wiedzę o możliwości zakupu działki Pani Iwona Morawiecka pozyskała m.in. od znajomego, który zajmował się pośrednictwem w sprzedaży nieruchomości".

Zapytany we wtorek na konferencji prasowej, dlaczego przepisał działkę na żonę i o to, czy majątek szefa rządu - także sprzed zawarcia przez niego umowy o rozdzielności majątkowej - nie powinien być jawny, Morawiecki zapewnił, że nie ma nic do ukrycia. "Bardzo chętnie przywitałbym też takie zmiany, takie regulacje, żeby cały majątek, również współmałżonków, był prezentowany" - zaznaczył.

Premier wyjaśnił jednocześnie, że przyczyną zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej była działalność biznesowa prowadzona przez jego żonę. Taka działalność - jak tłumaczył - "wiąże się z kontaktami z kontrahentami, wiąże się z wystawianiem faktur, z negocjacjami, z rozmowami, z inwestowaniem, z remontami", w które on nie chciał się włączać.

Jak podkreślił Morawiecki, kryterium rozdzielności majątkowej było bardzo proste. "Wszystkie te działki, nieruchomości, mieszkania, które są wynajmowane, które podlegają działalności gospodarczej, wszystkie te, które mogą też podlegać procesom inwestycyjnym, przejęła moja małżonka, a pozostałe, które nie mają takich elementów gospodarczych, biznesowych - przypadły mi w udziale. (...) Przyczyna była jedna: prowadzenie działalności gospodarczej - ja nie chciałem, a teraz oczywiście w ramach pełnienia funkcji publicznych tym bardziej jakiekolwiek łączenie z działalnością gospodarczą nie byłoby właściwe" - mówił.

Kaczyński: Jesteśmy gotowi uchwalić ustawę o ujawnianiu majątków polityków oraz członków ich rodzin

Kaczyński mówił w Słupsku, że ustawa dotyczyłaby sytuacji majątkowej ludzi, którzy rządzą Polską.

"My jesteśmy gotowi w bardzo krótkim czasie uchwalić ustawę, na podstawie której będzie trzeba ujawniać majątki także małżonek, osób pozostających we wspólnym pożyciu oraz dorosłych dzieci" - mówił prezes PiS.

"Trzeba będzie także ujawnić źródła, które doprowadziły do tego, że się posiada i ma na własność jakieś drogie przedmioty, np. nieruchomości, bo to też jest bardzo ważne" - dodał. "Krótko mówiąc będzie trzeba wyjaśnić, skąd się ma majątek, bo to nie w każdym wypadku jest zupełnie jasne" - podkreślił Kaczyński.

Według prezesa PiS nowe prawo powinno dotyczyć posłów, członków rządu, wojewodów, wicewojewodów, marszałków, wicemarszałków. Później, jak dodał, trzeba będzie powołać komisję państwową, która "zbada to wszystko w sposób dokładny, bo być może obecne metody badania są zbyt słabe".

"My to zaproponujemy, wierzymy, że pan Schetyna to chętnie poprze" - powiedział.

autorzy: Marceli Sommer, Mateusz Roszak

msom/ mro/ par/ pś/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (19)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
epk
Dotychczas mówiono, że do polityki idzie się po to ,żeby się "nachapać" . żeby mieć duże pieniądza za "nicnierobienie" Uważano, że dobrym politykiem powinien być altruista, który pieniądze ma i działa dla dobra publicznego z zaangażowaniem. I takim politykiem jest Premier Morawiecki. Nic nikomu Dotychczas mówiono, że do polityki idzie się po to ,żeby się "nachapać" . żeby mieć duże pieniądza za "nicnierobienie" Uważano, że dobrym politykiem powinien być altruista, który pieniądze ma i działa dla dobra publicznego z zaangażowaniem. I takim politykiem jest Premier Morawiecki. Nic nikomu nic nie ukradł ! Zarobił i kupił. No ale Polakom nadal nie można dogodzić bo za dużo ma i na dodatek część przepisał na żonę! Najgłośniej krzyczą ci, którzy chcieliby powrotu komuny i wszystkim po równo: czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy!
marxs
ten też podobnie jak pałerpojnciak nie ma juz nic do ukrycia
"Ksiądz wykorzystał upośledzoną 13-letnią Wiktorię.Koszmar 13-letniej upośledzonej dziewczynki z parafii w Kobyłce (woj. mazowieckie) trwał blisko rok. Od lutego do grudnia 2014 roku Wiktoria była wykorzystywana seksualnie przez ówczesnego proboszcza
ten też podobnie jak pałerpojnciak nie ma juz nic do ukrycia
"Ksiądz wykorzystał upośledzoną 13-letnią Wiktorię.Koszmar 13-letniej upośledzonej dziewczynki z parafii w Kobyłce (woj. mazowieckie) trwał blisko rok. Od lutego do grudnia 2014 roku Wiktoria była wykorzystywana seksualnie przez ówczesnego proboszcza podwarszawskiej miejscowości, ks. Bogdana S. Duchowny został oskarżony o czyny pedofilskie1 marca 2019 roku zapadł wyrok. Wołomiński sąd uznał, że były proboszcz podwarszawskiej parafii jest winny wykorzystywania seksualnego upośledzonej dziewczynki i skazał go na trzy lata bezwzględnego więzienia." fakt.pl
trooper
Morawiecki nie ma nic do ukrycia, bo wszystko zostało przez Wyborczą 'odkryte'. Szkoda, że ukrywał to do tej pory.
jes
Jak ujawnili działkę to już nie ma nic do ukrycia. A wcześniej miał. Ciekawa logika.
trooper
Dokładnie, to jak ksiądz pedofil po zakończeniu śledźtwa dziennikarskiego. On także nie ma już nic do ukrycia. Wszystko zostało już ujawnione. No chyba, że Morawiecki ukrywa jeszcze inne ciemne tajemnice. Kto go tam wie.
antybolszewik
Zagroził, że pozwie redaktorów do sądu za artykuł. Dlaczego czeka z wnioskiem?
marxs
czeka aż mu żona da kasę na adwokata
glos_rozsadku
dobra, dobra, zapowiedzieliście, że sprzedacie po cenie nabycia i zarobek przekażecie na cele charytatywne. To do dzieła, bo ja chcę kupić ten Oporów.
trooper
Przecież to była gadka pod publiczkę i pod wybory. Wygrają to się coś wymyśli, przegrają to już nie trzeba będzie spełniać obietnic.

Powiązane: Grunty Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki